След прокуратурата Жоро Шопа победи и КПКОНПИ - няма да отнемат къщата му в Испания и мерцедеса
Комисията загуби делото срещу приближения на Брендо и ще плати 60 000 лв. такса на съда
През 2019 г. в имота до Барселона бяха арестувани Ветко и Маринела Арабаджиеви
Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество загуби делото срещу Георги Семерджиев-Жоро Шопа, показа проверка на “24 часа”. Искът срещу него беше за 1,5 млн. лв., колкото струват къщата му в Испания и джипът “Мерцедес”. През март 2019 г. в имота до Барселона бяха арестувани Ветко и Маринела Арабаджиеви след няколко месеца издирване с Интерпол. Приятелят им Жоро Шопа беше обвинен по-късно, че ги е крил, а след това и за участие в престъпна група. Точно заради това е сезирана и КПКОНПИ, която започна проверка на доходите и разходите му. Семерджиев обаче доказва в съда, че е имал пари за покупките си. Освен това прокуратурата е
прекратила разследването срещу него
още през 2021 г. Заради поредното загубено дело КПКОНПИ ще плати на Софийския градски съд такса от 60 хил. лв., както и 1350 лв. разноски по делото на Семерджиев, става ясно от решението на съдия Кирил Петров от 27 януари т.г.
Семерджиев е известен като един от най-приближените на Евелин Банев-Брендо, който миналата година изненадващо се предаде в софийския затвор, за да излежи присъдата си от 6 г. за пране на пари от наркотрафик. За разлика от него Георги Семерджиев не е осъждан, издирван, а вече е и без обвинения. И двамата са от Тополовград, но от много години живеят в София и в чужбина.
Жоро Шопа нашумя през 2014 година, когато по него беше открита срелба точно до хотела му в кв. “Лозенец”. По-късно от МВР обявиха, че са разкрили бандата, която го е поръчала - тази на Мила Георгиева и сина ѝ Мартин. Те обаче не получиха обвинение за това престъпление, а за останалите ги оправдаха.
Освен хотели Семерджиев и фамилията му имат зали за хазарт, ресторанти и други бизнес начинания. Проблемите му с правосъдието и КПКОНПИ започват през 2019 г. с ареста на Ветко и Маринела Арабаджиеви в къщата му в Испания. Децата им имаха общ бизнес, а Шопа кумуваше на дъщерята на Арабаджиеви на сватбата ѝ със сина на Миню Стайков.
Прокуратурата бързо се отказа от разследването на Семерджиев, за разлика от Арабаджиеви, които още са подсъдими на първа инстанция, без шанс делото скоро да приключи.
Ревизията на КПКОНПИ за парите на Шопа обаче влезе в съда с иск да му бъдат отнети къщата в Испания, джипът “Мерцедес” и 150 хиляди лева по банкова сметка, част от които са от продаден стар фолксваген. Последният иск отпада в хода на делото.
Най-важната част от претенцията на комисията е за къщата му в Испания. Тя е в
град Матаро, на брега на Средиземно море, който е на 30-ина километра от Барселона
Семерджиев е купил имота през юни 2016 г. за 572 хиляди евро, или 1,1 млн. лв. Два месеца по-рано си купил и джипа от автокъща в София. Освен това имал и ролс-ройс за 384 хил. лв., или поне на толкова е оценен от назначената експертиза. Според вещото лице и КПКОНПИ Семерджиев не може да докаже 1,3 млн. лв. Той обаче вади банкови преводи за дивиденти от фирмите в размер на 412 хил. лв., заем от 782 хил. лв. и банкови преводи от трети лица за 224 хил. лв.
Въпреки това съдът приема, че има несъответствие в приходите и разходите му. Причината е в решение на Европейския съд за правата на човека, според което конфискуваното имущество трябва да е свързано с престъпна дейност. Такава при Семерджиев обаче няма. Съдия Петров е искал от КПКОНПИ доказателства за престъпления, извършени от него, както и за административни нарушения. Комисията не намерила. Само за една от фирмите му - “Крест ком”, имало издадени ревизионни актове от НАП за дължим ДДС, но той е платен. Така КПКОНПИ губи поредната си битка срещу обвиняеми от последните години, срещу които разследванията са прекратени от прокуратурата. Решението на Софийския градски съд може да се обжалва пред апелативния, но практиката показва, че в над 90% от случаите резултатът е същият.
За разлика от делото срещу Жоро Шопа това на КПКОНПИ срещу Брендо още продължава на първа инстанция. То започна през 2018 г. срещу него, брат му, съпругата му и дъщеря им, както и срещу фирмата му “БМА Трейдинг”. В миналото съпругата на Георги Семерджиев е била управител на дружеството.