Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Посланик Елеонора Митрофанова пред Нова тв
Посланик Елеонора Митрофанова пред Нова тв

Никой в Русия не би казал, че България е наш враг

Позицията на страната ви може да повлияе на бъдещия договор с "Газпром"

Единственият начин България да стане мишена е струпване на стратегически оръжия

Истерия, която се нагнетява в медиите - особено в западноевропейските и американските. Така посланичката на Русия у нас Елеонора Митрофанова определи пред Нова тв напрежението между НАТО и Русия и струпването на войски до украинската граница.

"Украинският президент вече каза, че не вижда никаква заплаха. Секретарят по сигурността на Украйна уточни, че няма заплаха. Въпреки това Америка усилено въоръжава Украйна с опасно оръжие, което ще бъде разпръснато в различни посоки, бъдете сигурни. Така че някой се опитва да провокира военни действия, които ще доведат до санкции", каза Митрофанова.

Според нея не става въпрос за Украйна, а за построяване на европейска система за сигурност. "Украйна се използва като предлог за напрягане на обстановката и ако разгледате историята – и вие, и европейците чудесно знаете, че Украйна и Грузия бяха една червена линия за руската федерация, след която последва този отговор", заяви тя.

"За каквво ни е на нас Украйна? Какъв е смисълът? Какви задачи ще решаваме? Никакви. Украйна е наш съсед. Трябват ни добри отношения с нея", добави Митрофанова и призова хората да помислят по този въпрос.

Тя обясни, че сега в държавната дума на Украйна се мисли как да се подкрепят Донецка и Луганска република с оръжие. "На тях им трябва, за да защитят народа си. Не мога да проумея как Украйна ще воюва с най-промишлено развития район. Медиите не показват онова, което става там", добави тя.

Посланичката обясни, че Русия провежда военни учения, а причината е страх от провокации от Украйна. "Никога Русия не е била противник Украйна да влезе в ЕС, но сме били против членството на Украйна във враждебен военен блок - НАТО", каза още тя и добави, че Русия не би поискала да присъедини към себе си Донецк и Луганск. 

Според Митрофанова възможните провокации са мащабни действия от Донбас към Украйна. "Там има групи - особено в националистическата част на страната. Единственият начин да се справим са Минските споразумения", посочи посланикът и обясни, че след 2000 г. са определени границите на НАТО, но оттогава алиансът изминал хиляди километри в посока към Русия, като изградил бази в близост.

Единственото решение на кризата е дипломацията, категорична е Митрофанова и добави, че предстои в близко време среща с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен.

Тя обясни, че позицията на Русия е връщане към границите на алианса към 1997 г. Тоест извеждане на военните контингенти, бази и стратегически оръжия, но не и излизане от НАТО на страните, присъединили се от тогава досега. България е сред страните, в които няма стратегически оръжия.

"Всякакви военни бази, които заплашват нашата сигурност, вече са мишени. Европа търси война в най-богатия и най-спокойния регион. Омръзна ли им да живеят спокойно?", попита тя.

Единственият вариант България да попадне под обсега на руската армия е на наша територия да бъдат разположени стратегически оръжия, обясни Елеонора Митрофанова.

"Русия винаги е била сериозен доставчик на газ. Трябва да си спомним за "Северен поток" 2, който Европа постоянно спира и сама наказва себе си. Както видяхме, американците не са добър доставчик на газ.
Санкциите винаги са нещо неприятно, но тези, с които заплашва Западът, са такъв удар за икономиката, че всички ще са ощетени. Преди да се отваря дума за тях, десет пъти трябва да се обмислят", каза още Митрофанова.

Тя не отхвърли верятността позицията на България спрямо конфликта в Украйна да повлие на бъдещия договор между България и "Газпром". "В друга ситуация бих казала: "Не, това са независими стопански компании." Но нека не пропускаме, че "Газпром" винаги се е отзовавал на всички молби на Бългрия", добави тя.

"Не приемам образа на Русия като агресор. Загубили сме 27 млн. граждани. Родена съм в Сталнград след войната. Помня как децата си играеха в пясъчника, а там имаше само гилзи. Затова имаме една политика в нашата страна - ние никога няма да започнем война", каза още Митрофанова.

Тя бе категорична, че за едната година, от която е посланик у нас, не се е среащала с политическите ни партии. "В България има едно влияние. Това е общата ни история. Това е нашият лобист. 670 паметника от Руско-турската освободителна война. Ако не на генетично ниво, то много дълбоко сме свързани. Никой в Русия не би казал, че България е наш враг", каза Митрофанова и добави: "Останалото се решава на масата за преговори с чаша добро вино."