Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Палатата на мира, в която се намира седалището на Международния съд. Снимка: WikiMedia
Палатата на мира, в която се намира седалището на Международния съд. Снимка: WikiMedia

Южна Африка поиска вчера от Международния съд (МС) да издаде спешна заповед, в която обявява, че Израел нарушава задълженията си по Конвенцията за геноцида от 1948 г. при военните си действия срещу палестинската групировка "Хамас" в Газа, предаде Ройтерс.

МС, основният съдебен орган на ООН, съобщи в комюнике, че Южна Африка е подала иск, в който обвинява Израел, че извършва "актове на геноцид срещу палестинския народ в Газа", посочва Франс прес.

Претория поиска от съда също да предприеме спешни мерки за "защита на палестинския народ в Газа", най-вече като нареди на Израел "незабавно да прекрати всички военни нападения", предаде БТА.

"Израел отхвърля с отвращение клеветата /.../, разпространявана от Южна Африка, и иска й към Международния съд", реагира говорителят на израелското външно министерство Лиор Хаят в платформата "Екс".

Южна Африка, горещ поддръжник на палестинската кауза, е една от страните, които критикуват най-остро масираните и смъртоносни израелски бомбардировки в ивицата Газа в отговор на кървавите атаки на "Хамас" в Израел на 7 октомври.

В иска на Южна Африка се твърди, че Израел нарушава задълженията си по договора, изготвен след Холокоста, който криминализира опита за унищожаване на на даден народ или част от него.

В него се настоява съдът да издаде временни или краткосрочни мерки, с които да нареди на Израел да спре военната си кампания в Газа, "необходими в този случай, за да се предотвратят по-нататъшни, тежки и непоправими вреди върху правата на палестинския народ".

Дата за изслушване засега не е насрочена.

Очаква се Международният съд, който се произнася по спорове между държави, да свика заседания през следващите седмици, отбелязва АФП.

Въпреки че Международният съд в Хага се смята за най-висшия съд на ООН, неговите решения понякога се пренебрегват. През март 2022 г. съдът нареди на Русия незабавно да прекрати военната си кампания в Украйна.