Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Вардис Вардиноянис
Вардис Вардиноянис

Състоянието му се оценява на 2,7 млрд. долара, холдингът, му участва в петролния бизнес, транспорта, хотелиерството, банковото дело и финансовите услуги, инвестир а в медии и футбол

Гръцкият милиардер Вардис Вардиноянис е починал във вторник на 91-годишна възраст. Съобщението за смъртта му дойде от една от компаниите му - “Мотор ойл”.

Състоянието на Вардиноянис се оценява на 2,7 млрд. долара. Той е включван в списъка на “Лойдс”

на хората с най-голямо влияние в световното корабоплаване,

както и в списъка на списание “Форбс” на най-богатите хора в света.

Името на гръцкия милиардер не е непознато в България. Преди повече от 30 години чрез своя дъщерна компания той искаше да цифровизира Българския спортен тотализатор. Интересът му май не беше само към дигитализация, а и към съвместен бизнес с тотото, но не се стигна до такъв.

През 2005 г. Вардиноянис бе конкурент на “УниКредит” в приватизациятта на Булбанк, но

не успя да победи италианците

с офертата си от 333 млн. евро, защото те предложиха 350 млн. Тогава гръцкият бизнесмен се яви в консорциум с френската банка “Креди агрикол. Имаше и трета оферта от Кей Би Си банк, която сега е собственик на ОББ.

Две години по-късно в медиите се появиха информации, че заедно с Нордбанк и холдинга “Цакос” - друга гръцка корабна компания, Вардиноянис е сред кандидатите за купувачи на Български морски флот. И тук не се класира обаче.

Още от 1993 година Вардиноянис присъства на финансовата сцена в България чрез банка “Пиреос”. През 2019 г. българското подразделение бе продадено на Пощенска банка. Друг бизнес, с който гръцкият милиардер се разделя у нас, е търговията с коли. Чрез “Булвария” той бе вносител на “Опел” у нас, но преди близо 15 години продаде компанията.

Бизнес възходът на Вардиноянис започва през 1963 г., когато е основана “Сека” - първата компания от групата. Преди това милиардерът е служил във военноморските сили на Гърция, откъдето се уволнява с чин вицеадмирал.

Истинското икономическо израстване обаче тръгва с “Мотор ойл” през 1970 г., като активността в петролния бизнес се разпростира от САЩ до Египет и Йемен.

Холдингът “Вардиноянис” развива широк по мащаби бизнес

и в транспорта, хотелиерство, банково дело и финансови услуги, инвестира в медии, в текстилна промишленост и спорт - собственик е на футболните клубове “Панатинайкос” и ОФИ (Ираклио). Според последни информации в гръцките медии холдингът насочил вниманието и към изграждане на възобновяеми енергийни източници

Вардис Вардиноянис заедно със съпругата си Мариана имаха и редица неправителствени организации, с които развиваха благотворителна дейност. Помагаха основно на нуждаещи се деца и на болни от рак. Мариана Вардиноянис, която почина през юли 2023 г., бе и посланик на добра воля на ЮНЕСКО.

През 2007 г. американските посолства в Европа

изготвят списъци с петте най-влиятелни жени във всяка държава

В гръцкия е включена Мариана Вардиноянис заедно с тогавашния външен министър Дора Бакояни, бившия председател на парламента Ана Бенаки, президента на организационния комитет на 28-ите летни олимпийски игри Яна Ангелопулу и бившия еврокомисар Ана Диамандопулу.

Покрай фамилията в Гърция имаше и скандал, след като през 2004 г. тогавашният премиера Константин Караманлис заяви, че пет фамалии се опитвали да управляват задкулисно държавата чрез лансиране на свои бизнес интереси и корумпиране на политици.

Според гръците медии освен Вардиноянис ставало въпрос и за фамилиите Боболас ( строителен бизнес), Алафузос (оръжейните доставки), Кокалис (телекомуникации) и Ламбракис (издателска дейност).

Според публикациите те били изпълнители на най-големите държавни поръчки и контролират основната част от гръцките печатни и електронни медии. Въпросните фамалии успявали да заобиколят гръцкото законодателство, което забранява приежаването на дял в медия и получаването на държавни поръчки от един и същ бизнесмен. чрез прехвърляне на собствеността на други членове от фамилиите. (24часа)