Европа в БРИКС? Може на части, може и нацяло
Като остане и без ресурси, и без пазари, къде ще се дене?
Преди години, когато беше още млад и мъдър, Доган каза, че пътят към Европа минава през Истанбул. Дали сега няма да се поправи, че оттам минава пътят към БРИКС*? За него не знам, но Истанбул явно гледа в тази посока.
Отрязана и откъм ресурсите, и откъм пазарите, Европа няма да има друг избор, освен също да се присламчи към БРИКС – алтернативната зона, в която развитието е все пак възможно и упадъкът не е задължителен.
Да, знам, че в наше време подобна идея трябва да се наказва с 10 години затвор,
но се хващам на бас, че тя скоро ще се декриминализира. Защото не може един цял континент да се прехранва от кофите за боклук, все пак трябва да има кой да слага нещо в тях.
По принцип Старият континент изостава от останалата част на света постепенно като прословутата жаба в бавно затоплящ се съд с вода.
Но войната в Украйна изведнъж рязко вдигна температурата. Причините са ясни – изобилните и евтини руски ресурси секнаха.
Германия, двигателят на ЕС, вече три години е в рецесия. Едни заводи пускат кепенци, други се местят в САЩ - както е тръгнало, скоро най-автомобилната държава ще тръгне пеша, а у нас предприятията за автомобилни табла и седалки ще останат светъл спомен.
Но истинската трагедия ще настъпи тогава,
когато поне 200-300 хиляди български гурбетчии
останат без работа в чужбина
и се завърнат в родината. Вместо да внасят пари, те ще искат помощи за безработица и ще клатят държавата поради липса на друго занимание.
Преди 10 години лидерите на Европа, изглежда, не бяха толкова балами, тъй като се опитаха да предотвратят украинския пожар – и “Минск 1”, и “Минск 2” бяха мирни договори с помощта на ЕС. Преди това по време на украинския Майдан през февруари 2014 г. пак ЕС договори споразумение, благодарение на което Украйна щеше да си остане цяла.
Но тогава американската пратеничка Виктория Нюлънд не позволи, президентът и парламентът паднаха насилствено и войната стана неизбежна. Това също вече би трябвало да е декриминализирано, тъй като го признават и от Белия дом.
Тогава европейците бяха гълъби на мира, а американците – ястреби. Как стана така, че си размениха ролите?
Вчера в Лондон започна поредната среща за мир в Украйна, който би прекъснал европейската агония. Но тя се провали предварително, тъй като Зеленски отхвърли поредния план за мир на Тръмп и държавният секретар Марко Рубио си върна самолетния билет - не пристигна.
А защо Зеленски е толкова неотстъпчив? Защото Лондон, Париж и Брюксел продължават да му обещават подкрепата, която не могат да му дадат.
Както каза Марко Рубио, това беше последният шанс
Край, вдигаме ръце. Сега Тръмп най-вероятно ще вдигне и митата, които ту обявява, ту отлага, ту размахва като ятаган.
Вдигне ли Тръмп митата, ЕС ще загуби своя най-важен пазар, последното спасение за потъващия континент. Грубо казано, параметрите на този пазар са следните – миналата година ЕС е изнесъл за САЩ стоки на стойност 531 милиарда евро и е внесъл за 333 милиарда – някъде около 200 милиарда профицит, с които Европа покрива дефицита в търговията си с Китай.
Но щом митата на Тръмп влязат в сила, поне половината от приходите ще трябва да се отпишат и ЕС ще изпадне в такъв тежък търговски недоимък откъм запада, че ще трябва да проси откъм изтока.
А как да получи каквито и да било отстъпки откъм изтока, ако не се включи и в БРИКС, и в китайската инициатива “Един пояс, един път”, и най-важното – ако не спре войната?
Към горното трябва да се добави и дефицитът в търговията със САЩ в областта на услугите, който миналата година беше някъде около 100 милиарда. Той тепърва има да расте експоненциално, тъй като Европа няма своя сергия на пазара на интернет магазините, социалните мрежи, търсачките, изкуствения интелект и другите нови територии на растежа.
В интернет Европа присъства само като дойна крава, но не и като румена доячка.
На практика всеки европейски тийнейджър, който цъка на телефона си от сутрин до вечер, работи я за американска, я за китайска компания – но не и за Европа. Европа няма бъдеще.
Правилно са забелязали още древните, че когато Бог иска да накаже някого, първо му взема акъла. Брюксел постоянно ражда нови и нови идеи, които неизбежно водят до провал, от който се раждат още по-сбъркани идеи.
Казано на днешния език, Европата е жертва на "фалшив наратив", който е скрил реалността от очите .
В миналото на това се викаше "фалшиво съзнание", но тогава елитите лъжеха масите. Сега европейският елит лъже себе си, докато масите гледат, цъкат с език и не могат да повярват.
Предимството на БРИКС е, че там няма никакви свръхидеи.
Чист реализъм, материализъм и интересчийство. Може да се каже, че това е съюз на държавите, на които им омръзнаха санкциите. Но ако в Г-7 икономическият растеж е между 1,5 и 2 процента, в БРИКС е 5 процента. За ЕС очакванията са около нулата.
По всичко личи, че 2025 ще е годината на БРИКС. Както знаем, в момента там членуват 10 държави с 3,3 милиарда население и брутен вътрешен продукт от 51,6 милиарда долара, изчислен според покупателния паритет. На вратата обаче чукат поне 40 държави – едни вече са подали молбите за приемане, други искат само да поогледат и да помислят. От тези вторите най-интересни за нас са Турция и Саудитска Арабия.
Ако Турция поиска да се присъедини и ако бъде приета, това ще отвори вратата на НАТО. А ако Саудитска Арабия я последва, това вече така ще дръпне чергата изпод долара, че Тръмп ще подпали прословутата камина с документите на Бретън-Уудското споразумение.
Така че нека не изключваме възможността Европа също да се озове в БРИКС. Може да е нацяло, може и на части.
----------
* Освен Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка в БРИКС членуват Египет, Етиопия, Индонезия, Иран и Обединените арабски емирства.