Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Кучетата са държани на синджир без вода и с малко храна Кадър: Фейсбук/Plamenka Kalinkina
Кучетата са държани на синджир без вода и с малко храна Кадър: Фейсбук/Plamenka Kalinkina

Природозащитници и контролни органи от Враца се натъкнаха на породисти кучета, оставени от стопаните си буквално на ръба на оцеляването. Те са хранени с царевица и жито. Без вода.

Животните се намират в отдалечен имот във вилна зона край Враца.

 Жена, случайно натъкнала се на страшната гледка, подава сигнал.

„Видях потресаваща гледка на умиращи кучета. Не е допустимо мъж и жена да гледат животни и да са в това състояние", казва Вера Ангелова пред bTV.

Тя сигнализира представители на неправителствени организации, а те, от своя страна, полиция и ветеринари. На проверяващите се позволява да влязат, но не и на журналистите. Природозащитниците обаче снимат и публикуват в социалната мрежа.

Оказва се, че в имота има 11 породисти кучета, някои от тях толкова изнемощели, че някои не могат да се изправят на крака. Две от тях, порода алабай, предизвикват истинско възмущение.

Оказва се, че животните нямат паспорти и не са чипирани.

"Ужасяваща гледка. Кучета, които с дни не са хранени. Болни, контузени. Нещо ужасно. Не мога да си представя, че това е възможно да се случва някъде - в България или по света. Бяха хранени с царевица и жито. Само. Без вода", заяви Ивайло Кръстев, главен инспектор към инспектората във Враца.

„Това ако е алабай, аз съм кралица Елизабет. Може би му остават няколко дни живот. Дого аржентиното до него има малко повече, може би около месец. Тези животни не знам откъде са събрани и как, факт е, че са само породисти. Единият вариант е да се използват за разплод, не виждам как, защото те са в окаяно състояние. Вторият вариант е да е някакво депо за такива кучета, въпросът е, че те ако доброволно не ги предадат, институциите не могат да ги конфискуват", каза Пламенка Калинкина, представител на неправителствена организация. "Това тук не е спасяване на животни, както те твърдят. Това е концлагер", добави тя.

Петмесечна кавказка овчарка е с двойно по-малки размери за възрастта си. Купичките за вода са празни, а за храна пред някои има остатъци от царевица.

Стопаните казват, че тези, които са в най-тежко състояние, им ги предал човек, който не бил в състояние да се грижи за тях. А на въпрос те дали се грижат, ни се отговаря с ирония: „Що си мислиш, че ще ти отговоря."

Ветеринарните власти пишат констативен протокол с предписания.

„Кучетата са били в незадоволително здравословно състояние. Незабавно да се осигури ветеринарно-медицинска грижа, незабавно да се удължи над пет метра поводът на животните, незабавно да се осигури идентификация, ваксинация и обезпаразитяване на тези животни", каза Цветелина Тодорова, директор ОДБХ – Враца.

Въпреки че е очевидно, че не могат да се грижат за четириногите, стопаните отказват да ги предадат в приют.

„Изобщо не мога да си представя, че това е възможно. Аз съм от Германия. Ако това се случи там, незабавно се реагира, отнемат се, а собствениците биват наказвани. При вас, обратно, разчитате на милостта на стопанина, за да спасите неговите кучета", обясни Майкъл Таис, представител на неправителствена организация.

На другия ден полиция, НПО и ветеринари са отново на мястото, но вече и с представители на Общината. Този път мисията е успешна и със съгласието на собствениците 9 от 11 кучета са изведени от имота и спасени.

След направените прегледи в клиника се установява, че кучетата са здрави - слаби са, защото са гладни. "На тези стопани мога да кажа никога повече да не си вземат домашен любимец, още повече 11. Всеки трябва да си вземе куче, когато може да се грижи за него. В противен случай той обрича това животно на гладна и мъчителна смърт", завърши Пламенка Калинкова.