Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Много от телефоните са с фабрично изключен Bg-alert за тестове.
Много от телефоните са с фабрично изключен Bg-alert за тестове.

Тестовете на Bg-Alert са изключени фабрично от настройките на повечето смартфони. Затова почти никой не получи известие на 17 октомври, когато пожарната имаше проби на системата за ранно предупреждение.

Те трябваше да се направят още на 1 октомври, като се тестват и сирените. В предните дни обаче започна да ескалира напрежението в Близкия Изток, бяха взривени пейджъри и радиостанции и тестовете у нас се отложиха, за да не се всява страх сред населението. Точно на 1 октомври пък започна военната операция на Израел в Ливан.

Така бе решено тестовете на Bg-alert да се направят на 17 октомври, но без сирени. Още в понеделник от пожарната, която отговаря за системата, предупредиха, че за да получат хората пробното тестово съобщение, трябва да направят допълнителна настройка на смартфоните си. Например в тези с iOS - айфоните и айпадите, в “Известия” потребителите е трябвало ръчно да дадат разрешение за получаване на тестови съобщения. Във фабричните настройки всичко друго е включено, но тестът е зададен като изключен. По същия начин е с операционната система Android. И в двете водещи операционни системи автоматично са отбелязани известията за “Сериозна опасност”, “Информация” и “Човек в неизвестност”.

Важно е обаче и операционната система на телефона да е обновена, напомнят от разработчика на Bg-Alert на сайта си.

Това е втори опит за тестове на Bg-Alert. Първите бяха през ноември миналата година. Те се провеждаха по области, а малко след тях по погрешка служител в компанията разработчик изпрати друго писмо за тревога. В него обаче изрично пишеше, че става дума за тест.

За пръв път системата бе задействана в реални условия на 25 юли, когато се взриви складът за фойерверки край с. Гара Елин Пелин. Бе включена около час след първия гърмеж и повторно след особено силна експлозия 30 минути след първата тревога. На 30 юли системата бе използвана за 3-и път при пожара край с. Кърпелево.

Преди да бъде задействана, Bg-alert предизвика полемики при пожарите в община Болярово в началото на юли. Тогава хората от Ветрен, чиито къщи изгоряха, питаха защо не е включена. Оказа се, че никой от местната управа не е искал, а и в района нямало покритие на телекомите. Лично премиерът Димитър Главчев и тогавашният транспортен министър Георги Гвоздейков отидоха на място и съдействаха за нови клетки.

Системата може да бъде задействана само след искане на кмет, областен управител или министър. Досега са обучени 71 кмета, някои са възложили управлението на Bg-alert на свои подчинени.