Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Пленарната зала на Народното събрание.
Пленарната зала на Народното събрание.
  • Под процент разлика между “Възраждане” и ПП-ДБ за второто място
  • АПС и “ДПС - Ново начало” също с минимална дистанция
  • МЕЧ и “Величие” на ръба на бариерата за НС

ГЕРБ се очертава лидер на вота в неделя с комфортна преднина пред втория. За “среброто” се води битка между “Продължаваме промяната” - “Демократична България” и “Възраждане”. Следват още две групи формации със сходни резултати и две на ръба за влизане в парламента. Това са основните изводи от проучването на изследователския център “Тренд” по поръчка на “24 часа” в навечерието на предсрочните парламентарни избори на 27 октомври.

ГЕРБ-СДС е лидер в класацията с подкрепата на 24,9% от гласуващите с комфортна дистанция от втория.

Именно за него е една от големите битки на вота между

“Възраждане” и ПП-ДБ с разлика под половин процент,

но в полза на националистите - съответно 15,2% и 14,8%, сочат данните на “Тренд”.

По-надолу в класацията се открояват още две групи от по две формации със сходни резултати.

Разликите в стойностите между тях във всяка една от групите е по-малка от процент, което предполага, че размествания в подредбата са напълно възможни, допълват от “Тренд”.

Така например под един процент е разликата между “Алианс за права и свободи” (АПС) на Ахмед Доган (7,8%) и “ДПС - Ново начало” на Делян Пеевски (7%).

В група с опасно близък резултат попадат “Има такъв народ” и “БСП - Обединена левица” с разлика, по-малко от процент. Партията на Слави Трифонов печели сигурно парламентарно представителство с 6,6%, а новото обединение на левицата - 6,5.

В третата група формации със сходна подкрепа попадат онези, които са най-близо до преминаването на

4-процентната бариера - точно толкова събира МЕЧ

на бившия спортен министър Радостин Василев.

Плътно зад него с половин пункт разлика се нарежда “Величие”, която бе изненадата на миналите избори. С по-малък шанс за влизане в НС остава коалицията “Синя България” около Петър Москов и Вили Лилков, която получава 1,7% подкрепа. Делът на респондентите, посочили, че ще гласуват с опцията “Не подкрепям никого”, е 4,3%, като този процент се разпределя между всички формации.

Предизборната кампания не е успяла да мотивира повече избиратели да упражнят правото си на глас и очакваната избирателна активност е в диапазона между 2 милиона и 2 и 200 хиляди души, които се очаква да гласуват.