Нито един български университет не е класиран в челните 1000 на THE
Последната класиране на ТНЕ на университетите в света, доведе до присмеха, че нито един Български университет не е класиран в челните 1000 на тази авторитетна класация!
Моето лично мнение е, че тези класации по-скоро демонстрират престижа на университетите, отколкото качеството на образованието.. Напоследък водещите фирми провеждат изтощителни конкурси и в крайната класация попадат специалисти от скромни учебни заведения, не само от върховете на класациите.
Голяма роля за класирането изиграват финансовите възможности на учебното заведение. Така например в САЩ се ценят университетите от Айви Лигата /Бръшлянената/. Но те са най-старите, кадрите им са заели топ позиции в Обществото и наследниците правят огромни дарения към топ университетите.
Например, Даренията на Харвард надхвърлиха 50 милиарда долара, има специална администрация към университета, която се занимава с финансите, добавяща 1-2 милиарда долара годишно към парите на учебното заведение! Ню Йоркския унив. е с годишен бюджет 17 милиарда долара!
Това позволява да се подържат научни центрове, лаборатории, инфо клъстъри, спортни тимове, могъщи адмишън офиси, рекламиращи възможностите на университетите.
В управителните съвети на топ университетите влизат могъщи финансисти, политици, хора на изкуството и т.н., допринасящи за влиянието и финансите на учебното заведение. От своя страна, те пък лобират за приема на определени кандидат студенти. Вече почти половината от студентите на топ университетите става чрез ходатайството на личности и фондации, направили съответните дарения.
Самото обучение е непосилно скъпо, около 130-150 хил. долара годишно. Приемането изисква прескъпа подготовка още от началното училище!
Повечено от известните герои у нас, са завършили няколко месечни курсове в топ университети, изпратени от Фондации. В това отношение, най-щедра в България беше Фондация Отворено Общество.
Не трябва да бъдем крайно критични към Висшето образование у нас. Доброто образование е скъпо, изисква много средства и кадри. В Страната ни почти няма реални университети. Повечето са отделни факултети, акредитирани като университети, удобно пристанище за номенклатурни кадри на партии и служби. Гледа се кой какво може да спечели! Слабия успех е забранен! Въпреки, че имаме способни младежи...Все още има и прекрасни професори...
Изграждането на добрите специалисти не е само въпрос на обучението в добър университет, а продължава и след завършването на учебното заведение!
Yase
От фейсбук
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г