Злодеят в групата на Дятлов - диверсант на КГБ
Той мистериозно се присъединява към скиорите и след касапницата изчезва
Намереният труп на мнимия Золотарьов нямал нищо общо с него - бил с татуировки, коронки и ниско чело
Преди няколко броя ви представихме третата част на поредицата на Огнян Каменов за мистериозно загиналата група на Игор Дятлов през февруари 1959 г. Тезата му е, че в Кремъл се е разиграла истинска игра на тронове между няколко генерали и това е причината за смъртта на деветимата студенти.
В предишния брой ви разказахме за най-съмнителния участник в групата на Дятлов - Семьон Золотарьов. Той е приет в Минския институт по физкултура, но истината за спортното му образование е "смразяваща". Спецфакултетът на института подготвя диверсанти, специални агенти и партизани за мирно и военно време. В него са записани след много внимателен подбор 102 курсанти, занимаващи се със силови спортове като бокс, борба, източни бойни практики, скибиатлон, щанги, плуване и гребане. Специалната им подготовка се провеждала от 10 лейтенанти от Тамбовското пехотно училище и още 40 срочнослужещи младши командири.
А учебният план на този Спецфакултет е включвал следните "академични" дисциплини: минно-взривно дело, залавяне на вражески пленници и провеждане на интензивни разпити, разузнаване на обекти и проникване в тях, взаимодействие с чужди агентури, построяване на тайници и всевъзможни капани, оперативно-тактическа маскировка в различни местности, вербуване на агенти, борба с хладно и огнестрелно оръжие и др. Ето каква е била "университетската" подготовка на Семьон Золотарьов - подготовка за щатен служител на КГБ.
В този специален факултет той е получил и първото си офицерско звание - младши лейтенант, при това ръководителите прекрасно са знаели какъв необичаен студент е Семьон Золотарьов - агент на СМЕРШ и "заградител" през войната. Още през 1949 г. той е бил наясно, че няма да се занимава с педагогическа практика, защото тя е била за прикритие на истинската му агентурна работа в системата на КГБ. Завършвайки вечерния Университет по марксизъм-ленинизъм, Золотарьов станал член на КПСС и бил насочен от своите КГБ куратори към организирането на доносническа агентурна мрежа в туристически походи и сборове в Южна Русия. Контраразузнавателната обезпеченост била осъществявана посредством класическата вътрешно-разузнавателна йерархична структура: на върха е "куратор", на когото се отчитат ежемесечно в писмена или вербална форма и кръг от "резиденти", всеки от които е имал средно по 30 агенти (конфиденти). Те незабележимо се внедрявали в цеховете на всеки завод, предприятие, институт, администрация, в колхозите, в туристическите бази, като приблизително е спазван нормативът - по един агент на 500 работници. Семьон Золотарьов е отговарял на всички изисквания и е притежавал всички необходими умения, теоретични и практически, да оглави резидентура в туристическата и спортно-туристическата дейност. Посочените контраразузнавателни мрежи официално не са били свързани с органите на сигурността.
Всички сътрудници по веригата от конфидента до куратора са били щатни. Ето коя е била невидимата сила, която е разчиствала като снегорин административно-бюрократичните препятствия пред Золотарьов, при честите смени на местоработите му като туринструктор в бази, намиращи се на няколко хиляди километра една от друга. Той съвестно е изпълнявал в периода 1951 - 1959 г. своите задължения на резидент, работейки по задачи, възлагани му от органите на КГБ.
Широко разпространена сред "дятловедите" е хипотезата, че Семьон Золотарьов загива в битката за Харков през 1942 г., когато е унищожен сапьорният батальон 1570, в който служи като помощник-взводен командир.
Но след края на войната през 1945 г. неговият по-голям брат - Николай Золотарьов, е взел самоличността му, за да прикрие предателството си срещу родината, работейки за хитлеристката преторианска гвардия SS в Украйна по време на окупацията.
Хипотезата е несъстоятелна, защото ако брат му е бил действителен сътрудник на SS, то не само цялото му семейство - родителите, сестрите му Мария и Екатерина, но и целият му род по бащина и майчина линия е щял да се озове незабавно някъде в Сибир, а Семьон - да "служи" в някой наказателен батальон или да е в трудов лагер, а не агент на СМЕРШ. Такива са били "правилата" на Сталин! Неговите роднини обаче не са били репресирани, дори напротив, бързата и възходяща кариера на Семьон Золотарьов се е дължала на малко известното обстоятелство, че брат му е бил един от най-дълбоко законспирираните агенти на военното разузнаване през войната в управленските органи на врага.
Точно по тази причина семейните албуми на фамилия Золотарьови били внимателно прочистени от сътрудниците на КГБ, така че в тях няма нито една снимка на Николай Золотарьов, нито в детската, нито в юношеската му възраст, за разлика от брат си Семьон. От края на Втората световна война статусът на Николай Золотарьов на "безследно изчезнал" не е променен и до днес. Ето защо е била трогателната загриженост, на НКВД по време на войната и на КГБ - след войната, към иначе трудно забележимата личност на неговия брат Семьон Золотарьов. На едно поредно партийно събрание в Пятигорск, Семьон Золотарьов бил запитан за службата на по-големия му брат в хитлеристката гвардия SS през войната. От отговора на този въпрос е зависело да се раздели с Партията, работата си, привилегиите си и дори със свободата си.
Този отговор на Золотарьов не е протоколиран, но за него не са настъпили никакви последствия, дори кариерата му е станала още по-възходяща! Това потвърждава версията, че брат му Николай Золотарьов не е бил предател, а дълбоко законспириран агент на военното разузнаване в тила на врага.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър