Сглобката можеше да направи всичко, но изгуби историческо време
За обществото е добре да има консенсус по важни казуси. Колегите от ПП-ДБ видяха исторически прозорец и според тях трябваше да започнем с промените в конституцията. Направихме ги с мнозинство от 160 депутати, а трябваше по-широко обединение, например 180 депутати. Това каза за "Тази сутрин" по bTV Радомир Чолаков, депутат от ГЕРБ и председател на правната комисия н 49-ия парламент.
Конституционният съд (КС) спря някои увлечения. Променихме конституцията и се видя, че нищо не стана. А и е политическа пропаганда, че КС е направил подарък на някого - у нас има консервативна вълна и тя се вижда в решението на КС. Той каза на депутатите "Не пипайте основите на държавното управление". Как си представяте прокурорски съвет, в който парламентът има доминация от 6:3 - отнеха се права на прокурори. Е, голямата болка - главният прокурор вече не е неприкосновен, е факт, коментира юристът.
Все пак КС каза, че държавното устройство няма да бъде пипано от обикновено Народно събрание. Както и че служебно правителство под парламентарен контрол няма да сключва договори като този с "Боташ", например, каза Чолаков.
И допълни: Отговорността всеки я носи, има една страна на въпроса - политическа целесъобразност. Аз подадох оставка като председател на правната комисия, не ми я приеха. Гласувал съм за тези промени, защото темата трябваше да слезе от дневния ред. Ако се бяхме оттеглили - щеше да се продължи с "ГЕРБ пречи на съдебната реформа". Трябваше да се изчерпи темата и това стана, вече дори минава и тази за свикване на Велико народно събрание.
Сглобката можеше да направи всичко, но изгуби историческо време. Но колегите казаха да започнем със съдебната реформа - имало исторически прозорец и трябва да предложим на обществото съдебна реформа, категоричен е бившият депутат от ГЕРБ.
Направи ми добро впечатление президентът Радев, който обясни, че след всички ажиотажи около смяната на Рая Назарян, той няма да подложи себе си и НС на такова унижение да покани за служебен премиер този, който ще дойде на мястото на Назарян. Но би трябвало, ако Радев много настоява за Назарян, тя да не откаже. Въпросът е дали той би го направил и дали е полезно за държавата, коментира още Чолаков.
Според него изходът от политическата криза е партиите да започнат да предлагат законодателната си инициатива. В ГЕРБ имало достатъчно - и чисто нов проект за Изборен кодекс.
Най-четени
-
Галерия А трябва ли да знаеш за Белчо и Сивушка?
На млада участничка в “Стани богат” ѝ звучи като да са зайци. В мрежата едни се забавляват, а други отбелязват: На себе си се смеем Отговорът на млада участничка в тв предаването “Стани богат”
-
Галерия Заплахата "Боянски разлом" - безопасни са сградите до 3 етажа и над 16
Най-застрашени са живеещите в стари кооперации в центъра на София, където са избивани колони, за да се разшири площта на магазините Зачестилите земетресения в София, в цяла България
-
Галерия Дебют и авиокатастрофа - фаталният рожден ден на Мария Нейкова, която първа изпя "Синева"
Певицата на финалната песен от филма за Гунди скача през 1971 г. от горящата счупена опашка на самолета, в който загива Паша Христова Ванга ѝ казва: Знам те, ти си от джазовите
-
Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка
Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в
-
Софийската "Витошка" е 41-ва в световна класация за най-скъпите търговски улици за 2024 г.
Софийският булевард "Витоша" заема 41-во място в глобалната класация на най-скъпите улици за 2024 г. Традиционно всяка година консултантската компания Cushman & Wakefield публикува доклада