Заплахата Китай: "На карта е заложена сигурността на Европа"
Китай представлява заплаха за структурата на сигурността в Европа, а ние чак сега го осъзнаваме, казва Абигейл Васелие. Тя ръководи експертната група за китайската външна политика в института за китайски изследвания "Меркатор" в Берлин. Независимо дали Пекин стои зад саботажа на телекомуникационни кабели по дъното на Балтийско море или не, което трябва да бъде доказано, Китай отдавна е прекрачил собствените си червени линии, казва експертката в обширно интервю за германската обществена телевизия АРД, предава "Дойче веле".
Китай подкрепя войната на Русия
Тя припомня, че през последните две години Пекин нееднократно е уверявал, че няма да доставя на Русия смъртоносно оборудване. От миналата седмица обаче вече имаме и доказателство за това, че Китай снабдява Русия със смъртоносни дронове, произвеждани в китайската провинция Синцзян.
Търговските и финансови потоци от Китай към Русия са не по-малка заплаха за сигурността на Европа, смята експертката. В подкрепа на тезата си тя цитира и няколко цифри: през 2023 г. двустранната търговия е достигнала рекордните 240 милиарда долара, което представлява увеличение с 26 процента спрямо предходната година. Това показва как китайският износ за Русия заменя стоките от Европа и нейните партньори, ограничени заради санкциите срещу Москва. В този смисъл Китай е икономически спасителен пояс за Русия, посочва още Васелие.
Вторият етап е доставката на стоки с двойна употреба - високотехнологични стоки, които могат да се използват и за военни цели. Чрез този износ Китай позволява на Русия да разшири своето отбранително производство. А сега се стига и до следващия етап с износа на смъртоносни оръжия.
Освен това двете страни си сътрудничат и военно, както и в областта на сигурността - от Балтийско море, през киберпространството, до Космоса. Броят на съвместните военни учения се е увеличил драстично. Всичко това представлява реална заплаха за сигурността на европейския континент, уверява Абигейл Васелие.
Какви цели преследва Китай с тази политика?
Китай няма никакъв интерес Русия да загуби войната си срещу Украйна. Общата цел е да бъдат отслабени Западът и трансатлантическото партньорство, включително НАТО. Пекин иска да заеме мястото на великата сила на този век и ако сега Русия подкопае Запада и либералните ценности, които той отстоява, това е в полза и на Китай, казва по-нататък експертката от института "Меркатор".
"Чрез войната в Украйна Китай печели геостратегическо пространство, особено в глобалния Юг, и може да продължи да се позиционира като алтернатива на Запада. Това е много важно за Китай. Заради глобалните си амбиции и геополитическата ситуация, в която се намираме, подкрепата на Китай за войната на Русия срещу Украйна сега представлява заплаха за европейската структура за сигурност", казва Васелие.
Въпреки това тя не вярва, че китайското ръководство иска Китай да бъде разглеждан като заплаха за сигурността на Европа. Така че Пекин е изправен пред истинска дилема, защото Китай се нуждае от Европа, от европейския пазар и от европейските технологии, допълва експертката. Следователно той би предпочел Европа да е на негова страна, когато се позиционира срещу САЩ. Ето защо китайците продължават да идват в Европа и да се опитват да променят европейското виждане за Китай - безуспешно, защото подкрепата на Пекин за Москва продължава да влошава отношенията и европейското възприятие на страната, посочва Абигейл Васелие пред АРД.
"На карта е заложена сигурността на Европа"
Китай иска да доминира световната търговия. За Пекин е добре Русия да спечели войната, но и останалата част от Европа да остане относително стабилна. Той има интерес европейските пазари да продължат да процъфтяват и да останат отворени за китайския износ. Ето защо Китай прави мили очи на европейските лидери, за да променят отношението си към Китай и да спрат да виждат в него заплаха за сигурността. И точно тук се разминават глобалните цели, които преследват Китай и Русия: Пекин иска стабилност, а Москва - нестабилност, казва Васелие пред АРД.
Как трябва да реагира Европа на всичко това? На този въпрос експертката за Китай казва, че е много важно да се признае, че Китай представлява реална заплаха за сигурността на Европа. С Китай все още си говорим за партньорство и конкуренция. Досега европейците никога не са казвали ясно, че Китай е заплаха за сигурността. А на последната среща на върха на НАТО беше посочено дори, че Китай е "решаващ двигател на войната".
Сега въпросът е как стратегически НАТО и ЕС да обединят усилията си по отношение на заплахата от Китай. В същото време мандатът на НАТО по отношение на Китай е изключително ограничен и ние трябва да го разширим в контекста на евроатлантическата сигурност. "Щом Китай поставя под въпрос нашата сигурност тук, в Европа, ние трябва да можем да реагираме в рамките на НАТО", казва Абигейл Васелие в интервюто си за АРД.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха