Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Ирена Иванова  КАДЪР: NOVA
Ирена Иванова КАДЪР: NOVA

Има случаи на счупени ръце, побой и грабежи в мола от 2001 г. насам. Това заяви журналистът Ирена Иванова пред NOVA.

"Създадох фейсбук групата „Насилието в мола" съвсем спонтанно, на базата на мой пост за случай, на който лично аз и семейството ми присъствахме в столичен мол. Постът беше споделен хиляди пъти и много потребители започнаха да разказват своите истории. Някои от случаите бяха споделени и на лични съобщения, защото хората се страхуват да пишат публично за това. Вероятно по причина, че много от тях изпитват срам и тревога и се притесняват как това обществено ще рефлектира  дори върху децата им. Представете си един тийнейджър, който е пребит, унизен по някакъв начин, как би приел и дали е гарантирана безопасността му, ако родителите му споделят", посочи тя.

"Такива случаи има от 2001 г.. Има счупени ръце, има побой, има грабежи. Много от тях са отразявани и е обръщано внимание от Агенция за закрила на детето. Но това не предотвратява нови. Този път обществото и властта се намесиха, за да се потърси решение", разказа Иванова.

"Това, което се случи в момента е, че се сезира прокуратурата. Гражданската и софийската власт се намеси, за да потърси решение  на въпроса и нещата се задействаха. Досега това не се е случвало", посочи тя.

"Санкции категорично трябва да има. Като родител стигнах до нещо, което наблюдавам много години. Моето мнение е, че тези деца търсят одобрение, валидиране, защото образователната система е под всякаква критика, отношенията в училищата са поставени изключително погрешно и те не могат да открият себе си там", каза Иванова. 

Психологът Велислава Донкина каза, че агресивните прояви при деца не са редки от много време насам. По нейни думи, за да стигнат ученици до подобни антисоциални постъпки, това означава, че липсва пример за добро във връзката им с най-важните за тях хора.