Христо Мутафчиев: Получавах съобщения да извадя "Оръжията и човекът" от репертоара на театъра
- Аз винаги съм защитавал българщината и българския дух, но не си татуирам Левски и Ботев на краката, каза актьорът
- Нека си дадем сметка какво се случи пред светинята на българския театър и дали изобщо живеем в демокрация, апелира Мутафчиев
Актьорът Христо Мутафчиев е получил съобщения по вайбър да направи нещо и пиесата "Оръжията и човекът" да бъде извадена от репертоара на театъра. Това разказа той в предаването "Денят започва" по БНТ.
"Тези съобщения ги пазя и ще ги покажа", каза актьорът и заяви, че няма да назове имена в ефир, но ще го направи пред органите на реда.
"Исканията към мен да спрем тази постановка и да предизвикаме бунт и аз да участвам в тях съвпадат винаги или със започване на работа на НС или преди избори", каза още той.
По думите на Мутафчиев "едни хора, които не са успели да влязат във властта се опитват да управляват народа по един малко по-различен начин и да вадят дивиденти. Те са отломки от соца".
"Защо навремето, когато Александър Морфов постави "Хъшове", където хъшовете не са героите, които Вазов е описвал, а са едни измекяри, които по цял ден пият в кръчмите, ние нямахме нищо против това?", попита още актьорът.
"Стефан Цанев, казва така: "Демокрацията е красиво нещо, но е измислено от идеалисти, възвишени хора, герои. Демокрацията е за умни и интелигентни създания, които могат сами да се управляват, но в природата те са малко. В природата преобладава простакът, а простакът демокрация не ще", каза Мутафчиев.
"Нека си дадем сметка какво се случи пред светинята на българския театър и дали изобщо живеем в демокрация", апелира актьорът. Той поздрави колегите си, които участваха в постановката на Малкович и "не предадоха театъра" въпреки дивотията отвън.
Христо Мутафчиев беше категоричен, че пиесата не ни унижава по никакъв начин.
"Аз винаги съм защитавал българщината и българския дух, но не си татуирам Левски и Ботев на краката. Защото аз познавам хора, които бяха вчера пред Народния театър и те са си татуирали Левски и Ботев, но това не ги прави патриоти", заяви той.
Вчера вечерта протестиращи се събраха пред Народния театър "Иван Вазов" заради премиерата на спектакъла "Оръжията и човекът", поставен от световния режисьор и актьор Джон Малкович. Протестиращите започнаха да се събират още преди 17 часа, а по-късно блокираха и входа на театъра. Директорът на театъра Васил Василев излезе от сградата и застана пред протестиращите, след което те се нахвърлиха върху него и умишлено го бутаха. Те пуснаха и димки пред входа, където вече има хора с билети, които искат да гледат премиерата. Голяма част от тях се събират отстрани на входа на театъра и оттам минават, за да влязат за пиесата. Директорът на театъра обяви, че ще върне парите хората, закупили билети и постановката на Джон Малкович ще се играе само за журналисти.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха