Сблъсъкът на пътя между полицай Паланкасов и Николета Владимирова се пренася в МВР и прокуратурата (Обзор)
- Жената твърди, че униформеният е упражнил насилие върху нея, онкоболната ѝ майка и дядо ѝ
- Той обвинява нея в агресия - одрала го и ритнала шапката му
Млада жена от Драгоман се оплака от полицейско насилие след проверка на пътя в Годеч, а униформените твърдят, че нападателят е тя.
Николета Владимирова е подала сигнал срещу полицай Валери Паланкасов, както и той срещу нея. Дисциплинарна проверка в МВР и разследване на районната прокуратура в Костинброд трябва да покажат кой е виновен.
Областната дирекция на МВР съобщи за инцидента в бюлетина си от понеделник. Според информацията пътничка в автомобил е нападнала полицая при проверка в Годеч. Случката е от събота следобед. Колата, в която се возила дамата, е спряна, защото се движила без включени фарове. За нарушението е съставен фиш, който шофьорът (дядото на Николета) отказал да подпише. Според МВР, докато единият полицай пишел фиша, Николета се нахвърлила срещу колегата му, издрала го по врата, бутнала шапката му на земята и я изритала. След това били откарани в районното, а полицаят се освидетелствал.
Съобщението за жена, издрала полицай, провокира главната героиня да опише своята версия във фейсбук. До писането на фиша нейната история съвпада с тази на МВР.
Докато чакахме, другият полицай - г-н Паланкасов, спря втори автомобил отсреща на улицата, който видно беше без запалени светлини. Виждаше се, че шофьорът няма колан, както и жена на задната седалка, която държеше в скута си малко дете. Знам, че спирането на два автомобила по едно и също време не е редно, докато не е приключила проверката на първия автомобил. Станахме свидетели на привидно добронамерено и приятелско отношение от страна на г-н Паланкасов към спрения автомобил с никакви признаци да им бъде написан наказателен документ. Очевидно се познаваха, разказва Николета Владимирова във фейсбук. След това тя попитала колегата на Паланкасов защо не е санкциониран и другият шофьор. Не ѝ отговорил. Тогава тя слязла от автомобила и помолила тръгващата си кола и Паланкасов да изчакат, за да ги попита нещо.
Паланкасов се обърна към мен с думите: “Момиченце, влизай си в колата и не ми се бъркай в работата!” Попитах го с какво съм по-различна от другите.
Усмихна се ехидно и отговори: “По закона на риска преценявам на кого да напиша акт
и на кого не! Явно днес нямате късмет и на вас се е паднало!”. Попитах дали е някакъв нов закон, а той гневно ме погледна и започна да крещи по мен да се махам и да не му задавам повече въпроси, докато ме блъскаше по пътното платно, където минаваха коли. Майка ми се притече на помощ, но той започна да блъска и нея и да проявява жестока агресия към нас. Започнах да викам за помощ. Майка ми помоли г-н Паланкасов да спре да я блъска в гърдите, защото е болна от рак и допреди няколко часа е била на химиотерапия. Паланкасов насмешливо ѝ отговори, че изобщо не го вълнува, продължава с историята Николета Владимирова. През това време дядо ѝ ги молил да спрат, защото са тръгнали към траурния парк.
Много бързо може да стигнете до гробищата!, отговорил му полицаят. Според Николета насилието срещу тях продължило и дори хвърлили очилата на дядо ѝ на улицата. След това ги откарали в районното управление, сложили им белезници и се държали нечовешки с тях.
“Запознах се детайлно със справката и разпоредих дисциплинарна проверка, която да установи по безспорен и категоричен начин действията на полицейските служители”, коментира старши комисар Тихомир Ценов, директор на ОДМВР-София. Той гарантира, че ако се докажат дисциплинарни нарушения от страна на полицаите, ще понесат цялата строгост на закона. От мястото на инцидента са иззети видеозаписи, разпитани са и свидетели. Някои сами дали показания, възмутени от поведението на Николета.
Имаме медицински документи за нараняванията, получени от спречкването. Чакаме адекватна реакция на властите, каза пред “24 часа” Владимирова. Посочва, че
още има болки в корема, по гърба, врата и ръката от ударите,
които полицаят ѝ нанесъл по гръдния кош. Дядо ѝ не излизал от дома си, отказвал да отиде дори до магазина. Възрастният човек бил в шок и от деня на инцидента бил с кръвно от 160-170.
Майка ѝ също се чувствала зле. Постоянно плачела.
Живеем в Драгоман, но дядо ми е от Годеч, затова се движехме по този път. Често ходим дотам, за да го виждаме. Никога досега не сме имали проблем и не сме били спирани за проверка от полиция. В онзи момент дядо шофираше собствената си кола. Той е внимателен шофьор. Нямам спомен някога да е карал опасно, добави младата жена. Според нея нямало да се стигне до спречкването с униформения, ако автомобилът срещу тях, който също е бил спрян за проверка, е бил глобен.
Само за минута от спокоен човек този полицай се превърна в чудовище. Целият почервеня и се разкрещя. Зададох му въпрос, на който исках да получи адекватен отговор - защо не е извършил коректно проверката си към другите граждани, които от своя страна са подходили безотговорно, разказва Николета.
Твърди, че не го е обиждала и нападала, а го питала като гражданин за двойния стандарт и се опитала да защити майка си, която била държана здраво през цялото време.
Може би, докато съм се опитвала да я издърпам от него, тениската му се е скъсала. Това е самозащита. Всеки на мое място би реагирал по този начин, защото държанието му е недопустимо. Не спирах да крещя за помощ, но никой не дойде. Молихме ги да спрат, да не нараняват майка ми. Блъскаха ни жестоко, искаха да ни натикат в колите, казва още Владимирова. И уточнява, че и другият полицай участвал в насилието.
Ситуацията приключи в районнното, където дядо беше вързан с белезници до тръба на една пейка за 4-5 часа. Не му даваха вода и храна, а той трябва да си пие лекарствата редовно. Майка ми е онкоболна. Ръката ѝ е одрана от белезниците и има рана. На нас двете ни сложиха белезниците заедно. Беше ужасяващо, спомня си Николета, която учи за строителен инженер и скоро ще се дипломира. За себе си казва, че е с чисто съдебно минало и никога не е глобявана за нарушения на закона.
Униформеният е звезда в Годеч, служи от 34 години
34 години стаж в полицията има основният герой в тази история - младши автоконтрольор Валери Паланкасов. Работи в районното в Годеч от 2018 година. Познават го и малките деца, казват местните. Известен е като служител, който не прави компромиси. Награждаван е много пъти от ръководството.
Завършил е милиционерското училище в Пазарджик. Баща му също е бил служител на МВР.
По време на кариерата си Валери Паланкасов е гонил нарушители на пътя в Сливница и Костинброд, а от 2018 г. е в Годеч. Районното управление в града беше закрито през 2022 година при поредната реформа в МВР и Паланкасов е преместен на друга служба. След това обаче при министър Калин Стоянов в служебното правителство структурата беше възстановена и Валери Паланкасов се завръща там. Заради статута му тогава местна медия прави репортаж за него.
"Върша си работата с любов, изпълнявам стриктно задълженията си. Името ми е разпознаваемо, но плащам висока цена. Лишавал съм се от лични удоволствия, семейството - от присъствие по празници", казва за себе си униформеният. Връща се и в детството си. Бил буен и палав, с непримирим нрав. Решил да стане полицай като юноша, когато се сблъскал с несправедливостите в живота. Иначе обичал животните и щял да стане ветеринар, ако не минал на служба в МВР.
Спомня си как като млад полицай подгонил кола с бандити, които отказали да спрат на проверка в Белоградчик и били преследвани. Колегите му ги предали по пътя, а Паланкасов и друг полицай започнали да ги преследват. Младият автоконтрольор скочил почти в движение от патрулката, за да спре бегълците, които се оказали грабители на магазин.
През 1996 година имал сблъсък и със заподозрян за убийството на Андрей Луканов. Тогава беше разпространен фоторобот на евентуалния извършител, а Паланкасов припознал мъж в Сливница.
"В последните години шофьорите се държат на пътя като във видеоигра. Младите карат купени от родителите им автомобили. Това е грешен подход. Проблем е непознаването на закона. В Годеч най-честите нарушения са с непоставени колани. Преди не си носиха документите. Питах ги защо - били от Годеч и всички се познавали. Да, но аз не ги познавам, а законът изисква да си носят документите", споделя опита си полицай Паланкасов.