Ако правителството на Германия се разпадне: четири сценария
Коалиционните партньори в Германия не могат да се разберат как да се справят с икономическата криза. Какво ще се случи, ако правителството се окаже в задънена улица и се разпадне? АРД представя четири сценария
Криза в управлението: трите коалиционни партии в Германия не могат да се разберат как да се справят с икономическата криза и всяка една от тях предлага различни мерки.
Въпреки че следващите редовни федерални избори трябва да се проведат едва след единадесет месеца, канцлерът Олаф Шолц (ГСДП), министърът на икономиката Роберт Хабек (Зелените), министърът на финансите Кристиан Линднер (СвДП) и опозиционният лидер Фридрих Мерц (ХДС) са още сега като в предизборна кампания.
Вече някои се питат дали коалицията няма да се разпадне. Германската обществена телевизия АРД задава в тази връзка следните въпроси: Какво ще се случи, ако някой от участниците в коалицията я напусне? Какво следва, ако правителството се окаже в задънена улица и никакви компромиси вече не са възможни? АРД посочва какви са възможните сценарии.
Ново правителство под ръководството на Шолц
Ако един от досегашните коалиционни партньори се оттегли от управлението, това не означава автоматически нови избори. Канцлерът все още би могъл да потърси ново мнозинство - тогава съществуващите министри ще бъдат освободени, за да бъде съставено ново правителство. Например с някоя опозиционна партия.
Този сценарий обаче изглежда малко вероятен при сегашния състав на Бундестага. Според социологическите проучвания Социалдемократическата партия на канцлера Шолц изостава сериозно от опозиционните консерватори от ХДС/ХСС в нагласите на избирателите. Така че едни нови избори биха били значително по-добрият вариант за ХДС/ХСС, отколкото едно съвместно управление в голяма коалиция с канцлер социалдемократ.
Правителство на малцинството
Досегашният канцлер може също така да реши да продължи да работи заедно с останалите членове на правителството. Тогава обаче той вече няма да разполага с мнозинство. Това не би бил оптималният вариант за управление, но все пак е възможен. В провинция Тюрингия например целият последен мандат на парламента беше с правителство на малцинството под ръководството на левия министър-председател Бодо Рамело.
В този случай обаче правителството ще трябва да търси мнозинство за всеки един закон - и ще трябва да разчита на подкрепата на опозицията, пише "Дойче веле".
Нов канцлер в съществуващия Бундестаг
Третият възможен вариант преминава през конструктивен вот на недоверие: отделни депутати могат да оттеглят доверието си към действащия канцлер и да посочат друг кандидат за поста, който според тях би бил по-подходящ за канцлер.
След това новият кандидат трябва да бъде подложен на гласуване и ще се нуждае от абсолютно мнозинство. Според сегашното разпределение на местата обаче това е много съмнително да стане без гласовете на "Алтернатива за Германия". Поне досега всички останали партии са изключвали подобно сътрудничество.
Нови избори
В Германия нови избори могат да бъдат свикани само от федералния президент и то само ако парламентът вече няма доверие на канцлера. Ключовата дума тук е вот на доверие. Канцлерът се подлага на гласуване.
Ако получи мнозинство, той продължава да управлява. Ако липсва такова, той може да предложи на президента да насрочи нови избори в срок от 21 дни. Те трябва да се проведат в рамките на следващите 60 дни, а старото правителство трябва да продължи да управлява до избирането на ново.
Най-четени
-
Секретно Как Живков наказа певицата, която му отказа
“Все едно да се изплюя на себе си - така го чувствах”, споделяла обречената на забрава естрадна звезда В наши дни малко хора си спомнят за поп певицата Маргарита Димитрова
-
"Зеленият" хладилник на Айнщайн
Гениалният физик обединява сили с Лео Силард да спасят хората от фаталния "убиец" в домовете им, но приятелството им стартира обратното броене до създаването на първата атомна бомба На 47 години той
-
Галерия Ресто от 80 стотинки можеше да остави Гунди жив
На погребението ги изпраща невиждана манифестация - над половин милион българи. Паника в БКП, уволняват вътрешния министър Тормоз за семействата след трагедията
-
Галерия Никой не избра Доган в родното му село, Пеевски взе 240 от 245 гласа в секцията, където гласува
"Алианс за права и свободи" спечели изселниците и е първи в Разград "Новото начало" взе Кърджали и Шумен Младото ДПС вдигна резултата на старите с 4000 гласа в София - област, втора сила е в Хасково
-
Филмът за Гунди е №1 в момента, а не свинщината в политиката
Още няколко думи по темата „Гунди". Филмът очевидно е огромно събитие и пълни салоните с такова количество зрители, каквото българското кино не е виждало в последните 30 години