Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Ценко Чоков
Ценко Чоков

 Вече бившият затворник Ценко Чоков се оплакал от изказвания на МВР и прокуратурата, които нарушавали презумпцията за невинност, но само според него

 Министерството на правосъдието: Това е пробив в делата срещу страната ни, вече има ефективна защита за правата на хората

Иво Прокопиев е получил възмездие от съдилищата в България заради наказателното преследване срещу него и запорите на имуществото му. С този мотив Европейският съд за правата на човека е отхвърлил жалбата на бизнесмена за осъждане на България. Решението е пробив в практиката, съобщиха от Министерството на правосъдието. От години България е осъждана по повечето дела, които са допуснати за разглеждане в Страсбург. Печелят дори затворници с тежки присъди.

Иво Прокопиев подаде две жалби

срещу България през 2018 и 2020 г. заради нарушеното му право на собственост. Той беше обвинен по делото за продажба на държавните дялове на електроразпределителното дружество ЕВН, както и за приватизацията на завод “Каолин”. Това даде основание на Антикорупционната комисия да започне проверка на доходите и разходите му и да поиска отнемане на имуществото му в полза на държавата. Имоти, банкови сметки, дялове във фирми бяха запорирани. Прокопиев и всички подсъдими бяха оправдани на две инстанции в Специализирания наказателен съд и в Апелативния специализиран наказателен съд, а прокуратурата не протестира пред Върховния като последна инстанция. Делото за “Каолин” беше прекратено от прокуратурата и не стигна до съд. Заради обвиненията обаче бизнесменът се оказа със запори за 200 млн. лв. и дела с КПКОНПИ, за да доказва произхода на средствата. В края на м.г. комисията оттегли иска си срещу Прокопиев и семейството му в Бургаския окръжен съд и сагата приключи с вдигане на обезпеченията.

Още през 2022 г., след като го оправдаха, Прокопиев заведе граждански дела срещу прокуратурата. Първото приключи през април. Според акта на съда държавното обвинение трябва да плати на бизнесмена 40 хил. лв. за неимуществени вреди и 2400 лв. имуществени. По второто дело на Прокопиев срещу прокуратурата на първа инстанция трябва да бъде обезщетен с 91 хил. лв. за вреди, разходи и разноски. Именно заради правосъдието на национално ниво съдът в Страсбург отхвърля жалбата на бизнесмена и издател.

Вече на свобода, бившият кмет на село Галиче Ценко Чоков научава от съда в Страсбург, че и неговата жалба е отхвърлена. Той се беше оплакал, че е нарушена презумпцията за невиновност и правото му на личен живот. Чоков, синът му и техни приближени бяха арестувани в акция на ГДБОП през 2016 г. Обвиниха ги за организирана престъпна група, лихварство, изнудвания, побои, палежи. 

Чоков беше дългогодишен кмет на Галиче

с подкрепата на партии от целия политически спектър.

Когато беше задържан, МВР и прокуратурата дадоха брифинг, на който бяха оповестени подробности по разследването, от което се жалва Чоков. Той лежа в ареста, след това беше подсъдим и в крайна сметка влезе зад решетките през 2022 г. за 5 г. През лятото обаче Окръжният съд във Враца го е освободил предсрочно от затвора, показа проверка на “24 часа”.

Европейският съд за правата на човека приема, че презумпцията за невиновност е елемент от спаведливия наказателен процес, но трябва да се прави разлика между решения и изявления, които изказват подозрения и информират обществото. Прокуратурата и МВР не са нарушили презумпцията за невиновност на Ценко Чоков с изказванията си.