Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Руският товарен кораб Ursa Major Снимка: Twitter/@Osinttechnical
Руският товарен кораб Ursa Major Снимка: Twitter/@Osinttechnical

Руският товарен кораб Ursa Major е потънал в Средиземно море между бреговете на Испания и Алжир след експлозия в машинното отделение, съобщи руското външно министерство. Четиринадесет от 16-те членове на екипажа са спасени, но двама все още са в неизвестност.

Корабът принадлежи на руската корабна компания Oboronlogistics, която е част от руското министерство на отбраната и е определена като единствен доставчик на стоки за руското правителство за транспортиране на стоки до Крим, Калининградския анклав, Арктика и Далечния изток.

Спасените 14 членове на екипажа са били отведени в Испания, пише El Pais.

Според уебсайта за проследяване на морския транспорт LSEG корабът е напуснал руския град Санкт Петербург на 11 декември и за последен път е засечен в 22:04 ч. по Гринуич (00:04 ч. у нас) в понеделник между Алжир и Испания. При отплаването си от Санкт Петербург се посочва, че той се е насочил към друго руско пристанище - Владивосток. Преди това корабът е посочил, че дестинацията му е сирийското пристанище Тартус.

Корабът е собственост и се управлява от SK-Yug, дъщерно дружество на руската логистична фирма Oboronlogistics. Компанията майка е отказала да коментира инцидента. В изявление от 20 декември тя заяви, че Ursa Major е превозвал 380-тонни пристанищни кранове за Владивосток за разширяване на пристанището, както и части за ледоразбивачи.

В доклада се посочва също, че „най-големият кораб на Oboronlogistics отново участва в изпълнението на държавни задачи за развитие на пристанищната инфраструктура и Северния морски път", като се има предвид морският път през Северния ледовит океан, който се отваря поради топенето на арктическите ледове, причинено от глобалното затопляне.

На своя уебсайт Oboronlogistics се определя като част от „структурата на военно-строителния комплекс на Министерството на отбраната" и отбелязва, че нейната „основна цел е да осигури потребностите на Министерството на отбраната, свързани с транспортирането, съхранението и производството на военни стоки и стоки със специално предназначение".