Евро 2024 - най-евтиното и лесно първенство за Германия (Графика)
До началото на поредното европейско първенство по футбол остава по-малко от седмица.
Турнирът ще се проведе в Германия от 14 юни до 14 юли и немците са сигурни в перфектното му провеждане - разчитат на съществуващите стадиони за предстоящия футболен празник.
От една страна, това ще е най-лесното първенство за страната домакин - за първи път от много години не е построен нито един нов стадион, а за очакваните половин милион фенове не се планират и специални инвестиции в инфраструктурата.
За българите това е пореден тъжен, а на този етап - и най-тъжен повод да видим къде сме във футболно отношение. Защото имаме годишнина - 20 години българският национален отбор по футбол не е играл на финалите на голямо първенство. За последно беше на европейското през 2004 г. в Португалия. Не че е за гордост - 3 мача, три загуби, голова разлика 1:9. (Виж 4-а и 5-а стр.).
А пък наш съдия не е надувал свирката или размахмал флагчето на подобен форум даже повече - от 2000 г., когато Иван Леков беше страничен на европейското в Белгия и Нидерландия.
Освен това броени дни преди Евро 2004 загубихме двама от най-емблематичните телевизионни журналисти - Николай Колев-Мичмана и Павел Бошнаков, без което не минаваше нито едно голямо първенство.
Но да се върнем в Германия.
Наследството от световното през 2006 година
Това ще е първото европейско първенство, което ще се проведе в обединена Германия, т.е. след падането на Берлинската стена. В страната вече е имало Евро – през 1988 г., но тогава само в западната част. Както и на световното преди 18 години, единственият град с мачове в бившата ГДР ще е Лайпциг.
За европейското не бяха построени и нито едно ново летище, нито нов транспортен възел, нито една магистрала или жп линия. Просто германците си имат по много от всичко.
Освен световното през 2006 г. Германия беше и частичен домакин (с още 9 държави) и на Евро 2020, което се състоя всъщност през 2021 г. Но основата на сегашната футболна и всякаква друга инфраструктура беше заложена с оглед на 2006 г., когато за първи път сред зрителите имаше местни фенове, които не помнеха Берлинската стена.
На събитието "Една година до началото" през юни 2023 г. германският канцлер Олаф Шолц заяви пред журналистите: „Това е наистина специално и особено – че не трябва да строим всичко от нулата. Стадиони имаме".
Стадионите
Мачовете ще се играят в десет града – Берлин, Дортмунд, Мюнхен, Кьолн, Щутгарт, Хамбург, Лайпциг, Франкфурт, Гелзенкирхен и Дюселдорф. Всички те бяха домакини и на мачове от световното през 2006 г. с изключение на „Меркюр Шпил Арена". Но и стадионът в Дюселдорф не е построен специално за това европейско, а беше открит през 2004 г.
Освен това германските домакини на първенството не предприеха и мащабни строителни мероприятия във връзка с пристигането на феновете от останалите 23 държави, чиито национални отбори се класираха за европейското след квалификации. Цялата подготовка беше сведена до сравнително козметични подобрения на вече изградената инфраструктура.
Екологията е ключова тема в Европейския съюз и тя бе достатъчно актуална и в Германия преди Евро 2024, особено след яростните критики за въздействията върху околната среда при организацията на големи спортни състезания в различни страни.
Сравнение със световното в Катар
Стъпките, които предприе Германия при организацията на домакинството, силно контрастират с мащабното строителство, което обикновено се организира за всеки голям футболен турнир през последните няколко десетилетия. За световното през 2022 г. в Катар например бяха изградени десетки километри магистрали, три линии на метрото, ново летище и даже цял, макар и неголям град – Лусаил, който е на 15 километра от столицата Доха. Да не говорим, че от осемте стадиона седем бяха построени от нулата, а само един беше основно ремонтиран.
Световното по футбол в Катар бе най-скъпото в историята. Според интернет портала Front Office пълните разходи на арабската държава за домакинството са над 200 млрд. долара. Това прави още по-интересен факта, че след него идва най-икономичното европейско в историята.
Колко ще похарчат германците
Дори при наличието на напълно готови и подходящи стадиони, както и на необходимата инфраструктура не е възможно съвсем да няма харчове. В Германия за подготовката и финансовото осигуряване на подобни големи турнири отговарят съответните регионални власти, които по този начин участват непосредствено в организацията на европейското.
Всяка от десетте провинции, където ще има мачове, отдавна са пресметнали разходите си за първенството.
Най-много ще похарчат Берлин и Щутгарт.
Олимпийският стадион в германската столица ще приеме шест мача, включително и финала. Местните власти отделиха около 80 милиона евро, повечето от които ще бъдат похарчени за модернизация на арената. Ново табло, допълнителни тоалетни, такива и за инвалиди плюс системата за Wi-Fi ще глътнат 17 милиона евро.
Щутгартските власти също ще трябва да се поохарчат. Наложи се долната част на централната трибуна да бъде демонтирана и след това построена наново, което струваше 25 милиона евро. Покривът също има нужда от сериозен ремонт, най-вече от смяна на елементите между гредите.
Следващите по разходи са Лайпциг и Франкфурт. Двата региона също ще похарчат по-голямата част от отделените средства – съответно 17 и 16 милиона евро.
На двата стадиона ще бъдат увеличени местата за представителите на медиите и за инвалидите, а също така ще бъдат сменени и турникетите на входовете.
Освен това в Дортмунд ще бъдат монтирани седалки на прочутата трибуна, кръстена „Стената", на „Сигнал Идуна Парк", защото УЕФА забранява правостоящи зрители по време на мачовете под нейна егида.
Повечето от останалите разходи са свързани с осигуряване на безопасността в градовете и изграждане на фензоните. Някои региони обявиха за увеличаване на разходите по време на подготовката за първенството.
Например Берлин и Хамбург си увеличиха евробюджетите съответно с 19 и 5 милиона евро. Макар че има и обратни примери – Мюнхен успя да съкрати разходите си от 27 до 21 милиона евро. Местните медии обясниха, че това е станало възможно заради съкращаване на разходите за маркетинг, подобряване на работата на градския транспорт и отказа от развитие на промишлените комуникации.
За сравнение, ето колко са похарчили градовете, които приемаха мачове от Евро 2020 (което се състоя през 2021 г.):
• Санкт Петербург – 39,3 млн. евро
• Мюнхен – 15,6 млн. евро
• Лондон – 11,6 млн. евро
• Будапеща – 11,2 млн. евро
• Рим – 10 млн. евро
• Севиля – 5,45 млн. евро
• Глазгоу – 4,3 млн. евро
• Букурещ – 2,8 млн. евро
• Копенхаген – 2,4 млн. евро.
Ще издърпа ли Евро 2024 немската икономика
Очаква се, че през това лято германските градове домакини, както и тези около тях ще бъдат посетени от около 650 000 туристи, свързани с европейското първенство по футбол.
Това е доста повече от световното през 2006 г., когато страната посетиха около 420 000 фенове. Но въпреки повишения интерес на запалянковците и ниските разходи германската икономика едва ли ще може да извлече сериозна изгода.
Михаел Гримлинг, директор на немския институт за икономически изследвания (IW), през пролетта се произнесе за очакванията си от Евро 2024. Според него Германия няма да има особена икономическа полза от домакинството на първенството. Изводите от отчета на института са, че състоянието на германската икономика се влошава четвърто тримесечие поред заради ръста на цените на енергоносителите.
Опитът от световното по футбол през 2006 г. показва, че организирането на големите спортни турнири почти никога не е икономически изгодно за страната домакин. Турнирът може да даде известен икономически тласък на десетте града, където ще се играят мачове. Но това няма да увеличи брутния вътрешен продукт в края на годината.
Да, ще пристигнат стотици хиляди фенове, цените ще подскочат, но – както и се прогнозираше – една хотелска стая за конкретна дата може да бъде наета само веднъж. Затова Евро 2024 едва ли ще стане сериозен фактор за стимулиране на ръста на икономиката.
Според президента на IW феновете вече не гледат толкова масове футбол по телевизора, както през 2006 г. През 2023 г. БВП на Германия спадна с 0,3%, което прави страната най-голямата икономика в света с най-слаби показатели. През тази година се очаква умерен ръст, но Евро 2024 няма да окаже на това почти никакво влияние.
Най-четени
-
Секретно Непознатите факти за историческия Исус
В навечерието на светлия християнски празник Рождество, и вярващи и невярващи се сещат за християнската религия и нейния основател. Въпросът дали Исус Христос наистина е съществувал възниква
-
Галерия Тайни подривни послания в песни на Емил Димитров: Властта виждала обръщение към емигрантите в "Моя страна, моя България", прикрит туист в "Нашия сигнал" и насърчаване на просията в "Ако си дал"
Само народната любов спасява певеца от репресии И в естрадните хитове на родения на днешния ден през 1940 г. Емил Димитров комунистическата власт е съзряла подривни послания
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Следващия път заедно на сцената
"Следващия път заедно на сцената." - МИРО! Благодаря ти за музиката, енергията и посланията тази вечер! 🤍 Това написа във фейсбук певицата, като се снима с Миро след неговия концерт в НДК на 19
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г