Академик и професор “скъсани” на конкурси за клиниките си, напускат ИСУЛ
Очаква се промените да бъдат обявени днес официално
Двама от най-известните лекари на УМБАЛ “Царица Йоана - ИСУЛ” вече няма да работят в болницата.
Договорите на акад. проф. д-р Чавдар Славов - шеф на Клиниката по урология и андрология, и на проф. д-р Пламен Кинов, ръководител на Клиниката по ортопедия и травматология от 2013 г., са изтекли и двамата “са скъсани”, т.е. не са с най-високите оценки на проведените наскоро конкурси за постовете на ръководители.
Акад. Славов е национален консултант по урология. Специалист по проблемите на реконструктивната, трансплантационната и лазерната урология. Има разработени и въведени в практиката над 10 диагностични и над 15 оперативни метода. Един от първите в света разработва и въвежда в практиката уретропластиките с букална и лингвална лигавица. Дългогодишен член на екипите по бъбречна трансплантация.
В понеделник академикът участва в предаване на БНР за урологичното здраве. Минути след като разказа за ефективния метод на лечение, т.нар. брахитерапия, специалистът обясни, че повече не може да бъде намерен в ИСУЛ, защото е освободен, т.е. не е спечелил конкурса за началник на клиниката, няма да работи и като уролог. Пациентите скоро ще могат да го открият в нова болница.
Проф. Пламен Кинов вече не ръководи клиниката по ортопедия, потвърдиха източници на “24 часа”.
“Професорът е хирург на световно ниво и спасява човешки животи, въвел е много нови методи за лечение, обучава кадри не само у нас, но и в чужбина, но това явно не е достатъчно за ръководството”, коментират колеги от екипа на проф. Кинов. Според тях за някого лекарят просто не е удобен.
Тази година под ръководството на проф. Кинов в София бе проведена при огромен успех международна конференция по ревизионно протезиране, бе издаден на български и Световният консенсус за профилактика на венозната тромбоемболия – ръководство за спасяване на живот след тежки оперативни интервенции. От 2020 г. проф. Кинов е ръководител на Катедрата по ортопедия и травматология при МУ - София. Член е и на научния комитет на Европейското дружество по хирургия на тазобедрената става.
Конкурсът за шеф е спечелен от доц. Георги Георгиев, който от 2016 г. е лекар в клиниката, научи “24 часа”. От 2022 г. той е “доктор на науките” по ортопедия и травматология. Научните му интереси са оперативното лечение на вродени заболявания, деформации в областта на горния крайник, акушерска парализа, спастична ръка, дегенаративни заболявания, болести от пренапрежение, притискане на периферни нерви и др.
Очаква се днес болницата да обяви официално промените в двете клиники. От ИСУЛ уточниха, че са проведени конкурси за началници на общо 5 клиники и 1 лаборатория. Повечето звена остават с непроменено ръководство, защото не са се явили кандидати.
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г