Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Диктатурите винаги ползват измамата, двойното огледало, опашатата лъжа

ЕВГЕНИ КЪНЕВ
ЕВГЕНИ КЪНЕВ

Много е трудно да спечелиш хората през идеологии. Ако някой се възприема за консерватор чрез отрицанието на либералите, то този начин за самоопределяне неминуемо ще го вкара в лагера на Тръмп в САЩ и на Борисов и ... Тръмп в България.

Всъщност, хората трябва първо да са наясно какво е Добро и Зло - и тогава да се определят на чия страна са. Затова не би трябвало да изпитват душевен дискомфорт, когато подкрепят консерватори като Тачър, Рейгън, Джон Маккейн или либерали като ФД Рузвелт, Кенеди или Макрон - когато защитават ценностите на Свободата и човешките права.

Доброто и Злото като библейска епика са моралния компас за всеки наш избор, не само политически. Да, в политиката не винаги е пределно ясно кое е добро и зло. Доста хора ще оспорят стартирането на виетнамската война от Кенеди - толкова далеч от САЩ; но може би щяха го оправдаят, ако си спомнят речта му на встъпването в длъжност:

"Нека всяка нация знае, дали ни желае добро или зло, че ще платим всяка цена, ще понесем всяко бреме, ще посрещнем всяка трудност, ще подкрепим всеки приятел, ще се противопоставим на всеки враг, за да осигурим оцеляването и преуспяването на свободата."

Или обратно: доста хора днес започват да се замислят дали героят от Студената война Рейгън, който най-много допринесе за свободата на Източна Европа не прекали с дерегулацията и не даде старт на олигархизацията на САЩ. Но пък няма да забравят неговата реч, че няма ляво и дясно, а само горе (свободата) и долу (робството).

Най-важна е вътрешната искрена убеденост на един политик в Доброто и готовността му да се отстояват ценностите на Свободата и демокрацията. Защото тяхната привлекателност бе взета на въоръжение точно от техните врагове.

Тон даде "империята на Злото".

В началото Ленин взе марксистката теория и промени основния постулат, че успешна революция е възможна само в развита капиталистическа страна, за да пасне на неговите лични интереси - да направи Русия болшевишка страна. След това - като видя, че теорията му бе срината от практиката - върна капитализма чрез "нова икономическа политика" (НЕП).

В началото Ленин събаряше църквите, защото религията била опиум за народите. След това Сталин я припозна като невероятно силно оръжие за прокарване на руските интереси в православния свят, което днес Путин "творчески" доразви.

Републиката - толкова красиво звучаща - също влезе в идеологическия арсенал, но като "народна". И България бе народна република. Дори Китай продължава да бъде.

И не само - НРБ определяше своята политическа система като "народна демокрация". ИТН.

И до ден днешен - виждате - Русия като вече фашистка държава пак води война срещу "фашизма", както СССР. Днес дори бях изумен от наглостта да видя плакат "след 80 години САЩ и Русия отново водят война срещу "еврофашизма" ?!? За по-достоверно: германката Фон Дер Лайен е неговото лице.

Накратко: диктатурите винаги ползват измамата, двойното огледало, опашатата лъжа, за да обърнат всички понятия от арсенала на демокрациите в отровни двойници.

Така и у нас ГЕРБ са "граждани за европейско ??? развитие на България", докато заличи всяко разделение на властите и ликвидира демократичните институции.

Пеевски ги превзе наготово със свои хора като "евроатлантик", борещ се за хората.

БСП дава мило и драго за разцвета на олигархията, докато уж милее за хората. А за руските отломки в парламента, дето се борят срещу корупцията с Путин на уста - дори няма смисъл да се говори.

Та Империята на Злото разпръска своите осколки по цялата земя и с пропаганда, забъркана от отровни гъби води ожесточена хибридна война с целия свят. Само с една цел: пари-власт-пари'. И накрая: световен контрол. Делото на Ленин продължава.

Това е Злото - но с хиляди превъплъщения.

Най-тежкото, уви, е злоупотребата с християнството.

Защото чрез него Злото стига най-бързо до човешката душа. Но има един прост начин човек да различи Доброто и Злото:

Носи ли то Любов.

От Фейсбук.

Видео

Коментари