Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Левскар съм. С Христо Стоичков съм имал не едно и две пререкания в миналото, например, когато бяха го включили в схемата със заменки на общински имоти в София. Но това, което се излива днес върху него, е отвратително. И не, не ми харесва хобито му да ловува животни. Не съм ловец и никога няма да стана. Обаче, ще ви кажа само едно нещо - за последните 15 години, популацията на жирафи в Африка е намаляла с 40%. От целия континент има само три държави, които са изключение и там броят на жирафите се е увеличил. Знаете ли какво е общото между трите? Това са именно трите страни, където ловът на жирафи е законен. Например, в Южна Африка, в националния парк Крюгер, през 2004 е имало 5500 жирафа. Днес са между 7000 и 10 800. В областта Лимпопо през 2004 са били 3000. Днес са точно 9688.

Всичко това е резултат от частните ловни стопанства, които отглеждат над 13 000 жирафа само в Южна Африка, всички практически на свобода и за които се полагат допълнителни медицински и хранителни грижи. Когато популациите в стопанствата са твърде големи, те дори ги разселват в други територии и оставят да живеят на свобода без опасност да бъдат ловувани. Навсякъде в останалите африкански държави, където жирафите са под опеката на държавни чиновници и природозащитници, лапащи грантове и държавни пари, животните са подложени на безразборно избиване от бракониери. Да, не ми харесва хобито на Стоичков, но поне го практикува законно. Защото именно законният и прозрачен лов на жирафи опазва жирафа като вид и това се вижда абсолютно категорично от статистиката, дори няма зрънце съмнение. Съжалявам, но истината е истина, без значение дали тя е популярна или се харесва.

Пак по темата Стоичков. Южна Африка със законния си лов на слонове са развъдили толкова много слонове, че в момента са тръгнали да ги избиват целево като вредители. Представяте ли си? Междувременно, в други държави със забранен лов, бракониерите хич не се трогват от всичките му там еколози и известни личности лапащи грантове и медийно време. Та кое в крайна сметка спасява слонове, разумният, добре регулиран и добре развиван спортен лов или фалшивите сълзи, държавните грантове и бутафорните забрани, отварящи пътя на бракониерите? В края на деня за един слон е важно каква е вероятността да остане жив, а не дали имало или нямало някаква забрана на хартия.

P.S. Пиша това като човек, който не е ловец и никога не е стрелял и няма да стреля по животни. И за когото е важно в крайна сметка животните реално да не намаляват. P.S.2. Директорът на WWF в Южна Африка одобрява това целево убиване на слонове. Въй, въй, пазачите на яйцето на лешояда от WWF BG какво ли мислят?!