Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Полицаи отвеждат мъж, заподозрян в търговия с гласове, при акция на униформените в Благоевградско.
СНИМКА: МВР
Полицаи отвеждат мъж, заподозрян в търговия с гласове, при акция на униформените в Благоевградско. СНИМКА: МВР
  • Мениджъри по списък поканени в полицията, където ги очаквали специални декларации
  • Първата подобна драстична акция срещу корпоративния вот била по сигнал на ПП-ДБ и фейсбук групата, пуснала списъка "Мирчев" с търговци на гласове с прякори

Едни от най-големите български компании с над 1000 служители са получили покани за срещи в дирекции на МВР в страната.

Техните собственици и изпълнителни директори са подписали декларации, че няма да насърчават корпоративния вот на изборите в неделя.

Диалогът в полицията

е бил спокоен, уважителен, потвърждават три от фирмите, които в петък са се отзовали на поканата за среща.

Техни представители споделят, че за първи път са обект на подобен интерес от страна на МВР. Също за първи път са подписали специални декларации, които обаче са останали в полицейските управления.

На въпрос на мениджърите на какъв принцип са избрани техните компании, отговорът е бил лаконичен - че МВР работи по списък.

След запитване от “24 часа” от вътрешното министерство обясниха, че мениджърите на големи компании, за които работят и много хора в смесените региони, били поканени заради

сигнал от списъка на фейсбук страницата BG elves

(българските елфи). На тази страница в края на септември бе публикуван списък с 200 имена и прякори на потенциални купувачи на гласове. Тогава Ивайло Мирчев от “Да, България” подаде сигнал до МВР, а после многократно тв водещи задаваха въпроси към вътрешното ведомство дали ще провери хората в него.

На срещата при президента Румен Радев, която той свика с всички ангажирани с изборите институции, вътрешният министър Атанас Илков се оплака, че част от списъка на “българските елфи” МВР е проверявало дискретно и огласяването на имената всъщност е попречило. А в последвали изявления служебният министър допълни, че

в сигнала, подаден от Мирчев, липсвала конкретика

и това затруднявало МВР в опитите им да открие за кого става дума зад прякорите.

Последваха обаче няколко масирани акции на полицията срещу потенциални търговци на гласове, които потвърдиха, че най-честата схема е опрощаване на дългове на избиратели. Бе обявено задържането на търговец на вот от списъка “Мирчев”.

Сега МВР било длъжно да извърши проверка по новия сигнал, свързан с опасения за корпоративен вот. Всички действия и разговори с висшия мениджмънт на големите фирми са на база на сигнала от ПП-ДБ, обясниха от ведомството.

Самият предупредителен протокол, който се подписва, единствено задължава човек да не извършва престъпления. Той не остава в досието му и не е равен на криминалната регистрация, която се получава след залавяне в престъпление.

При случаите на установена търговия с гласове извършването на закононарушението след предупреждаване не води до обвинение в по-тежко престъпление, но съдът го взема предвид при определяне на присъдите и ги завишава.

За изборите на 27 октомври МВР е издало над 900 предупредителни протокола

Идеята на този документ е да уведоми човека, че е наясно с намеренията му, и това да има възпиращ ефект.