Опасен рекорд: Българите с най-много инсулти, инфаркти и високо кръвно в цяла Европа
Вадим все повече пари от джоба си за здравеопазване, а преждевременната смъртност се увеличава
Добър тренд: много по-малко деца умират през последните 30 години
Българите страдат най-много от сърдечносъдови заболявания спрямо всички европейци, показва анализ на Световната здравна организация. Такива болести са инсултите, инфарктите, хипертонията.
Анализът е подготвен със съдействието на здравното министерство и обхваща периода 1985-2013 г., като данните са актуални към 2015 г.
България напредва в подобряването на здравното състояние на населението, но редица отрицателни тенденции остават водещи, отчита докладът.
Наред с намалялата детска смъртност и увеличилата се продължителност на живот преждевременната смъртност нараства. Постоянно растат и личните средства, които българските граждани доплащат за здравни услуги.
Населението застарява, а най-много ни разболяват хронични неинфекциозни болести, каквито са злокачествените, диабетът и ХОББ, т.нар. болест на пишачите. Тенденцията при тях обаче е да намаляват.
Анализът на СЗО разкрива какво е състоянието на здравеопазването у нас и на системата като цяло, какво е мястото на пациента в нея и къде се намираме спрямо другите. Сравнението е направено между всичките 53 държави от европейския регион на СЗО и 13-те страни, присъединили се към ЕС след 1 май 2004 г., обясни Пламен Димитров, зам.-директор на Националния център по обществено здраве и анализи, който представи данните пред журналисти.
България е петата страна от 53-те в европейския регион на СЗО, в която е направен такъв анализ. Другите четири са Молдова, Грузия, Словения и Гърция.
Сред плюсовете, които докладът отчита, е намалялата наполовина за последните 30 години детска смъртност. Тенденция към намаляване има и при смъртността сред новородените и родилките, които като цяло у нас са повече в сравнение с другите страни от ЕС.
Не се увеличава и делът на заболелите от туберкулоза, ХИВ и СПИН.
Младите хора
на възраст
до 14 години
са по-малко
спрямо останалите държави, а тези над 65 години са близо 20% от всички, което е показателно, че населението застарява. В същото време преждевременната смъртност преди навършване на тази възраст също е по-висока в сравнение с тази в ЕС.
Средната продължителност на живот се е увеличила и сега е 71,4 години за мъжете и 78,8 години за жените. Тя продължава да е значително по-ниска от тази в Европа. Увеличили са се
годините,
прекарани в
добро здраве - до
63,8 при мъжете
и 69,2 при жените, обясни д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.
Общите разходи за здраве в България продължават да растат, но главно заради по-значителното увеличение на средствата, които гражданите трябва да доплащат от себе си. От 2000 г. насам делът на личните разходи за здраве се е увеличил с 13% и сега едно домакинство отделя 44,2% от общите си разходи за здравни услуги.
“Всеки управляващ трябва да е наясно, че
центърът на
здравеопазването
не е лечението на
болестите,
а тяхното
предотвратяване Наливането на пари само в болници, лекарства и нова техника е необходимо, но не достатъчно, за да реши здравните проблеми на нацията”, категоричен е д-р Кунчев.
Тютюнопушене, алкохол, обездвижване, наднормелно тегло, стрес - това са основните проблеми, които значително съкращават живота на българите, каза държавният инспектор.
Според него водещ проблем в здравната ни система е липсата на медицински кадри. Според анализа на СЗО по брой лекари сме сравними с Европа, но по брой медицински сестри сме значително по-надолу.
“Това, че засега сме добре с лекарите, които имаме, не е успокоително, а
нещата при
медицинските
сестри започват
да стават
трагични”,
каза Кунчев.
“Неприемливо е хората да бъдат бедни вследствие на лошо здраве. Необходим е мултисекторен подход - държавата да обърне специално внимание на високите нива на тютюнопушене в България, на консумацията на алкохол, на затлъстяването, на нарастващата финансова тежест от незаразни заболявания и на високите нива на доплащане от страна на пациентите”, каза директорът на българския офис на СЗО д-р Скендер Сила. По думите му България демонстрира искрен ангажимент да подобри здравното състояние на хората.
“Този обзор, който направихме, бе изпълнен така успешно благодарение на ангажиментите, които българската страна пое и изпълни.
Той е
доказателствен
материал, на
основание на
който ще се
изготвят
политиките на
България
в областта на здравеопазването”, посочи и д-р Клаудия Щайн от регионалния офис за Европа на СЗО.
Д-р Скендер Сила: Пушене, пиене, застоял живот - там трябва да са спешните мерки
България е на първо място в Европейския съюз по тютюнопушене, към което спешно трябва да се предприемат мерки и този проблем да се адресира в бъдещите години”, заяви директорът на българския офис на СЗО д-р Скендер Сила.
По думите му организацията работи съвместно със здравното и образователното министерство, за да предотвратят започването на тютюнопушене още в ранна детска възраст. Друга дейност пък е адресирана към хора, които вече пушат. Работата с тях ще е такава, че да бъдат мотивирани да се откажат. “Има правила, стратегии и законодателни инициативи в тази посока, но те трябва да се въведат на практика”, каза Сила.
Същото следва да направим и по отношение на продуктите, свързани с пушене на наргиле. Това е проблем, който зачестява в България и страните около нея, допълни той.
Според него, за да се справим с всички рискови за България фактори - пиене, пушене, обездвижване, трябва да се предприеме подход, в който роля имат три страни - самият човек, правителството и обществото като цяло.
По отношение на затлъстяването и обездвижването се работи за повишаване на физическата култура от най-ранна възраст.
“По пазарите все още се откриват храни с високо съдържание на мазнини, сол и захар, които може да доведат до проблеми със здравето на подрастващото население. Те може да се изразят и в по-късна възраст под формата на високо кръвно налягане, захарен диабет, заболявания на сърдечно съдовата система, а от там да се повиши и заболяваемостта от незаразни болести”, предлага възможни промени Скендер Сила.
От "24 часа"
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса