Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Ключовите обвинения на бившата шефка на агенцията Петя Банкова са направени две седмици преди изборите, вероятно са изтекли до политически централи и това е втвърдило тона на ПП-ДБ към ГЕРБ

Минирани ли са разговорите за правителство още преди да започнат? И има ли връзка публичния взрив за едра корупция в митниците с втърдяването на тона между партиите?

Ключовите обвинения на Петя Банкова са направени при разпити малко повече от две седмици преди изборите на 27 октомври. Обсъжда се сценарий, според който разказаното от бившата шефка на митниците е достигнало до част от споменатите от нея министри, депутати, бизнесмени.

Затова и острите действия на ПП-ДБ се приемали в ГЕРБ като отвличане от темата за корупцията. Откъм ПП-ДБ пък подозират ГЕРБ, че така искат са отклонят вниманието от възможността за касиране на изборите. И втвърдиха тона към партията на Борисов.

ПП-ДБ няма да подкрепи представител на ГЕРБ за председател на НС и не биха подкрепили правителство на малцинството на ГЕРБ. Това обяви съпредседателят на “Продължаваме промяната” и депутат от ПП-ДБ Асен Василев в неделя.

Все още не е ясно кога точно президентът Румен Радев ще свика 51-ото НС, но в деня на изборите той обяви, че ще даде на партиите достатъчно време, за да разговарят спокойно и да намерят вариант да излъчат редовно правителство. Подобни разговори обаче още не са започнали дори неформално. А постът на председател на НС винаги е бил част от пазарлъка около кабинета, защото е индикация за това какво мнозинство може да се сформира.

В 49-ото НС ГЕРБ излъчи Росен Желязков, който бе подкрепен от ПП-ДБ, след като двете формации се разбраха за ротацията. Но когато стана ясно, че такава няма да има, той бе свален именно от ПП-ДБ в предпоследния ден от живота на онзи парламент.

В 50-ото НС ГЕРБ отново бе първа сила и издигна за поста Рая Назарян. Тя бе избрана трудно и след двудневни пазарлъци, като този път рамо на ГЕРБ и ДПС даде ИТН - но само, за да стартира работата на парламента.

Сега ПП-ДБ имат амбицията начело на 51-ото НС да застане Атанас Атанасов. Самият той разкри в неделя, че е имал неофициален разговор с Борисов по инициатива на лидера на ГЕРБ и следващата седмица те ще инициират разговори за кабинет.

В момента не се водят разговори за бъдещо управление, ГЕРБ са победители на изборите и това е тяхно задължение, заяви Асен Василев. Досега от ПП-ДБ поставиха няколко условия към Борисов, за да седнат на масата за преговори. А в събота направиха това и с декларация до всички парламентарни сили.

С документа се иска изграждането на “санитарен кордон” около Делян Пеевски и неговата група. Предлага се програма за работата на НС с мерки, които спират разпада на институциите, ограничават нелегитимното влияние върху тях и гарантират независимостта им. Както и създаването на временна комисия, която да изследва фактите и обстоятелствата около вота на 27 октомври и да изработи законови промени за гарантиране на честни избори. Подкрепата за декларацията е необходимо начално условие, за да започнат политически консултации, свързани с конституирането на новото НС, категорични са от ПП-ДБ.

В отговор от ГЕРБ лаконично обясниха, че “отношението по повдигнатите в декларацията теми и други важни за страната въпроси се обсъждат отговорно на разговори, консултации и преговори, а не с декларации, условия и заклинания”.

Подкрепа на ПП-ДБ обаче обеща Слави Трифонов, но поиска в замяна рамо за предлаганите от него промени за изчистване на избирателните списъци от “мъртви души”. Това е абсолютно необходимо, за да стане избирателният процес легитимен и приемлив за българските граждани, категоричен бе лидерът на ИТН. И в отговор на своята подкрепа получи такава от хората на Кирил Петков и Асен Василев.

“Доколкото виждаме, има голям консенсус, въпросът е дали “Възраждане” ще се присъединят, или не”, направи своеобразно преброяване на силите Асен Василев в неделя.

От АПС на Ахмед Доган също поискаха “санитарен кордон” около Пеевски. А лидерът на МЕЧ Радостин Василев още в деня след вота обяви, че трябва да има правителство анти-Борисов и Пеевски.

Имаме решение на органите си, че няма да правим коалиция с ГЕРБ и ДПС, заяви и Кирил Добрев от БСП в неделя.

Така, ако се разберат, всички формации извън ГЕРБ и “ДПС - Ново начало” могат да съберат 141 гласа.

Ако не се сформира кабинет с първия мандат, с втория и третия няма да се случи, смята обаче президентът (2012-2017) Росен Плевнелиев. Според него лидерът на ГЕРБ трябва да представи програма и правителството да бъде програмно, защото “партиите са толкова различни, че няма да могат да подпишат споразумение”. А ПП-ДБ “или още не са разбрали, че изборите приключиха, или се готвят за нови”.

В края на миналата седмица пък бившият финансов министър от първото правителство на Борисов Симеон Дянков обяви, че очаква правителство на малцинството от ГЕРБ, но това щяло да се случи след изборите в САЩ.