Италианците се питат : "Ние ли сме наред ?"
Вървейки из Рим през август, когато ги няма римляните, а има само туристи, е все едно, че се разхождаш из град в предвоенно положение. Бронираните коли, военните и полицията, които бдят буквално на всеки ъгъл, изпъкват още повече.
Всички сякаш неволно се питат след атентата в Барселона – а сега ние ли сме наред? Мнозина се чувстват като пред руска рулетка с предчувствието, че следващият път може би ще бъде редът на Италия.
„Атентатът от Барселона звучи като злокобна новина за Италия. Страната ни и Испания бяха до вчера единствените големи европейски страни, останали незасегнати от атентатите на джихадистите”, писа Карло Панела във в.”Либеро Куотидиано”.
„И не е казано, че Италия ще продължи да пази първенството въпреки изключителните качества на апарата ни за превенция...В продължение на 13 г. (след 2004 г., когато беше атентатът на жп гара в Мадрид), Испания беше като имунизирана срещу атентатите, дело на „спонтанен тероризъм”, който се заформя чрез социалните мрежи и който се въоръжава с бусове, диаболично засилени срещу тълпите.
Това е новата форма на джихадисткия тероризъм. Вече ги няма класическите нелегални клетки, пирамидалните структури, няма и атентати с експлозиви, а е налице ужасната и непредвидима техника на камионите , насочени срещу пешеходци - като в Ница, Берлин и Лондон. Джихадистите вече не подготвят дълго време атентати, излагайки се на риска да бъдат засечени нелегалните им комуникации, сдобиването им с оръжие, което може да стане от добър апарат за сигурност и с помощта на инфилтрирани агенти и информатори, а италианските тайни служби разполагат с хиляди. Джихадистите от последния час са като бойци, набрани чрез мрежата, те нямат организационни контакти нито по местоживеене, нито с централата на „Ислямска държава”.
Испания, подобно на Италия, не познава в градовете си масовата арабско-ислямска имиграция след 1945 г., за разлика от Франция, Великобритания, Германия, Белгия.
И Испания, подобно на Италия, участва в международната коалиция срещу „Ислямска държава”, но по доста по-маргинален начин, а не толкова масивно като Франция и Великобритания.
Въпросът е – възможно ли е след Барселона дългият имунитет срещу атентати, на който се радваше досега Италия, да бъде прекъснат? Изключителният и разпрострян повсеместно апарат на нашите служби и на силите ни за сигурност, особено откакто вътрешен министър е Марко Минити, не може да гарантира на страната ни да е единственият щастлив остров в Европа. Трябва да сме готови да поемем един вероятен злокобен удар”, пише още италианският „Либеро Куотидиано”.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър