Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Наталия Киселова ще свиква заседанията на комисиите. Снимка ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Наталия Киселова ще свиква заседанията на комисиите. Снимка ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
  • Новият бюджет не влиза, няма да се гласува и удължаване на стария - харчим по 1/12 от него до март
  • Преди да си починат 18 дни, депутатите гласуваха само бюджетна и правна комисия, но без шефове

От днес чак до Ивановден парламентът ще е затворен. Депутатите се отдават на 18 дни ваканция, през това време ГЕРБ и “Демократична България” ще разписват общо управление.

След пет дни интензивни и потайни преговори в петък Надежда Йорданова от ДБ

за първи път заговори за коалиционно споразумение

А няколко часа по-късно след още една порция срещи по сектори от ГЕРБ обявиха: Преговорните екипи на ГЕРБ-СДС и ДБ постигнаха съгласие да се работи по проект на споразумение за съвместно управление, отразяващо резултатите от проведените до момента срещи по сектори и антикорупционните приоритети и мерките за

реформа в правосъдната система

Преговорите ще продължат по и след празниците. Със сигурност обаче решение ще трябва да има при старта на парламента, иначе бавенето на първия мандат ще е вече над месец. Парламентарните групи бяха формирани на 6 декември - деня, в който Наталия Киселова бе избрана за председател на 51-ото народно събрание. Оттогава президентът Румен Радев чака партиите да се разберат могат ли да формират правителство с първия мандат. В разговор с Бойко Борисов миналата седмица проявил разбиране да отложи връчването на първия мандат, за да има още време за преговори.

Първо ГЕРБ и ДБ ще се договорят за споразумението помежду си, а после ще го обсъдят и с БСП и ИТН.

Следващото заседание ще е през новата 2025 г., а залата ще пустее 18 дни.
Следващото заседание ще е през новата 2025 г., а залата ще пустее 18 дни.

Основните пречки са няколко, макар че в четвъртък Борисов елиминира най-видимата - отказа се да е номинацията на ГЕРБ за премиер. Остава обаче необсъденият досега Закон за съдебната власт. Промените в него, целящи спирането на избора на Борислав Сарафов за главен прокурор, са сред основните условия на ДБ, заложени са и в декларацията им за санитарния кордон около “Ново начало” на Делян Пеевски. Борисов вече ясно заяви, че ГЕРБ ще е водещ в промените на съдебния закон и че “няма да даде правоохранителните органи” на ПП-ДБ. Но в петък пред “24 часа” Надежда Йорданова обясни, че ДБ още не са виждали проекта на ГЕРБ и

не знаят какво предвижда за Сарафов

Въпреки че точно юридическите екипи на двете формации бяха сред първите разговаряли. От “Промяната” все така отказват да седнат на масата с ГЕРБ и очакват Борисов да подпише декларацията за кордона. В събота той им обеща да го обмисли по повод на искания от прокуратурата имунитет на Лена Бориславова - ако това стигне до пленарната зала, обеща всички 69 гласа на депутатите от ГЕРБ в защита на Лена и дори да парафира и декларацията. Тя обаче увери, че ще се откаже сама от закрилата си, без да иска помощ от ГЕРБ. Но ще го направи след Коледа, защото не искала да посреща празниците в ареста като шофьора на Асен Василев.

Какво ще решат от БСП, също е под въпрос. Социалистите вече проведоха една среща с ГЕРБ, но признават, че групата им не е единодушна. Един от 20-имата леви депутати, който е квота на Мая Манолова в коалицията, е против правителство с ГЕРБ.

Ръководстото на БСП пък избягва да говори за коалиция, защото има конгресно решение, че такава е забранена с ГЕРБ. Нов конгрес се събира чак в средата на февруари, за да избира наследника на Корнелия Нинова. Но ГЕРБ и Радев няма как да чакат дотогава, така че и.ф. лидерите трябва да намерят друга вратичка. Въпросът е особено деликатен за Борислав Гуцанов, който е част от преговорния екип с ГЕРБ, а ще се кандидатира и за лидер на БСП.

Първото напрежение между ГЕРБ и БСП бе още тази седмица покрай искането на Димитър Главчев депутатите да му кажат дали да подпише споразумението за сътрудничество с Украйна. Червените скочиха, а ГЕРБ и ДБ си стиснаха ръцете, че следващият редовен кабинет ще го направи.

Борисов обаче веднага добави условието -

договорът да е взаимноприемлив и за двете държави, така че и БСП да не могат да откажат.

Без отговор и двете страни засега остават въпросите за АЕЦ “Белене” и еврозоната. Борисов подкрепи продажбата на оборудването на Украйна и настоява за бързо приемане на еврото, а червеният пленум прие да прати преговарящи с ГЕРБ, но им възложи да пазят аеца.

Най-предпазливи засега изглеждат ИТН, които последни се включиха в преговорите. Хората на Слави Трифонов са колкото и ДБ - 18 души. И с тях ГЕРБ преговаряха за пълен мандат на управление. Дотук обаче от появата си в политиката те оставят впечатление за по-несигурен партньор - първо свалиха кабинета “Петков” заради Македония, а после изведнъж прекратиха преговорите с ГЕРБ за правителство в изминалия 50-и парламент.

Със сигурност спорове между четирите формации ще има и за бюджет 2025. Досега всички партии (безпрецедентно - и БНБ) се бяха обединили против внесения проект от служебната финансова министърка Людмила Петкова. Преди ден Борисов разкри, че ГЕРБ и ДБ са се срещнали с нея, за да искат промени. Принципни са разминаванията обаче с БСП и ИТН - двете малки групи са

против пазене на 3% дефицит

с цел влизане в еврозоната и настояват да приемем еврото, “когато сме готови”. ГЕРБ пък от години пламенно критикуват бюджетите на съпредседателя на ПП Асен Василев, коалиционния партньор на ДБ.

Но след като парламентът затваря чак до Ивановден, въпросът с парите на държавата се отлага. Служебният кабинет дори не внесе проект за удължаване на бюджет 2024. Докато партиите не се разберат за нов, автоматично до края на март ще действа сегашният, като се харчат по 1/12 на месец.

За новата година остава и подялбата на 25-те парламентарни комисии. В петък, близо 2 месеца след изборите, бяха сформирани двете основни - бюджетна и правна. Но шефовете им вероятно ще са част от пакета договорки за правителство, затова оставаха без председатели. Заседанията им ще свиква Наталия Киселова, първите ще са на 7 януари.

Пленарно заседание пък ще има чак на 8-и. ПП-ДБ настояваше изгубеното време да се навакса с орязване на ваканцията, но залата реши тя да се съкрати само с два дни.