Ало измамници с нова тактика – шокират жертви с яки неплатени сметки, после “полицаи” ги успокояват
- Правят се и на лекари, предлагат съдействие за освобождаване на пратки
- 2,4 млн. лева им дали хората от началото на годината
Домашният телефон звъни, а мъжки глас плаши възрастна жена, че ако не си плати веднага дължимите 300 лв. за ток, ще я пребие.
Тя трепери и обяснява, че няма задължения. Разговорът прекъсва. Секунди по-късно телефонът отново звъни. Този път гласът е спокоен, не е нападателен. Успокоява, че е от полицията и преследва телефонни измамници.
Това е най-новата тактика на мошениците, които звънят и лъжат хората да им дават пари, научи “24 часа”.
Идеята на обаждането за високите сметки е да шокират жертвата и да я накарат да изпадне в паника. Заплахите обикновено са цветисти, включват счупване на крака и ръце, побой с метални тръби и други.
Затова, когато мошениците звъннат отново, вече представящи се за полицаи, хората се успокояват. Мнимите полицаи им казват, че отдавна следят бандата, засекли са обаждането и знаят за заплахите. Уверяват жертвата си, че всичко е наред и трябва да съдействат, за да ги заловят. Убеждават хората, че трябва да дадат мобилния си номер, за да могат да комуникират по него, а на стационарния - с мошеника. Така измамниците успяват да блокират и двата апарата, за да не може жертвата да се свърже с близките си.
За да научат мобилния номер, бандитите използват разновидност на схемата с обаждането от енергото. При него позвъняването е уж за предупреждение, че предстои спиране на тока в района. Тогава искат мобилния телефон, за да имат връзка с човека. Мотивират се с това, че спре ли електричеството, изключва и стационарният телефон. Веднъж сдобили се с двата номера, измамниците пак започват разказа със съдействие на полицията. То това тази схема се различава от традиционния вариант, при който уж се помага на МВР - при него първо звънят мнимите полицаи, а чак след това се обаждат измамниците, за чието залавяне гражданинът трябва да помага.
Още в първите секунди те получават лична информация за жертвите си.
“В началото на разговора, докато се опитват да стресират хората, задават няколко невинни на пръв поглед въпроса. Тези секунди и въпроси са много важни. Без да се усети, жертвата вече е дала твърде много лична информация - как се казва, къде живее, имена на близки. Това е достатъчно за измамниците. В момента на разговора хората, получили подобно обаждане, заради шока дори не осъзнават, че сами дават информация за себе си”, обяснява шефката на сектор “Измами” в Националната полиция Златка Падинкова защо мошениците знаят имената на жертвите си. После тези детайли се ползват при други сценарии като катастрофа на близък роднина, който може да бъде измъкнат срещу пари или има нужда от спешна операция.
Напоследък модерен е и сценарият за пратка с нещо ценно в нея. При нея жертвите биват убеждавани, че трябва да се дадат пари за освобождаване от митническа такса. Обикновено в “пратката” има и важни документи, нужни на близък.
Друга тактика е измамниците да предлагат съдействие за закупуване на стока много изгодно, само сега тя била толкова намалена.
Докато разговорите с жертвата се водят от двама души, трети координира мулето. Често то не знае, че съдейства на телефонни измамници. Наемат го чрез обява за работа онлайн. Казват му, че трябва да пренесе пари, да вземе документи или дори че става дума за благотворителност.
“Хората трябва да са внимателни - предложението за прилична работа, свързана с пътуване без оформяне на необходимите документи, по всяка вероятност ще се окаже въвличане в престъпна схема в ролята на муле”, казва Падинкова. И добавя, че има случаи на усетили се хора, които сигнализирали в полицията.
Освен мулета мошениците понякога карат жертвите да пренасят парите сами. Така жена бе отишла до Букурещ с над 100 хил. лв., които набавила, като продала апартамента си. Пътувала до с парите, скрити в чорапогащника ѝ, за да не ги открият на границата, а след инструкции от мошениците ги оставила в кошче на автогарата. Измамата продължила от август до октомври.
Въртачите - хората, които набират и говорят по телефона, най-често действат от Румъния, затова повечето задържани са само мулета. В началото на ноември обаче цяла банда, базирана в северната ни съседка, бе задържана (виж карето). Румъния е предпочитана от измамниците, защото там човек може да си вземе предплатена симкарта, без да регистрира ползвателя, както е у нас.
Общо за 2024 г. са задържани 90 човека, а в участие подозират около 150 души. От началото на годината жертвите са дали около 2,4 млн. лева при 238 успешни телефонни измами. Предотвратените са 469. Над 97% от обажданията на мошениците все пак не са успешни, защото хората се усещат и затварят телефона.
За да се подобри още повече процентът, от Националната полиция поддържат партньорства с други държавни институции, както и с частния бизнес. Слотове как да се разпознае телефонната измама има в голяма верига хранителни магазини, на жп гарите и в софийското метро, ДКЦ-тата. “Те се посещават основно от възрастни хора, които най-често стават жертва на телефонни измами. Целта ни е да повишим тяхната информираност, да обострим вниманието им как да разпознават телефонната измама и как да се предпазят от нея”, обяснява Падинкова.
Тя предупреждава, че в последната половин година мошениците избират за първото си обаждане не само стационарния телефон, но и мобилния.
Върнаха 60 000 лв. на баба след арест на банда
Банда, действала от Румъния, бе разбита в началото на ноември. Членовете ѝ са обвинени за 7 измами на стойност 150 000 лева. Част от парите бяха открити и дори върнати на измамена с 60 хил. лв. възрастна жена.
Разследването започнало през февруари. Тогава 82-годишната от село Пчелино край Добрич разказала, че е измамена с 60 000 лв. Тя се подлъгала след обаждане, че синът ѝ се нуждае от пари за спешна операция. Събрала спестяванията си и ги дала на своя позната, която също била измамена да участва в схемата. Накарали я да даде парите на непозната жена в Добрич. Тя ги занесла в Русе на посредник, който бил първият, който е наясно със схемата.
След упорито разследване освен мулето в средата на октомври в Румъния бе задържан и върнат у нас единият от въртачите, на 38 години. В края на ноември бе хванат и другият – 44-годишен и вече осъждан за телефонни измами.
Бандата извършила 7-те измами в областите Бургас, Варна и Добрич. Освен 60-те хиляди лева, върнати на жената от с. Пчелино, са възстановени и 15 500 лв., взети от пенсионерка в Бургас.
Фалшиви обяви за къщи за Нова година, не давайте цялата сума предварително
С крадени снимки от интернет измамници прибират парите на хората с фалшиви резервации за къщи за гости на Нова година. Схемата най-често се случва във фейсбук маркетплейс. За последните 2 месеца има над 20 такива сигнала.
Обявите менте изискват пълно плащане в аванс, не само капаро. Това е един от начините потребителите да се ориентират, че е измама. Друг е проверка за отзиви в интернет по името на обекта. Ако се появи сайт, в който има само положителни оценки, това може да е сигнал за измама, казват експерти. Съветват да се ползва опцията на гугъл за търсене на визуално подобни изображения. С нея може да се открие, че снимката на хотела е крадена.
Посочват, че за последните 2 месеца най-голямата измама, на която са станали жертва българи, е за вила в Дубай. Нашенците платили 5000 евро. Намерили къщата в интернет, попаднали на нидерландски сайт, направен да изглежда като на туристическа агенция.
Измамите са дело на чужденци, сочат данните на разследващите.
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г