Политическата система е изчерпана!
"Няма съмнение, че е крайно време да има правителство, но няма съмнение също така, че няма как да се получи. Системата е изчерпана".
Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов – политолог, бивш председател на Стратегическия съвет към президента и бивш съветник в политическия кабинет на служебния премиер Гълъб Донев.
"В своята цялост тези партии, които са представени в парламента, не могат да работят заедно, а те по дефиниция, за да функционира представителната демокрация, трябва да работят заедно", обясни той и подчерта, че избирателите искат "техните да направят правителство", но не искат да правят правителство с другите. По думите му избирателите наказват опити за колаборация.
Според проф. Маринов формула за правителство има, но тя е неосъществима:
"Няма как да бъде приет Бойко Борисов за министър-председател. Това не е възможно. Той е опрян до стената".
За него идеята на ПП-ДБ за равноотдалечен премиер е било просто предизборен пиар ход, а не сериозно намерение. В предаването "12+3" политологът подчерта, че от коалицията имат навика да хвърлят някакви интересни и екстравагантни идеи, а след това се сещат за друго. Според него проблемът не е толкова в личностите:
"Проблемът е крайното недоверие и нетърпимост между тези, които трябва да го подкрепят. /.../ Те си гледат своите щети, гледат да си запазят малките парченца, които са им останали, и няма да рискуват. Освен това, че не си вярват, напълно основателно, и даже се ненавиждат".
За искания от ПП-ДБ санитарен кордон около Делян Пеевски, проф. Маринов изказа мнение, че тази идея сама по себе си е основателна. Но:
"На това чудо трябва да се сложи някаква преграда. Не може да продължава така. Само че те, както често се случва при тях, предлагат неща – мислени, недомислени, и по скоро в сферата на бомбастичната реторика. Някои от предложенията са противоконституционни или най-малкото против досегашната практика, отразена в правилника на НС. Не можете да лишите парламентарна група от място на зам.-председател".
Една част от партиите подкрепят тази декларация, друга част не я подкрепят от страх, а трета – се ослушват и гледат да изкарат печалба от това да се бият другите помежду си, смята политологът. Той е категоричен, че това трябва да бъде направено, но по друг начин.
Според него е било много по-важно да се акцентира върху създаването на парламентарна анкетна комисия, която да разгледа всички данни и доказателства за нарушенията при изборите и да предложи изменения в изборното законодателство. По думите му работата на такава комисия пък би довела до де факто кордон. Няма нужда от извънредно законодателство и извънредни репресивни политически мерки, категоричен бе той.
За трудния избор на председател на Народното събрание, проф. Маринов изтъкна съображението, че този човек може да се окаже следващият служебен премиер.
"Това е някаква демонстрация, преследване на някакви политически цели, например кой е по-по-най-изолиран".
Може би се опитват да договорят някакво пакетно решение, допуска той, но го смята за нелепо. За него обяснението на такова нещо би могло да е "да го докараме поне до март".
Проф. Маринов подчерта, че Конституционният съд се натоварва вече с няколко изключително тежки и сложни политически, а вероятно и в правно отношение дела. По думите му делото за касирането на изборите е нетипично за КС, защото там той ще трябва да борави с доказателства, факти, експертизи.
"Ако към това прибавите и ново конституционно дело от гледна точка на поправките в Конституцията – не им завиждам на конституционните съдии".
Той прогнозира нови избори при същите условия.
"В политическата ни система протича тежка системна криза. Днешните партии в този си вид и начина, по който работят, са изчерпани. Има огромно пространство и има силно обществено очакване за поява на нови политически субекти. Най-логично е от гледна точка на обществено доверие и влияние в България и извън нея, такъв проект да се роди под егидата на президента. Но това не е единственият възможен вариант. Твърдо убеден съм, че ще има нови политически субекти и те започват да се появяват още от следващата седмица".
Според политолога са нужни нови партии, нови ръководители, нова идеология и политика, нов начин на общуване с обществото и нов начин на реално поемане на отговорност.
Най-четени
-
Извадете тъпите учебници
ИЗВАДЕТЕ ТЪПИТЕ УЧЕБНИЦИ Сядаме днес със Sarina и Julia на обяд в столовата в Началното училище и до нас сядат двама първокласници. Единият ме поглежда и казва: - Ооо, аз те знам - ти си Емил Джаси
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Галерия Защо Сталин отрови Георги Димитров, а не го остави да умре от цироза
Всички около червения вожд страдали от тежък алкохолизъм “168 часа” откри нови документи на ЦРУ, според които героят от Лайпциг не е починал от естествена смърт Каква е причината Сталин да не
-
Галерия Хлапе прави първия атентат срещу Живков, лелята на Луканов спасява „атентатора"
4 знакови случки на репресирано семейство, описващи целия абсурд на социализма Въпреки че 10 ноември отмина, тази дата си остава своеобразен рубикон – тогава България обърна гръб на социализма и