Сексуално насилие стои зад най-шокиращото убийство на родители в САЩ
След 35 г. доживотната присъда на братя Менендес ще бъде преразгледана заради нови доказателства
Доживотните присъди на едни от най-известните убийци на родители в САЩ ще бъдат преразгледани заради нови доказателства, че братя Менендес са били системно насилвани от баща си, включително сексуално, а майка им е прикривала това. Окръжният прокурор на Лос Анджелис Джордж Гаскон обяви, че ще поиска ново съдебно дело по случая и се надява то да доведе до тяхното освобождаване от затвора.
Братята вече 35 г. са зад решетките, след като убийството на родителите им през 1989 г. шокира Америка. Хосе и Кити Менендес са простреляни в богаташкото си имение в Бевърли Хилс, докато гледат телевизия. По тях е стреляно 13 пъти, като експертизи доказват, че някои от
изстрелите в лицата
им са произведени, след
като са били мъртви
Първоначално синовете им Ерик и Лайл, които тогава са на 18 и 26 г., не са сред заподозрените за престъплението. Заради жестокостта полицията смята, че може да е дело на мафията. Хосе Менендес е известно име в развлекателната индустрия, като богатството му се изчислява на около 14 млн. долара.
Освен това синовете сами съобщават в полицията за убийството. А и когато го правят, изглеждат наистина разтърсени от загубата на родителите си. Чак по-късно, когато бързо харчат парите на баща си за луксозни пътувания и придобивки, разследващите започват да се съмняват, че е възможно да са имали мотив за убийството, но дълго време не откриват никакви доказателства в подкрепа на версията си.
Един записан разговор на Ерик с психотерапевт обаче ги снабдява с такива. Пред него по-малкият брат признава, че с Лайл са били системно насилвани от баща си и са се страхували, че в един момент ще ги убие, за да не разкрият какво се случва. Затова решили да действат първи.
Заради правото на конфиденциалност между лекар и пациент психотерапевтът Джером Озиел не съобщава на полицията какво е научил. Разказва го обаче на любовницата си Джудалон Смит, която го прави. След като връзката им приключва, тя подава сигнал в полицията, че съпрузите Менендес са убити от своите синове и това може да се потвърди от аудиозаписи на сеанси при техния психотерапевт.
Така двамата са арестувани през 1990 г. и започва дълъг съдебен процес. В основата му са точно въпросните записи. Прокуратурата и защитата им водят спор дали въобще е допустимо те да се използват като доказателство, след като ще се наруши правото на медицинска поверителност. В крайна сметка Върховният съд на Лос Анджелис постановява, че повечето могат да бъдат използвани в хода на делото, с изключение на записа, в който Ерик признава за убийството.
Процесът срещу братята се превръща в сензация. Милиони хора гледат излъчванията му по американската съдебна телевизия. На няколко пъти съдебното жури не успява да стигне до единодушно решение дали Ерик и Лайл са виновни за убийството на родителите си. Налага се събирането на нови и нови доказателства. През 1996 г. братята са осъдени на доживотен затвор без право на обжалване. Прокуратурата успява да убеди заседателите, че
двамата са разглезени,
богаташки деца,
които методично планират убийство на родителите си, за да получат достъп до богатството им.
Това обаче не е краят на сагата “Менендес”, а самото му начало. Надигат се кампании в тяхна защита, правят се документални филми и дори сериал по Нетфликс, който се превръща в хит сред младежката аудитория на стрийминг платформата. Основният въпрос на всички е защо братята са убили родителите си. Младите поколения, които дори не са били родени, когато това се е случило, смятат, че основният мотив не са парите, а насилието, което на първо място ги превръща в жертви, а след това в извършители на престъпление.
В тази посока са и новите доказатлества, които прокурор Джордж Гаскон предлага да бъдат разгледани в съдебно дело по случая. Сред тях са писмо от Ерик Менендес от 1988 г., изпратено до роднина, в което подробно описва насилието, на което е подложен от баща си. Има показание от бивш член на пуерториканска момчешка група. Той твърди, че е бил упоен и изнасилен от Хосе Менендес по време на посещение в дома на семейството.
Роднини на братята също признават, че са били свидетели на тормоз, но не са знаели, че е имало и сексуално насилие.
“Няма съмнение, че те са извършили убийството. Въпросът е до каква степен трябва да бъдат държани отговорни за цял живот, като се имат предвид всички обстоятелства, за да го направят”, коментира Гаскон пред Си Ен Ен. Той предполага, че преди 30 г. съдебното решение може да е било повлияно и от “имплицитна пристрастност”, тъй като един от разследващите прокурори тогава е споделил, че “мъжете не могат да бъдат изнасилвани”.
В исковата си молба за преразглеждане на доживотните присъди Джорд Гаскон прилага и страхотни препоръки от служители на затвора в Калифорния, в който се намират 52-годишният Ерик и 56-годишният Лайл. В тях се разказва
как братята са завършили
колеж зад решетките
Стартирали са различни програми, за да помогнат на други затворници, преживели насилие в детството си, или пък такива, които са възрастни или с увреждания. Всичко това е направено “без никакви очаквания или надежда някога да бъдат освободени”, се посочва в доклада. За 30 г. в затвора имат едва няколко нарушения като незаконно внесени маратонки и телефон, който споделяли с други лишени от свобода. Ерик е участвал в две сбивания, докато Лайл трябвало да бъде преместен в зона за специални нужди, защото било установено, че “той не би отвърнал на удар, когато бъде нападнат”.
“Докато бяха в затвора, братята Менендес се трансформираха и се възползваха от значими възможности да узреят, да преминат отвъд криминалното мислене, да се покаят и да станат продуктивни членове на общността”, пише в документа, като се добавя, че те са “готови да влязат отново в обществото”.
Ерик и Лайл се женят зад решетките за жени, които им пишат писма
Още преди да бъдат осъдени на доживотен затвор, братята Менендес получават стотици писма от хора, които им съчувстват. Сред тях има и послания от жени, които по-късно стават техни съпруги.
Тами се свърза с Ерик по пощата през 1993 г., когато той е в затвора, но все още не е осъден. По това време тя е омъжена за Чък Сакоман и го информира, че ще му пише. Той няма нищо против. Три години по-късно Тами открива, че съпругът ѝ е изнасилил нейната 15-годишна дъщеря от друга връзка. След разкритието той се самоубива, а тя започва още по-активно да общува с Ерик и през 1999 г. двамата се женят в затвора. “Вярвам, че поставен при определени обстоятелства, всеки може да убие някого. Искам да кажа, че той е много добър човек”, споделя Тами. Момиченцето, което има от Чък, смята Ерик за свой баща. Той ѝ помага с домашните при редовните посещения в затвора, тъй като биологичният ѝ баща се самоубива, когато тя е на 9 месеца.
Чрез писма и Лайл се запознава с първата си съпруга Анна Ериксон. Те си разменят обети през 1996 г. в присъствието на неговия адвокат Лесли Абрамсън и леля му Марта Менендес. Двамата се разделят през 2001 г., като две години по-късно той се жени за Ребека Снийд.
Най-четени
-
Секретно Как Живков наказа певицата, която му отказа
“Все едно да се изплюя на себе си - така го чувствах”, споделяла обречената на забрава естрадна звезда В наши дни малко хора си спомнят за поп певицата Маргарита Димитрова
-
"Зеленият" хладилник на Айнщайн
Гениалният физик обединява сили с Лео Силард да спасят хората от фаталния "убиец" в домовете им, но приятелството им стартира обратното броене до създаването на първата атомна бомба На 47 години той
-
Галерия Ресто от 80 стотинки можеше да остави Гунди жив
На погребението ги изпраща невиждана манифестация - над половин милион българи. Паника в БКП, уволняват вътрешния министър Тормоз за семействата след трагедията
-
Галерия Никой не избра Доган в родното му село, Пеевски взе 240 от 245 гласа в секцията, където гласува
"Алианс за права и свободи" спечели изселниците и е първи в Разград "Новото начало" взе Кърджали и Шумен Младото ДПС вдигна резултата на старите с 4000 гласа в София - област, втора сила е в Хасково
-
Филмът за Гунди е №1 в момента, а не свинщината в политиката
Още няколко думи по темата „Гунди". Филмът очевидно е огромно събитие и пълни салоните с такова количество зрители, каквото българското кино не е виждало в последните 30 години