Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
- Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща"
Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса, което носи и внучката на Симеон Сакскобургготски, най-голямата дъщеря на сина му принц Кирил. Име, което е “отнето” на прага на Бухенвалд на сестрата на царица Йоанна Българска. Точно преди 80 години Мафалда Савойска среща смъртта в концентрационния лагер, в който е изпратена като фрау Фон Вебер, след като е арестувана от нацистите на връщане от погребението на цар Борис III в България.
Нейната история е една от най-тъжните кралски приказки, а в началото нищо не го предвещава. Да се родиш дъщеря на италианския крал - какво по-хубаво от това!
Мафалда Савойска е втората дъщеря на Виктор Емануил III и съпругата му Елена от Черна гора, която се ражда след сестра си Йоланда Савойска. След нея на бял свят идват брат ѝ Умберто и сестрите Йоанна и Мария Франческа.
Мафалда е енергично и светло момиче, което обича да пише поезия. По време на Първата световна война кралица Елена служи като медицинска сестра и продава подписани снимки на себе си, за да събере пари за военните усилия, а тийнейджърката Мафалда често посещава ранени войници заедно с нея.
Принцесата се омъжва за принц Филип, ландграф на Хесен - внук на Фридрих III, германския император. Двамата сключват брак, въпреки че семействата им са от противникови страни в Първата световна война и че той е протестант, а тя - католичка. Имат четири деца: Мориц, Хенрих, Ото и Елизабет. Последната им дъщеря се ражда точно преди ужасите на Втората световна война да почукат на вратата на семейството.
През 1930 г. Филип се присъединява към нацистката партия и две години след това към SA. Твърди се, че Хитлер презирал Мафалда. А Гьобелс, министър на пропагандата, споменава принцесата в дневника си, като я нарича: “Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща”.
Италианската икономика не се справя добре и страната не е готова за войната, в която Мусолини я въвлича. Кралят Виктор Емануил III все още има достатъчно власт, за да нареди ареста на Мусолини и да започне преговори със съюзниците. На 8 септември 1943 г. монархът обявява мир и се превръща в персона нон грата за Хитлер.
Точно по това време Мафалда е в България. Цар Борис III е починал наскоро и принцесата е плътно до сестра си, за да я утеши. Докато е у нас, тя научава какво е направил баща ѝ. Децата ѝ са в безопасност във Ватикана, но Филип е арестуван и Хитлер просто чака удобния момент и Мафалда да падне в ръцете му. А принцесата мисли само как да се върне при децата си.
Нацистите следят всяко нейно движение. Как напуска България. Как влакът ѝ спира в Будапеща. Как хваща самолета за Италия, след което се качва на влак до Рим. Когато се прибира у дома, тя научава, че останалата част от семейството ѝ вече е избягала на юг в Бриндизи. Тя успява да види децата си само веднъж, преди да бъде арестувана.
Германският полицейски комисар в Рим се обажда на Мафалда с обяснението, че има важно съобщение за нея от нейния съпруг, принц Филип, но тя само лично може да го получи в германското посолство в Рим. За съжаление, принцесата пада в този капан.
Арестувана е по обвинение, че не е информирала когото трябва за сепаративния мир на Италия веднага щом е разбрала за него. Никой не пита дали е знаела, но тъй като тя е с германско гражданство чрез брака си - това било нейно задължение.
Изпратена е в Мюнхен и Берлин, където е разпитана, а след това хвърлена в Бухенвалд като възмездие за предполагаемото предателство на баща ѝ. Наричат я фрау Фон Вебер, въпреки че няколко италиански затворници я разпознават като принцеса Мафалда.
В барака №15 тя попада в ада. Открит окоп до бараката е единствената защита при зачестилите въздушни нападения. Докато е в лагера, теглото на Мафалда спада драстично. Сервират ѝ същата храна, която ядат офицерите от СС, но здравето ѝ винаги е било крехко, а обстоятелствата само го влошават. Има проблеми с храносмилането, така че тя дава повечето от храната на други затворници. На 24 август 1944 г. съюзниците бомбардират фабриката за боеприпаси на лагера, а Мафалда и другите затворници се скриват в изкопа. Бомбите разрушават бараката и части от нея се стоварват върху изкопа. Намират принцесата сред малцината живи, смачкана под отломките. Едната страна на лицето ѝ е обгорена, а лявата ѝ ръка е напълно смачкана. Отнасят я в публичния дом на лагера на мястото, което изпълнява ролята и на лазарет.
След няколко дни на агония гангрена превзема ръката ѝ. На 26 август друг затворник, хирург, моли директора на SS болницата да я оперира. Той изчаква още два дни, защото централата не е дала разрешение. Когато заповедта най-накрая пристига на 28 август, директорът на SS болницата извършва мъчително бавна ампутация. Той не предоставя следоперативни грижи, а просто оставя Мафалда в лазарета в безсъзнание.
Същата нощ принцесата издъхва, изгубила много кръв Оставянето на неудобни политически затворници да умрат на операционната маса е било елегантното решение на нацистите за хора, които са били твърде важни, за да бъдат убивани.
Тялото на Мафалда е изхвърлено върху купчина трупове, но свещеник я разпознава и поставя в дървен ковчег №262, който е погребан в близкия Ваймар - без име и без церемония. След освобождението през 1945 г. д-р Пекорари намира мястото и гравира името на принцесата на гърба на нейния опознавателен маркер. Години след войната, през 1951 г., ковчегът е изваден. Днес Мафалда Савойска лежи със семейството на съпруга си в замъка “Кронберг” в Хесен.
Впоследствие очевидци разказват, че докато двама италиански затворници я вадели от руините до барака номер 15, тя видяла “I”-то, което те носели на ризите си, и им казала: “Умирам. Помнете ме не като принцеса, а като ваша италианска сестра”.
Най-четени
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Извадете тъпите учебници
ИЗВАДЕТЕ ТЪПИТЕ УЧЕБНИЦИ Сядаме днес със Sarina и Julia на обяд в столовата в Началното училище и до нас сядат двама първокласници. Единият ме поглежда и казва: - Ооо, аз те знам - ти си Емил Джаси
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай