Откриха картина на Пикасо в мазе. Луиджи не бил чувал за него
Шокиращото откритие на продавач на дребно разтърси арт експертите.
Луиджи Ло Росо години наред е изкарвал прехраната си като купува, продава, събира и съхранява това, което той и The Guardian описват като „боклуци" – нежеланите прашни вещи, които всеки акумулира в дома си през годините.
Затова семейството му първоначално не вярва, че картина, която съпругата му описва като „ужасна", се оказа автентичен портрет на Пабло Пикасо.
Росо открива картината през 1962 г., в мазето на дом в Капри и я купува от собственика за ниска цена. Той решава да не продава творбата и я закачва в евтина рамка във всекидневната си, където и остава за следващите няколко десетилетия.
Портретът, който сега се смята от собствениците му за образ на Дора Маар, френска фотографка и художничка, която е била любовница и муза на Пикасо, включва отличителния подпис на известния художник в горния ляв ъгъл. Но Ло Росо не е знаел кой е Пикасо.
Години по-късно, когато синът му Андреа сверява творбата със снимка от енциклопедия по история на изкуството, се будят подозрения.
Семейството търси съвет от екип от експерти, включително известен детектив по изкуството Маурицио Серачини. След години на сложни проучвания Чинция Алтиери, графолог и член на научния комитет на Фондация Аркадия, който се занимава с оценките, реставрациите и атрибуциите на произведения на изкуството, потвърди, че подписът върху картината, днес оценена на 6 милиона евро, е на Пикасо.
"След като всички останали прегледи на картината бяха направени, ми беше дадена работа да изучавам подписа", каза Алтиери. "Работих върху него в продължение на месеци, сравнявайки го с някои от оригиналните му творби. Няма съмнение, че подписът е негов. Нямаше доказателства, които да предполагат, че е реплика."
Оттогава Ло Росо почина, но синът му Андреа, сега на 60 години, продължи мисията си да открие художника зад картината.
"Баща ми беше от Капри и събираше боклуци, за да ги продава на безценица", каза той. "Той намери картината още преди да се родя и нямаше представа кой е Пикасо. Той не беше много образован човек. Докато четях за творбите на Пикасо в енциклопедията, погледнах нагоре към картината и я сравних с неговия подпис. Все казвах на баща ми, че е подобно, но той не разбираше. Но докато растях, продължавах да се чудя."
Андреа Ло Росо каза, че е имало моменти, в които семейството е обмисляло да се отърве от картината. "Майка ми не искаше да я запази – тя продължаваше да казва, че е ужасна."
Buste de femme (Дора Маар) е нарисувана през 1938 г. и открадната от яхтата на саудитски шейх през 1999 г., преди да бъде намерена 20 години по-късно, пише Вести.бг.
Painting found in cellar is original Picasso
— Grouse Beater (@Grouse_Beater) October 1, 2024
A painting that was found by a junk dealer while he was clearing out the cellar of a home in Capri, regularly decried by his wife as “horrible”, is an original portrait by Pablo Picasso, Italian experts confirm.
After he stumbled… pic.twitter.com/Al6sIgI8QT
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега