Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Стоян Денчев
Стоян Денчев

Създаването на контакти в САЩ не става от днес за утре, казва председателят на Съвета на настоятелите на Университета по библиотекознание и информационни технологии

- Г-н Денчев, вие бяхте сред поканените в преходната зала преди тази за инаугурацията, голяма неразбория стана с тези покани.

- Реални покани за инаугурацията имахме Борислав Цеков. Поради студеното време в предверието и в самата зала на Капитолия бяха членовете на Конгреса, на Сената, съдебната власт и други официални гости. Създаването на контакти в САЩ не може да стане от днес за утре. Цеков отиде, аз по здравословни причини пропуснах. Моите контакти там са от 1988-1989 г. когато за първи път се срещнах с председателя на комисията по външна политика Бенджамин Гилман, със сенатор Боб Дол, който бе лидер на републиканците в Сената, с бившия държавен секретар на Роналд Рейгън Джордж Шулц, който ме потърси докато преподавах в Университета в Бъркли."

- Какви знаци на Тръмп разчетохте към България?

- Президентът Доналд Тръмп третира България в рамките на ЕС. С думите, че ще насърчи честната търговия, ще наложи мита от порядъка на 20-25%, за да бъде решен отрицателния търговски баланс с Европа, в това число и с нашата страна. Известно е, че Старият континент изнася много повече отколкото внася от Америка и подобен ход неминуемо ще ни се отрази.

От друга страна ние имаме геополитическо и чисто географско предимство за САЩ, тъй като сме кръстопът между Европа и Азия, но както казва Тръмп „бизнесът си е бизнес", той дори го сравнява с любовта. По думите му както не прави компромиси в нея, така не прави и в сделките.

- Според вас ще реализира ли заплахата да наложи вноската в НАТО да е 5% от брутния вътрешен продукт, което за нашия бюджет ще е смъртоносно?

- По отношение на идеята да се повишат разходите за отбрана до 5% от БВП за всички съюзници в Европа, причината е, че до този момент САЩ са тези, които финансират основно Алианса. Увеличаването на средствата предполага по-големи покупки на боеприпаси, оръжия, техника, които биха постъпили в големите компании от военно-промишления комплекс на САЩ. От тази гледна точка, Тръмп е прав да настоява за реалното изпълнение на тази идея, защото тя е един от начините да реализира идеята си и да направи Америка велика отново. Но надали ще се стигне дотам, защото след него и генералния секретар на Алианса Марк Рюте обяви, че 2% са малко, но 5% са много, така че ще е въпрос на преговори. За мен 2 на сто са достатъчни, защото не можем да си позволим да пренебрегнем всички социални програми и приоритети на държавата за сметка на въоръжаването й – това означава да се вземат от парите за пенсии, за образование, здравеопазване, не можем да си го позволим и не е нормално. Тръмп се грижи за САЩ, а ние за България. За всеки президент неговата държава трябва да е най-добрата. Дори бих се осмелил да предложа Make Bulgaria Great Again или нещо подобно, чиято цел е гражданите ни да имат просперитет и предвидимо бъдеще ( тук си припомних думите на Тръмп от неговата първа реч, когато той каза, че ще настъпи Златен век за САЩ и веднага направих асоциация със Златния век на България).

- Оптимист ли сте за падането на визите?

- Въпросът за визите за българите е политически въпрос и само формално е свързан с отказите, тъй като те се дават от САЩ. Ако дават по-малко – визите естествено, че ще отпаднат.

- Очевидно е, че той няма да се съобразява със Зелената сделка, каква е прогнозата ви?

- Тръмп не се поколеба да изкара САЩ от Парижкото споразумение, тъй като Китай и Индия продължават да го игнорират и обяви, че няма да тича след зелените политики на Европа, които водят до деиндустриализирането на неговата държава и на света. Затова прогнозата ми е, че там енергията тепърва ще стане много по-изгодна от тази в ЕС. Това заедно с идеята му да повиши митата, за да ограничи загубите в резултат на отрицателния търговски баланс, най-вероятно ще мотивира част от европейските компании да се изместят в САЩ. Там освен всичко друго ще имат достъп и до много по-евтина енергия. Бизнесът винаги търси най-прекият път към печалбите.