Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Кристалина Георгиева би могла да е вариант за премиер, спекулират експерти.
Кристалина Георгиева би могла да е вариант за премиер, спекулират експерти.

Търси се не само равноотдалечена фигура, но и най-добрият посредник между ГЕРБ и ПП-ДБ вместо осми избори

Кой е тайнственият експерт, достоен за министър-председател и равноотдалечен от всички партии?

За български Марио Драги от “Продължаваме промяната” говорят, но без имена.

77-годишният финансист, бивш председател на Европейската централна банка, ръководи като безпартиен премиер Италия по-малко от две години между 2021 и 2022.

Преди дни името му се свърза и с дързък негов план за спасяване на европейската икономика и наваксване преднината на САЩ чрез инвестиции в технологии, възобновяеми източници и увеличаване на сигурността в ЕС.

Според съпредседателя на ПП Кирил Петков бъдещият премиер трябва да е икономист или юрист, “зад който всички да се съгласят и да застанат зад определена програма”.

В неофициални контакти с авторитетни фигури от ГЕРБ откъм ПП-ДБ давали знак, че при евентуална коалиция са склонни да приемат за министри и силно оцветени политически лица.

Не се коментира публично обаче условието, което може би ще препъне преговорите - хората на Кирил Петков и Атанас Атанасов, които най-силно искат редовно правителство, очакват

бъдещият премиер да получи правото на вето върху имена на министри,

които не го удовлетворяват.

На профила на Драги отговаря най-вече Кристалина Георгиева. Част от кариерата на 71-годишната финансистка също като Драги е в Световна банка. Българката заради чиято възраст промениха дори устава на Международния валутен фонд, обаче скоро започна втори 5-годишен мандат на върха в тази институция. Затова и завъртането на името ѝ откъм ПП по-скоро е знак към ГЕРБ, че

са склонни да търсят “българския” Драги" във фигури, близки до Борисов

За това намекна и Иван Костов - българският Драги да е експерт, с управленски опит, може и да е с една идея по-близък до ГЕРБ.

Всъщност за Георгиева се заговори, когато Борисов съставяше своето първо правителство преди 15 години. През лятото на 2009 г. тогавашната шефка в Световната банка получава покана от него за вицепремиер и финансов министър. Тя отказва, но предлага своя колега Симеон Дянков.

През 2016 г. България изпадна в нелепа ситуация да “играе” с две имена за председател на ООН. Георгиева успява да убеди Борисов, че е по-силният кандидат от шефката на ЮНЕСКО Ирина Бокова. И двете губят.

Чуват се и още имена, но те по-скоро дават цвят на евентуална премиерска кандидатура - 33-годишният икономист Атанас Пеканов, 62-годишният Даниел Вълчев, 54-годишният финансист Николай Василев, 58-годишният преподавател в INSEAD в Сингапур Илиян Михов.

Най-младият в четворката - Пеканов, бе вицепремиер в 3 служебни правителства на президента Румен Радев, което намалява шансовете муза “български Драги”. Експерт по фискални и парични политики, преподава във Виенския университет. Видимо активен в социалните мрежи със свои позиции през последните седмици.

Атанас Пеканов
Атанас Пеканов

Вълчев, деканът на Юридическия факултет на Софийския университет, е име, което се споменава за важни постове в държавата.

Даниел Вълчев
Даниел Вълчев
Бившият вицепремиер и образователен министър в правителството на тройната коалиция бе оглеждан от ГЕРБ за кандидат-президент, бе приемлив дори за еврокомисар, но юристът, който “изгря” при Симеон Сакскобургготски, засега приема охотно само покани по медии за коментари, пише книги. Вълчев така и не потвърди дали реално се кани да създаде консервативен тип партия.

Проф. Илиян Михов бе лансиран през 2010 г. също за вицепремиер в първото правителство на ГЕРБ, но срещу кандидатурата му се обяви Иван Костов, чиято партия ДСБ бе част от управлението на Борисов.

Илиян Михов
Илиян Михов

Може би от тази четворка най-близо до мисълта за премиерски пост, е Николай Василев.

Николай Василев
Николай Василев
Той се появи като “юпи” при връщането на царя, лансиран от Лондон чрез сина му Кирил Сакскобургготски. Беше вицепремиер и създаде министерство на администрацията, ръководи и транспорта, и икономиката. Беше почти на косъм да стане министър-председател при един от изборните успехи на Слави Трифонов. Имаше дори програма за управление, но часове преди парламентът да гласува правителството на Василев, кандидатурата му бе оттеглена от “Има такъв народ”.

Днес Борисов по принцип се съмнява, че в България може да бъде намерен “Марио Драги”, още повече - да остане отдалечен от партиите.

“Като е толкова отдалечен, как ще се сближим? То ще е - който надделее над министрите. Абсурд”, отсече той. Освен това предупреди, че филма ГЕРБ вече са го играли, когато ПП-ДБ им “избутали” напред акад. Николай Денков.

“Тогава им казах: Аз, Кирил, Асен - вътре в правителството, за да може на МС, като се подпишем, сега колегите да не могат да кажат: “Ама то така се случи”, обясни Борисов.

Опасявал се, че равноотдалеченият премиер е “мимикрия, в която с плаващи мнозинства да се доразруши и съдебната система”, и е “формула на безотговорността и задкулисието”.

И все пак именно Борисов вече е предлагал подобна формула с издигането на проф. Николай Габровски за премиер, което означава, че вратата не е затворена.

В едно друго свое условие обаче лидерът на ГЕРБ е категоричен -

този път да има писмено споразумение

за 4-годишно управление. Той дава за пример управленията си с Реформаторския блок и патриотите. Тезата се споделя от ИТН, които настояват за управленска програма със срокове и мерки, с подписано коалиционно споразумение. Това още повече приближава хората на Трифонов към ролята на трети за кабинет. Впрочем и лидерът в оставка на “Да, България” Христо Иванов искаше “документ, който ясно да урежда взаимни ангажименти с ГЕРБ”.

Логично е също, че бъдещата редовна власт да е под общия знаменател на евроатлантизма. Това изважда “Възраждане” от уравнението, въпреки че под повърхността се наблюдават някои единомислия през последните месеци между партията на Костадинов и ГЕРБ, БСП и ИТН, в различни конфигурации.

Въпросите, по които разнобой няма, са икономическата стабилност, борбата с корупцията и че местата в регулаторите все трябва да бъдат запълнени. Дали и как да бъде запазен 3% дефицит обаче, е една от темите на политически сблъсък.

Иначе вариантите за потенциален премиер, който да сглоби кабинет, са два - партиен лидер да поеме отговорността и да реди правителство с познати лица или “външен” експерт, приет от повечето партии. Че най-добре е лидерите да застанат с имената си, неведнъж се обяви открито Бойко Борисов.

Едно е ясно - ГЕРБ и ПП-ДБ ще трябва да си говорят

Най-добре отсега, а най-вероятно вече го и правят, макар и неофициално и с помощта на парламентьори. А кои точно са тези парламентьори, е един от ключовете към решението.

И тъй като други теми, а не предлаганите управленски решения дотук доминират кампанията за вота на 27 октомври, “24 часа” поиска от основните формации техните приоритети - така може да се откроят допирните им точки, разминаванията, какъв ще е животът ни, ако управляват.

Виж по-долу част от предложенията на основните сили:

Минимална пенсия от 850 лв. след 4 г. предлага БСП

Социална и демографска политика

  • 1270 лв. минимална заплата и 850 лв. минимална пенсия през 2028 г.
  • До 5000 лв. за раждане на първо дете, 10 хил. лв. за второ и трето. Майчинството през втората година да е равно на минималната заплата
  • Държавна стипендия от 300 лв. за майки студентки редовно обучение с деца до 6 г.
  • Увеличаване на вдовишки добавки на 35%

Здраве

  • Премахване статута на търговски дружества на държавните и общински болници
  • Безплатни лекарства по рецепта за всички деца до 16 г. и за хората над 75 г.
  • 9% ДДС за лекарства и медицински изделия

Образование

  • 5% от БВП за образование
  • Един учебник по предмет за всеки клас
  • Еднократната помощ за учениците да е 350 лв. от 2025 г., която да e VII клас включително
  • 3 г. данъчна ваканция за завършилите висше, ако работят по специалността си у нас

Икономика

  • Инвестиции в индустриални паркове, бизнес инфраструктура и социални предприятия
  • Програма за стартиращи малки бизнеси за млади предприемачи до 29 г.

Данъци

  • Необлагаем минимум до прага на бедност и замяна на плоския с прогресивен данък. Диференциран корпоративен данък и облагане на свръхпечалбите или непредвидените печалби
  • Част от данъка върху дохода от труда и от корпоративния данък да са в полза на общините

“Възраждане” ще облагат свръхбогатите

Бюджет и финанси

  • Запазване на българския лев
  • Облагане на свръхпечалбите в банковия сектор и ограничаване на голям брой банкови такси
  • Вдигане на лимита за разплащанията в брой
  • Диференцирани ДДС ставки за лекарства, по-ниския ДДС за учебниците и детските храни
  • Промяна в концесионната политика
  • Диверсификация на пазарите и засилен стокообмен и с нови страни
  • Подпомагане на развитието на отрасли с висока добавена стойност

Здравеопазване

  • Премахване на търговския статут на държавните болници и доплащанията от пациентите
  • Повече общински и държавни болници, без финансиране на частните болници от НЗОК
  • Безплатно лечение и лекарства на непълнолетни, включително за лечение в чужбина
  • Възстановяване на стоматологичната помощ
  • Икономически стимули за откриване на аптеки в отдалечени места. Денонощни автомати за лекарства
  • Бърз достъп до лечение на редки болести

Образование и наука

  • Премахване на делегираните бюджети
  • Модернизация на ученическите столове
  • Забрана на чуждестранни или субсидирани от чужди правителства НПО в сектора

Социална политика

  • Адекватни пенсионни помощи за хора с увреждания и контрол върху ТЕЛК решения
  • Обновяване на държавните социални домове
  • Промени във втория стълб на пенсиите
  • Подобряване формулите за изчисление на пенсиитe

“ДПС - Ново начало” иска да се въведат мултифондовете

Икономика

  • Нова национална стратегия за конкурентоспособност
  • Намаляване на административната тежест
  • Обща стратегия за конкурентоспособност и декарбонизация
  • Разработване на потенциала за добив и експорт на стратегически суровини. Намаляване на зависимостта от външен внос
  • Намаляване на енергопотреблението и енергиийната ефективност на индустрията и промишлените производства
  • Повишаване на производителността на труда чрез технологичното обновление
  • Нов подход за развитие и управление на процесите в енергетиката

Здравеопазване

  • Демонополизация на системата за осигуряване- привличане на частни инвеститори и изграждане на “публично-частна” здравна система
  • Преустановяване на негативните тенденции и създаване на условия за подобряване здравето на нацията
  • Гарантиране достъпа до здравни грижи, доболнична и болнична помощ в малки населени места, отдалечени и планински райони

Образование

  • Програма за безплатни книги за всяко новородено
  • Гарантиране на достъп до детски градини и до предучилищно образование
  • Механизми за откриване и подкрепа на талантливите деца
  • Промяна и модернизиране на учебните програми и подобряване на учебната среда
  • Социална политика и демография
  • Въвеждане на мултифондове
  • Ограничаване на отпадането на децата от училище
  • Взаимодействие на средните и висшите училища с бизнеса
  • Стандарти за издръжка и грижи за хора в хосписи
  • Стимулиране на общините да разширяват обхвата на социалните услуги за възрастни
  • Безплатни генетични консултации на бременните
  • Стимулиране на собствена стопанска дейност на хората с увреждания
  • Достъпна архитектурна среда на обществени места за хората с увреждания
  • Намаляване на регионалните диспропорции

Поне 2000 км ремонтирани пътища годишно обещава ГЕРБ

Образование

  • Нови учебни програми с акцент върху възпитанието; облекчено съдържание от IV-XII клас; повече време за упражнения и умения
  • Увеличаване на възнагражденията на педагозите до над 125% от средната брутна заплата
  • Изграждане и пристрояване на училища, детски градини и ясли
  • Разширяване на професионалното образование и дуалната форма на обучение
  • Повишаване на възнагражденията на академичния състав на ниво от 180% от средната работна заплата
  • Повишаване на стипендиите на студентите и докторантите

Пазар на труда

  • Изграждане на умения в образователната система, вкл. творчество, работа под стрес, риск и решаване на проблеми, комуникативност
  • Насърчаване на дуалната форма на обучение и подкрепа за намиране на първа работа на млади хора
  • Помощите за безработица да зависят от усилията, които се полагат за преквалификация; подкрепата за безработица да намалява след 6 мес.
  • Финансиране на втора и следваща образователно-квалификационна степен в специалности с най-голям очакван бъдещ недостиг
  • Подкрепа за работодатели, които изграждат образователна среда за дуално обучение, включително и чрез данъчни облекчения
  • Дистанционно и електронно обучение и самообучение
  • Изграждане на дигитални клубове в малките населени места, повишаване на цифровата грамотност и дигитализацията на бизнеса
  • Насърчаване на лекари, медицински сестри за започване на работа в райони с недостиг на специалисти. Достъп до здравни грижи в отдалечени и труднодостъпни райони
  •  Разработване на Програма 60/40 за 60 хил. младежи, които след завършване на училище и/или университет останат да работят в България за период от 12 месеца
  • Подкрепа на сребърната икономика (55+)

Икономика и индустрия

  • Механизъм за комплексно обслужване на принципа на “дигитално гише”, бизнес звена на ниво община, които да обслужват приоритетно големи инвеститори
  • Насърчаване на инвестиционния интерес към България
  • Насърчителни мерки за стартиращи предприятия и финансиране на иновации, вкл. със средства от ЕС
  • Разрастване на пазара за рисково и дялово инвестиране в развиващи се и стартиращи компании с подкрепата на европейските фондове
  • Повече инвестиционна дейност за наука и развойна дейност

Инфраструктура

  • Завършване на северозападния скоростен път Видин - Ботевград и магистрала “Струма”
  • Завършване на пътя Русе - Велико Търново и продължението му до Маказа
  • Изграждане на тунелите “Шипка” и “Петрохан”
  • Минимум по 2000 км качествено ремонтирани републикански пътища всяка година

ПП-ДБ ще удвоят данъчните облекчения за млади семейства

Доходи

  • Запазване на ръста на заплатите от последните 3 г. До 2027 г. удвояване на средната заплата - 2000 евро, и на минималната - 1000 евро
  • Удвояване на данъчните облекчения за млади семейства - от 600 лв. на 1200 лв. на дете
  •  Помощ за младите семейства при покупка на първо жилище.
  •  100% от майчинството при връщане на работа след първата година
  • Продължаване на политиката за увеличение на пенсиите с ръста на средната заплата

Здравеопазване

  • Без доплащания за лекарства за диабет и други хронични заболявания
  • Безплатни лекарства по рецепта за деца до 7 г.
  • Грижа за младите майки и новородените - разширен скрининг, профилактика, безплатни изследвания за инвитро и акушерска грижа
  • Без доплащане за основни консумативи и изделия по клинични пътеки
  • Заплатите на медицинските сестри и акушерките - 80% от средната работна заплата
  • Заплатите на лекарите - 125% от средната работна заплата

Образование

  • 300 лв. годишно за учениците от I до VIII клас
  • Качествено образование без частни уроци
  • Фонд “Стамболов” - стипендии за студенти, които след завършването си 5 г. работят у нас
  • Продължаване на политиката учителските заплати да са 125% от средната работна заплата
  • Фонд за ремонт на университетските общежития
  • Фонд за нови ясли, градини, училища и физкултурни салони

Бизнес

  • Без промяна в данъчните ставки
  • Намаляване на административната тежест
  • Максимално разрешени програми за инвестиции в машини и сгради при разширение или изграждане на ново производство - до 50% от инвестицията
  • Запазване на тавана на цените на електроенергията
  • Продължаване на общинската инвестиционна програма