Кой провали прехода у нас
планът се обърква
от мощни кръгове
в Москва,
които нямат интерес Русия да е част от Западния свят. Пучът, оглавен от Янаев и подкрепен от Крючков, е първият сигнал, че определени фигури от страховитите съветски спецслужби няма да се предадат само защото един реформатор настоява за това.
На 2 септември 1991 г. Горбачов току-що е освободен от 3-дневното си задържане след Пуча и шефът на Комисията по отбрана в Конгреса на САЩ Сам Нън иска спешна среща с него. В откровен разговор американецът го пита как могат да помогнат САЩ, за да продължи той замислените реформи, предлага помощ за преквалификация на голяма част от военните и инвестиции.
Германия също
е възхитена
от Горбачов
и излиза с необичайно предложение. СССР да стане част от Европейската общност - това заявява на 9 септември 1991 г. зам. федералният канцлер на Германия и външен министър Ханс Дитрих Геншер на най-доверения човек на Михаил Горбачов - Яковлев, разкриват нови разсекретени документи, за които "168 часа" писа.
Няколко дни след освобождаването на Горбачов Яковлев се среща с вицеканцлера на Германия Ханс Дитрих Геншер. В разговора германецът изразява подкрепата си и уверява Горбачов, че Западът ще му помогне, за да реализира икономическите си реформи.