Как инфлацията изяжда спестяванията ни: 10 000 лв през 2020 и днес
Инфлацията от години е постоянна тема на разговор в ежедневието на българина.
Тревожното покачване на цените на храните и енергията не спира, а домакинствата все повече свиват разходите си, за да се справят.
В опити да контролира инфлацията БНБ продължава да увеличава основния лихвен процент, но колко точно сме обеднели през последните 3 години?
За да добием по-добра представа, консултираме данните от Националния статистически институт.
По официална информация, инфлацията от януари 2020 до февруари 2023 е 27.7%.
Този процент се изчислява на базата на индекса на потребителските цени (ИПЦ). ИПЦ измерва общото относително изменение на цените на стоките и услугите, които се използват от българските домакинства за лично потребление.
Инфлация от 27.7% означава, че ако през 2020 сте имали спестени 10 000 лв, то те се равняват на 7 230 лв в днешно време.
С други думи, загубата на покупателна способност e цели 2 770 лв.
Подобни статистики стряскат и ако се чудите в какво могат да се инвестират 10 000 лв вместо бавно да се топят в банкова сметка - не сте сами.
Последните години интересът на българина към онлайн инвестициите расте и докато все още сме далеч от западните държави, забелязва се положителна тенденция, която е любопитно как ще се развие.
Какво означава инфлацията за вас?
Важно е да знаете процента на инфлация, когато обмисляте финансите си и по-специално спестяванията и потенциалните си инвестиции. Процентът на инфлация оказва влияние върху това дали ще имате реална печалба (след инфлацията).
Да речем, че влагате парите си в банков депозит, който ви носи годишна лихва от 1%. Теоретично, една година по-късно ще имате с 1% повече пари.
Какво става обаче във времена като сегашното, когато инфлацията е повече от 1%? В този случай, въпреки че имате повече пари, те могат да ви купят по-малко стоки и услуги, отколкото сумата, която сте вложили в началото.
Ако целта ви е да спечелите пари от инвестицията си, трябва да намерите сметка или инвестиция, която "изпреварва инфлацията". Тоест, лихвата или печалбата, която получавате, е по-висока от регистрирания процент на инфлацията през годината.
Трябва ли да се опитате да победите инфлацията?
Отговорът на този въпрос зависи от личните ви обстоятелства.
Обикновено, за да получите по-висока възвръщаемост, може да се наложи да поемете по-голям риск.
Ако за вас е приоритет да пазите парите си в безопасност и да ги използвате краткосрочно, вероятно ще искате да изберете по-сигурен начин на съхранение като спестовна сметка или банков депозит.
За да разберете кое решение е подходящо за вас, най-добре е да обмислите целите на спестяванията си.
Източници
Българска народна банка (bnb.bg)
Калкулатор на инфлацията | Национален статистически институт (nsi.bg)
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г