Българка ще е шеф на първия проект за ранно диагностициране на алцхаймер в САЩ
Програмата, която ще ръководи проф. Лиана Апостолова, е финансирана от държавата с 45 млн. долара
Българката Лиана Апостолова - професор от Медицинския университет в Индиана, ще ръководи първото голямо проучване в САЩ за ранно диагностициране на алцхаймер. То е насочено към хора под 65-годишна възраст. Изследователската програма е с продължителност 5 години и е на стойност 45 млн. долара, които ще осигури Националният институт по здравеопазване.
Преди близо месец проф. Апостолова и екипът ѝ получиха първите 7,6 млн. долара, с които ще стартират програмата в началото на следващата година. Тя се нарича Longitudinal Early-onset AD Study (LEADS).
“Има големи проучвания, които се занимават с късния момент на болестта, но не и за по-ранния. Затова аз и колегите ми решихме да предложим на Министерството по здравеопазването да финансира развитието на научната работа и в тази посока. Още след първото кандидатстване получихме гранта”, разказа за “24 часа” проф. Апостолова.
Проучването ще се провежда в 16 университета в САЩ. 13 от тях ще са клинични центрове, а другите ще се занимават с обработка на събраните данни. Още в началото на първата година ще бъде създадена верига от институти, които ще работят заедно. Участниците в проучването ще са както пациенти с болестта, така и здрави хора на същата възраст. Състоянието им ще се проследява паралелно в продължение на 3 години, а
първите
резултати се
очакват след
година и
половина
През това време ще бъдат събрани клинични и психологични данни, различни биомаркери и ДНК за генетични проучвания, обясни проф. Апостолова.
Другите главни изследователи в прогрмата са д-р Гил Рабинович от Калифорнийския университет в Сан Франциско, д-р Брад Дикерсън от Харвард и д-р Мария Карийо от Асоциацията по алцхаймер.
5,6 млн. са болните от алцхаймер в САЩ. Между 250-280 хил. са тези на възраст между 40 и 50 г., които по една или друга причина са развили болестта по-рано от 65 години, когато обикновено тя се проявява.
“Това е неприятно, защото те са в работоспособна възраст, но като се разболеят, не могат повече да работят, не могат и да се пенсионират, а най-малкото да отглеждат деца, които са на възраст преди колеж или в момента учат там”, казва проф. Апостолова.
В плановете за развитие на програмата се включва и разрастването ѝ извън САЩ - към Европа и Австралия. До 1-2 години се предвижда изграждане на центрове и на тези континенти, за да може за хората с ранна проява на алцхаймер да се говори в по-глобален мащаб, разказа още проф. Апостолова. Засега разговори са проведени с Великобритания и Холандия, с които се очаква догодина да стартира сътрудничеството по програмата, допълни тя.
Проф. Апостолова участва в международна научна конференция по темата във Варна, която се провежда днес и утре. На нея ще бъдат обсъдени проблемите, свързани с болестта алцхаймер.
“Досега не съм имала професионални контакти с колегите ми от България, така че ще разберем повече за ситуацията тук”, каза тя. (Виж повече за конференцията долу.)
Проф. Лиана Апостолова е от София. С пълен успех завършва средното си образование в Първа немска гимназия и през 1998 г. - висшето в Медицинската академия в столицата.
Наградена е
със “Златен
Хипократ” –
звание за пълно отличие през цялото следване. Произхожда от семейство на учени. Прадядо ѝ проф. д-р Тошко Петров е един от основателите на Медицинската академия в България, а дядо ѝ проф. Стефан Попов е завеждал Катедрата по физиология на Медицинския университет в Плевен.
Веднага след завършването си тя заминава за САЩ, където продължава образованието си с резидентура по неврология в Университета на Айова. След това специализира в областта на алцхаймер и други деменции в Калифорнийския университет в Лос Анджелис. Там остава 12 години първо като аспирант, а после като доцент. Преди 2 години защитава професорантура по неврология, радиология, медицинска и молекулярна генетика в Университета в Индиана, където работи и до днес. Има и завършена научна специализация в клиничните изследвания.
Учени от 30 държави във Варна на първа международна конференция по алцхаймер
Учени от над 30 държави в света се събират днес във Варна на първата двудневна международна конференция, свързана с алцхаймер, у нас.
Конференцията е част от програмата на американската Асоциация по алцхаймер да развие серия от такива срещи в държави, където науката в областта не е на първо ниво. Идеята е тя да се засили, като се създадат връзки и обмен между учени от САЩ, които ще изнасят лекции в съответния регион, и местните учени, обясни проф. Лиана Апостолова.
Това е едва втората такава конференция от серия предвидени, като първата се е провела миналата година в Мексико.
На конференцията във Варна ще участват учени от държави от региона, Западна Европа, САЩ и дори Израел. От България ще има много учени от София, от Медицинската академия във Варна, клиницисти и неклиницисти.
Една от презентациите ще е на доц. Иван Димитров, който ще говори за това колко често се среща Алцхаймер у нас. Спонсори на конференцията са Асоциацията по Алцхаймер и Националният институт по здравеопазването на САЩ. “Надявам се тези конференции да се провеждат ако не всяка година, то поне на 5 години”, казва проф. Апостолова.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса