Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Комисията по досиетата е органът, който се занимава с установяването на принадлежност към ДС.

СНИМКА: ЙОРДАН СИМЕОНОВ
Комисията по досиетата е органът, който се занимава с установяването на принадлежност към ДС. СНИМКА: ЙОРДАН СИМЕОНОВ

  • Скрити зад работата си в комисията служители превърнаха в своя “творческа” мисия ровенето в биографиите на хората
  • Нека с нов закон се създаде институция, която да изследва дейността на ДС от 1925 г. до наши дни

Около издигането на Васил Терзиев за столичен кмет се развиха толкова мръсни сценарии, че най-логичното е сам да се откаже. Не давам никакви съвети, просто случаят е възможност да се внесе повече ред и справедливост в темата с досиетата.

Според мен обществото трябва да е наясно, че темата за досиетата, дори да е била повдигната от демократичните сили, умело бе използвана и експлоатирана от групировката на Андрей Луканов, която оглави комунистическата партия след 10 ноември 1989 г. Целта бе да се внуши на обществото, че всички грехове и престъпления на досегашния режим са дело само на Тодор Живков лично и на ДС като цяло.

По този начин управляващи оставаха чисти като сълза

и цялата злоба на обществото се насочваше към тези, които не можеха да се защитят. На всеки би трябвало да е ясно, че ДС не е изпълнявала друга политика освен тази на БКП, но

защо СДС се върза на тази уловка, не стана ясно

Както не стана ясно и по много други поводи. Хиляди подготвени хора станаха пазачи и охранители. Само върхушката на ДС бе назначена на високи държавни постове или оглави новите мафиотски групировки, с които допълнително омърси името на разузнавачите.

А колко мъки изживяха наново, колко горчиви сълзи проляха бившите николапетковисти и демократи, излезли току-що от лагерите и затворите? И трябваше да обясняват как били заставяни да подписват листчета, поднасяни им от техните мъчители.

Колко видни интелектуалци у нас и в чужбина

бяха изправени пред срама да обясняват,

че са подписвали, за да могат да работят своята високо ценена работа, но не са изпълнявали подписаното.

Скрити зад работата си в комисията служители превърнаха в своя “творческа” мисия ровенето в биографиите на хората.

Още много и много примери може да се приведат, но както и в сегашния случай, по тях е късно да се дискутира. Това е вече история. Трябва да се върви напред.

Затова: да се приеме нов закон за създаването на институция, която да се заеме с изследване на дейността на ДС от 1925 г. до наши дни. Историческите изследвания да бъдат достъпни.

Старият закон да бъде отменен. При интерес има хора, които да подготвят предложението.