Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Проф. Сашо Пенов, Невин Фети и Галина Тонева СНИМКА: Георги Палейков
Проф. Сашо Пенов, Невин Фети и Галина Тонева СНИМКА: Георги Палейков

БСП и "Възраждане" искат премахване и на възможността лица с двойно гражданство да бъдат кандидати за депутати

Месеци на усилена работа предстоят пред Конституционния съд, който само за 8 дни се сдоби със 7 тежки дела. 6 от тях са свързани с частично или цялостно касиране на изборите. А седмото е за отмяна на т.нар. домова книга на възможните служебни премиери, както и на двойното гражданство на министрите и депутатите. Искането е от БСП и “Възраждане”. Тези промени в основния закон бяха включени при последната, шеста поправка на конституцията, която влезе в сила в края на декември м.г.

Както се очакваше, в петък групите на БСП и “Възраждане” внесоха 55 подписа в КС, с които искат той да се произнесе окончателно по правилата за формиране на служебното правителство. До началото на годината служебният премиер и министрите се посочваха от държавния глава, а поправките го ограничиха до 10 души, от които да избира премиер.

Увереност, че КС ще се заеме с “домовата книга”, изрази и самият Румен Радев при клетвата на тримата нови конституционни съдии в четвъртък. Двама от тях - проф. Сашо Пенов и Невин Фети, са негови назначения и с тях юристите, пратени в КС от Радев, стават 4-има - квота са му и професорите Янаки Стоилов и Атанас Семов. За да падне промяната, трябва да се съберат 7 гласа.

Това дело се очаква да се реши по-бързо, защото осем от съдиите вече са се произнасяли по него и нищо не предполага те да променят своето становище. Само тримата нови - Пенов, Тонева и Фети, трябва да се запознават с казуса отначало. По закон съдът трябва да се произнесе в рамките на 2 месеца по делата, които образува.

Шест пък са вече исканията за изборите. Те обаче не са еднакви - част са за частично касиране, а други за цялостно. Практиката на КС е да обединява делата, които се отнасят до едно и също нещо. Преподавателят по конституционно право във Великотърновския университет доц. Христо Орманджиев обясни пред “24 часа”, че преценката е на съда. Но е напълно възможно делата, които са за частично касиране, да бъдат обединени в едно, а тези, в които се оспорват изборните резултати - в друго.

Нито едно от тези дела все още не е допуснато за разглеждане по същество. Ако КС частично касира вота, вероятно в парламента ще влезе още една партия и ще има преразпределение на местата, допусна доц. Орманджиев. Много по-сложно обаче е, ако се касират изборите изцяло. Тогава в срок от 2 месеца трябва да се насрочат нови. Вероятно и времето за произнасяне по двата типа дела ще е различно, защото ще се събират различни като обем доказателства.