Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Байдън дълго време отказваше да разреши на Украйна да използва ракетите ATACMS. СНИМКА: РОЙТЕРС
Байдън дълго време отказваше да разреши на Украйна да използва ракетите ATACMS. СНИМКА: РОЙТЕРС

В Москва говорят за трета световна война

Разрешението Киев да използва ракети с далечен обсег ATACMS е в отговор на изненадващото решение на Русия да включи севернокорейски войски във войната в Украйна. Това твърдят американски официални лица, пожелали анонимност.

Голямата промяна в политиката на Байдън все още не е обявена официално. Решението му раздели неговите съветници, още повече че остават два месеца преди да бъде официално сменен от Доналд Тръмп в Белия дом. Новоизбраният президент продължава да твърди, че ще спре войната за денонощие.

Досега САЩ бяха колебливи,

макар в крайна сметка да предоставят на Украйна нужното оборудване. Изглежда обаче, че не само победата на Тръмп е мотивирала Байдън, но и появата на севернокорейски военни на страната на Русия. По подобен начин Вашингтон първо увърташе, преди да даде на Киев ракетните системи HIMARS, ПВО системите “Пейтриът”, както и изтребителите F-16. На този етап не е ясно дали решението Украйна да използва далекобойните ракети с обсег до 300 км за цели в руска територия може съществено да промени хода на войната. Докато Киев чакаше с месеци зелена светлина от Вашингтон, Москва използва момента и измести потенциални цели - например складове за боеприпаси и летища, от които се нанасят въздушни удари по Украйна, извън обхвата на ракетите.

Киев вече разполага с ATACMS, но досега ги ползваше единствено в окупираните украински територии. Не е сигурно дали САЩ ще успеят да направят нови доставки, преди Тръмп да поеме властта.

Ходът на Байдън разгневи сериозно Кремъл. “Байдън взе едно от най-провокативните, непремерени решения на своята администрация, което рискува да доведе до катастрофални последици”, пишеше на сайта на правителствения вестник “Российская газета” в понеделник. Руският сенатор Владимир Джабаров нарече решението “безпрецедентна стъпка към третата световна война”. Според говорителя на Кремъл Дмитрий Песков администрацията на Байдън ескалира напрежението, като “налива масло в огъня” и “въвлича Вашингтон по-дълбоко в този конфликт”. Политически анализатори пък са изненадани, че до късните часове на понеделник нито Владимир Путин, нито Доналд Тръмп са коментирали хода на Байдън. Поради това се появиха и твърдения, че републиканецът може да е бил информиран от демократа предварително за отмяната на ограниченията.

Редица западни страни подкрепиха решението на САЩ. “Това беше много необходимо. Русия вижда, че Украйна се радва на силна подкрепа и че позицията на Запада е решителна. Това потенциално е решаващ момент в тази война”, коментира полският президент Анджей Дуда. Свалянето на ограниченията приветстваха и външните министри на Германия, Франция и Нидерландия.

Топдипломатът на ЕС за външната политика Жозеп Борел изрази надежда, че

европейските страни ще позволят на Украйна да използва и техни оръжия с голям обсег,

за да удари Русия. Той вероятно визира британско-френските ракети Storm Shadow. Докато ATACMS могат да достигнат до големи руски градове като Курск, Белгород, Ростов на Дон, Краснодар, Новоросийск и Крим, то версията на Storm Shadow с увеличен обхват до 560 км може да достигне Москва, Подолск, Рязан, Волгоград и Сочи.

Украинският президент Володимир Зеленски нито потвърди, нито отрече падането на ограниченията за далекобойните ракети. Той обаче заяви: “Удари не се извършват с думи. Ракетите ще говорят сами за себе си. Определено ще го направят”.