Баницата №1 - най-апетитната BG храна, в топ 3 са и агнешкото печено и салатата с розов домат
Мижав интерес към мекицата, пилето с ориз и "Снежанка"
Ако има единодушие за нещо в държавата ни, то е всеобщото мнение, че баницата е най-вкусният ни специалитет. 11-вековното печиво, споменавано още през X век, после от богомилите и описано от Петко Рачов Славейков в първата българска кулинарна книга, оглави с 15,2% вот допитването в сайта на "24 часа".
7120 души дадоха довчера гласа си. Попитахме кое е най-вкусното българско ястие.
Повод за сондажа ни даде ранглистата на най-вкусните ястия в целия свят на кулинарния сайт tasteatlas.com за 2024 г. В нея
българската баница със сирене е на престижното 5-о място в света,
а баницата като цяло с всякакви плънки - на 19-о. И в двата случая обаче е на значителна преднина пред легендарния турски бюрек, който е 39-и.
Няма защо да се чудим на лидерството на баницата и в читателската анкета - става както за закуска, така и за обяд и вечеря, приготвя се във всяко българско домакинство с всевъзможни плънки, украсява и празничните ни трапези, продават я по улиците на всеки български град. Спасява ни от готвене у дома, спестява време, засища, универсална е.
Освен нея най-обичани и ценени родни специалитети в целия свят според tasteatlas в категорията "салати" са
овчарската (5-о място), шопската (9-о) и "Снежанка" (10-о)
Българските гозби в тази класация като цяло са класирани на 30-о място с бал 4,36 при максимален 5 от хиляди потребители на популярния гастросайт сред 50 изкушаващи национални кулинарии по света, признати за най-вкусни.
По този повод помолихме трима български класни шеф- готвачи - Силвена Роу, Иван Звездев и Ути Бъчваровq за техните ранглисти на най-вкусните български ястия. Пилето с ориз е №1 за Ути Бъчваров, баницата - за Иван Звездев, а шопската - за Силвена Роу. По класациите на тримата подготвихме и обобщен списък с общо 25 гозби. В тях включихме овчарската салата, "Снежанката" и мекицата, попаднали на престижни места в световната класация. Прибавихме и киселото мляко, защото е световно признат уникален български продукт.
В читателската ни класация среброто се падна на
агнешкото печено - 11% го избират
Може би защото с него на трапезата празнуваме идването на пролетта. Възможно е да се класира на предни позиции, защото е сезонен специалитет, който за мнозина не е толкова достъпен заради по-високата цена на агнешкото месо в сравнение с всички други.
А бронзът е за вкусната комбинация от розов домат и овче сирене с 8,4% подкрепа. Приготвя се лесно, много е вкусна и достъпна като продукти, особено през лятото.
Четвъртото място с 8,2% от гласовете на анкетираните е за свинското със зеле, което, ако е кисело, в тази комбинация най-често похапваме в зимните месеци. Става и за лятото и е в менюто на всяко българско семейство.
Петото е за шкембе чорбата, любима на 7,5%
от анкетираните. Факт е, че тя присъства и в международната класация на tasteatlas, но на пренебрежими места с не толкова значима подкрепа като у нас. Там се споменават още ястия с дреболии като дроб по селски и език в масло, които обаче липсват и от читателската класация, и от тази на топкулинарите ни.
Зелевите сарми (6,6%) и пълнените чушки (5,9%), независимо дали постни или с месо, окупират 6-о и 7-о място. Лозовите обаче са назад - 14-и с 2,5% подкрепа. Със сигурност биха се оказали любими и в международните класации, ако бяха достатъчно популяризирани. Шеф-готвачът Иван Звездев например сподели пред "24 часа", че у нас българска кухня се готви предимно у дома, а не в ресторантите, които се ограничават до таратор, шопска салата, пържола, скара, дробчета. Предложи рецепти на най-популярните ни ястия да бъдат превеждани на чужди езици, а също и
да заемем "хватки" от корейските и турските сериали
В тях героите често са около масата, която изобилства от национални специалитети. Какво пречи това да става и в българските сериали, пита Звездев.
Световно признатият български специалитет - киселото мляко, е едва 8-и с 5,7% читателски вот. Следва го мусаката, приготвянето на която е тест за всяка прохождаща българска домакиня - 4,1%.
На 10-а, 11-а и 12-а позиция на дистанция стотни от процента се нареждат кебапчето и кюфтето (3,4%) (на скара или пържено), дроб сармата (3,3%) и лютеницата (3,2%). Тараторът е любим на 3,1% от читателите ни, а шопската салата, независимо от световната си слава, е едва 15-а с 2,4% вот. Между 1 и 2% събират леферът на скара, мекицата, крем карамелът, свинският шиш и луканката. Под 1% обаче събират популярните по цял свят салати "Снежанка" и овчарска, също пилето с ориз и зелената салата. Ядем ги до втръсване през всички сезони, но изискват време, за да ги приготвиш. Бързата храна обаче пести време - това е може би едно от обясненията защо са толкова назад в читателската класация.
Най-четени
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия BG снаха, изтезавана от Палача на нацистите
Заради атентат срещу сина на Бенито Мусолини, организиран от първата ѝ любов, тя е хвърлена в щабквартирата на Гестапо Вторият ѝ мъж Илия Пейков рисува Космоса, а виждайки картината му
-
Най-известната руска шпионка - тънка талия, плътни гърди и водопад от червена коса
Анна Чапман разкрива в книга как е вербувана, докато живее в Лондон Докато в Лондон продължава процесът срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Москва
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст