7000 лeвa глоби за адвокати по дело на сина на Йоско и Гевгелийски
Седем адвокати отнесоха глоби по 1000 лв. по време на дело срещу 10-членна наркобанда, в която според прокуратурата участват Стефан Гевгелийски и един от синовете на Йоско Костинбродския - Иван.
Защитниците напуснаха демонстративно съдебната зала в петък следобед. Това стана след дебат, продължил близо час, дали да се даде ход на делото и да бъде разпитан един от основните свидетели на обвинението - Стефан Боронсъзов.
Първо недоволство предизвика изявлението на новоназначен служебен адвокат на подсъдимия Георги Гълъбов, че е успял в "общи линии" да се запознае с доказателствата по делото. Един след друг колегите му заявиха, че според тях е "физически невъзможно" това да стане за един следобед или дори за 24 ч.
"Професионално безотговорно е да се твърди, че за ден човек може да изчете това дело и да се подготви. Ако заседанието не се отложи, ще бъде нарушено правото на защита не само на Гълъбов, но и на останалите подсъдими", заяви адвокатът на Иван Йосифов - Илия Павлов.
"За мен поведението на служебния защитник е унизително", реагира Иво Найденов, който представлява Гевгелийски. Той и част от колегите му заявиха още, че били информирани, че на заседанието ще бъдат разпитвани анонимни свидетели, а не Боронсъзов и поискаха отлагане, за да се подготвят. "Разпитът на този свидетел в момента не у мен. Ако трябва да си нося цялото дело, ще се наложи да идвам в съда с количка като съдебните секретари", каза един от адвокатите.
Служебният защитник уточни, че има 30-годишна практика, чел е цяла нощ и се е запознал само с материалите, които са сканирани и пратени по електронната му поща. Прокурор Радослав Радев пък заяви, че е прочел делото за 14 часа.
Съдът отхвърли исканията за отлагане като неоснователни. Той посочи, че от 26 февруари се знае, че Боронсъзов ще бъде призован, но ако трябва, ще даде няколко часа на адвокатите да се запознаят с разпита, направен по време на разследването.
"Като напуснаха, адвокатите поставиха съда пред невъзможност да извършва каквито и да е следствени действия", каза съдия Мариета Неделчева, след като защитниците си излязоха. Гълъбов, който се отличаваше от останалите подсъдими с татуиран на главата образ на Левски, поиска отвод на служебния си защитник, но и той бе отхвърлен.
Съдия Неделчева обяви, че препис от протокола на заседанието ще бъде изпратен до дисциплинарния съд на Софийската адвокатска колегия за становище. На подсъдимите по разпореждане на съда ще бъдат назначени резервни защитници, посочени от Националното бюро за правна защита.
По това дело, освен за разпространение на дрога и наказателни акции срещу дилъри, бандата е следствена за побоя през април 2016 г. над проф. Стефан Станчев, шеф на клиника в столичната болница “Св. Анна”.
Според прокуратурата един от подсъдимите поръчал на бъде пребит и надзирателят Янко Янев, който умира 3 дни след нападението в края на декември 2016 г.
Гевгелийски и Иван Йосифов са подсъдими и по друго дело за приготовление към убийства на двама спецпрокурори и двама полицаи, следени по поръчка през май или юни 2018 г.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха