Купувайте нефт и газ от нас или идва порой от мита
Намеква пак за търговска война с Европа - както през първия му мандат
Доналд Тръмп отправи нова заплаха за търговска война с Европейския съюз. Или да купува повече американски петрол и газ, или ще се изправи пред порой от мита, заплаши новоизбраният президент на САЩ в петък.
“Зaявиx нa EC, чe тpябвa дa нaвaкcaт тexния oгpoмeн тъpгoвcки дeфицит cъc CAЩ чpeз мaщaбни дocтaвки нa нeфт и гaз. B пpoтивeн cлyчaй идвaт CAHKЦИИ!!!”, нaпиca Tpъмп в социалните мрежи. “Политико” отбелязва, че не е ясно на кой служител на ЕС американският лидер е “казал” това, ако изобщо е така.
Говорителят на Европейската комисия Олоф Гил също не даде яснота кой е участвал в разговора, за който споменава Тръмп, но обяви: “ЕС и САЩ имат дълбоко интегрирани икономики, с цялостна балансирана търговия и инвестиции. Готови сме да обсъдим с новоизбрания президент Тръмп как можем допълнително да укрепим една вече силна връзка, включително чрез обсъждане на нашите общи интереси в енергийния сектор.”
Говорителят допълни, че Брюксел се ангажира постепенно да прекрати вноса на енергия от Русия и да диверсифицира източниците си на доставки.
ЕС вече купува
лъвския дял от
износа на петрол и
газ от САЩ
според данни на американското правителство. В момента няма налични допълнителни количества, освен ако Вашингтон не увеличи добива или не бъдат пренасочени количества от Азия - друг голям потребител на енергия от Америка, отбелязва Ройтерс.
По данни на Евростат Съединените щати вече са доставили 47% от вноса на втечен природен газ (LNG) на Европейския съюз и 17% от вноса на петрол през първото тримесечие на 2024 г.
Преди време Тръмп обеща да наложи мита върху повечето, ако не и целия внос и каза, че Европа ще плати висока цена за това, че е поддържала голям търговски излишък със САЩ в продължение на десетилетия.
Съединените щати имаха дефицит в търговията със стоки с ЕС от 155,8 милиарда евро (161,9 млрд. долара) миналата година. При услугите обаче има излишък от 104 млрд. евро, отчита Евростат.
Тръмп, който встъпва в длъжност на 20 януари, вече обеща високи тарифи за три от най-големите търговски партньори на САЩ - Канада, Мексико и Китай.
Повечето европейски
петролни рафинерии
и газови компании
са частни и
правителствата
нямат думата
откъде да купуват
суровини,
освен ако властите не наложат санкции или тарифи. Цена и ефективност са водещи за собствениците им при осигуряването на ресурси, пише Ройтерс. ЕС увеличи рязко покупките на петрол и газ от САЩ след нахлуването в Украйна през 2022 г., когато блокът реши да наложи санкции и да намали зависимостта си от руската енергия.
Америка се превърна в най-големия производител на петрол през последните години с
производство от
над 20 млн. барела
на ден нефтени
течности, или 1/5 от
световното търсене
По време на първия си мандат Тръмп наложи мита от 25% върху вноса на стомана и 10% върху алуминия, предизвиквайки търговска война с ЕС, който отвърна на удара с мита върху американски стоки на стойност около 6 милиарда долара.
Най-четени
-
Галерия Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост
Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от
-
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник. Толкова български политици му писаха любовни писма, па той да не покани нито един от тях на инаугурацията си. За какъв се мисли тоя, бе? От Фейсбук
-
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..."
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..." Това правителство го правят само заради вас, и само заради вас, и само заради вас
-
Галерия Кой е Александър Яхнаджиев, който пита Мелони за мравките
Въпросът, който ѝ зададох, имаше хоризонт, а тя показа как се отнася към хората и какви са действията ѝ, казва журналистът С Берлускони се сприятелихме. Водил съм баща ми при него
-
Алеко
Името му винаги ме кара да потрепервам. Алеко е толкова голям, че не може да бъде обгърнат с един поглед. Как е възможно по нашите земи да е живял такъв гений