Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Мария Захарова Снимка: Ройтерс
Мария Захарова Снимка: Ройтерс

Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова предложи на западните страни, които се безпокоят за хуманитарната ситуация в Сирия, да си спомнят собствените си действия по време на бомбардировките над Югославия през 1999 г., включително използването на снаряди с обеднен уран.

Захарова каза това днес в Белград, отговаряйки на въпрос на журналист от ТАСС.

По-рано сръбските медии съобщиха, че сдружение на сърбите, пострадали от последиците от бомбардировките с обеднен уран, подготвя искове срещу страните членки на НАТО, участвали в операцията през 1999 г., която бе предприета, за да прекрати кървавия конфликт в Косово.

"Аз не давам съвети, но щом питате, според мен това трябваше да се направи отдавна. Гледаме безкрайни изявления на западните страни за Сирия, те се безпокоят за хуманитарната ситуация, постоянно търсят дали сирийското правителство е приложило химическо оръжие. Прекрасно е, че те се грижат така за хуманитарната ситуация в Близкия изток, но има хуманитарни последици в Европа и може би първо трябва да помислят какво са направили на европейския континент тогава и да отговарят за своите действия", каза Захарова.

Тя изтъкна, че натовските войници, които тогава са били на Балканите, отдавна са подали искове за компенсации и в някои страни вече са ги получили. Захарова нарече абсурдна ситуацията, при която "агресорът получава обезщетения, а жертвата - не".

Операцията на НАТО срещу Съюзна република Югославия през 1999 г. продължи 78 дни, бяха извършени 38 хиляди бойни полета, над 10 хиляди от които бяха с цел бомбардиране. Според изследвания на военни експерти са били изстреляни 3 хиляди крилати ракети, хвърлени около 80 хиляди тона бомби, включително касетъчни и с обеднен уран. По сръбски данни от бомбардировките са загинали между 3500 и 4000 души, около 10 хиляди са били ранени, а материалните щети възлизат на около 100 милиарда долара. Бомбардирането на петролопреработвателни и химически заводи е довело до замърсяване на водите на страната с токсични вещества.

Редица експерти съобщават за епидемия от ракови заболявания в районите в Сърбия, които са били бомбардирани с обеднен уран.