Румен Гайтански-Вълка се предаде
Румен Гайтански-Вълка се предаде доброволно в Комисията за противодействие на корупцията. Тя се намира на метри от Съдебната палата в София - на пл. "Света Неделя". Той е бил придружен от адвоката си, научи "24 часа".
Предстои той да бъде задържан за срок до 72 часа и да му бъде повдигнато обвинение за длъжностно присвояване. Акцията в имоти, свързани с Гайтански и бившия директор на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев, беше проведена преди дни.
Вчера обвиниха Гайтански, представителя на фирмата му Иван Георгиев и бившия шеф на ББР Стоян Мавродиев за кредита от 150 млн. лева, отпуснат от Българската банка за развитие.
Мавродиев и Гайтански бяха обвинени задочно, а представителят на "Роудуей Кънстракшън" беше задържан за 24 часа.
Обвиненията са за длъжностно присвояване в особено големи размери, подбудител е Гайтански, съучастник е Иван Георгиев.
ББР отпуска кредита на "Роудуей Кънстракшън" през юни 2019 г. С парите фирмата, контролирана от Румен Гайтански, купува акциите на "Пътстройинженеринг" АД, която е собственост на друга негова компания - "Био Майнинг". "Роудуей" превежда парите от кредита на "Био Майнинг", а "Био Майнинг" е отпуснало заем на "Кристална вода" АД. Това дружество е собственост на съпругата на Гайтански и е обезпечител по кредита, отпуснат от Търговска банка Д на ТЕЦ Варна. След като ББР отпуска 148-те млн. лв., "Кристална вода" погасява с част от тях задълженията на топлоцентралата на Ахмед Доган.
Обезпечението по кредита към ББР е фиктивно, стана ясно от разследването.
С парите от кредита на "Роудуей Кънстракшън" Гайтански си купувал скъпи автомобили, част от които бяха иззети от разследващите в сряда, посочиха от Комисията за противодействие на корупцията преди седмица. Тогава Антикорупционната комисия, прокуратурата и ГДБОП започнаха обиски в офиси и жилища на Румен Гайтански.
Името на Румен Гайтански доби публичност през 90-те години на миналия век, когато се оказа, че фирмите му ДИТЦ и "Волф 96" са получили концесията за боклука на София. Тя бе прекратена през 2006 г., след като дружествата отказаха да чистят и столицата осъмна с боклуци.
След 3-годишно затишие покрай делата на Гайтански през 2009 г. името му пак изплува покрай готвена концесия за едно от най-големите у нас находища за каолинова суровина край Шумен. Кандидат бе "Мюлер груп", свързана с Гайтански, но до сделка не се стигна.
През 2018-2019 стана ясно, че Вълка се е върнал в бизнеса с боклука на София, макар и през задния вход. Дружеството му "Грийн партнърс" има договор с общинската "Чистота Искър", на която дава техника под наем за почистването на районите "Люлин", "Красно село" и "Красна поляна". Междувременно Гайтански печели договори за сметопочистване и на Стара Загора, Сливен, Кърджали, Поморие и другаде. А през 2020 г. "Зауба", която е собственост на "Волф", и консорциумът "Грийн партнърс БКС" взеха почистването на 8 столични района.
През 2005 г. той изникна като собственик на къпалнята "Мария Луиза", която от близо 20 години се руши.
През 2022 г. се разбра, че след като вече има опит в събирането на боклука, Гайтански предлага да го гори.
Фирмата му "Петрургия" има проект за завод за каменна вата в село Върбовка край Павликени.
В момента директорът на РИОСВ – Велико Търново, и сдружение "Ти решаваш", което обединява граждани на община Павликени, обжалват пред Върховния административен съд (ВАС) решението на Административния съд – София-област, с което строежът на завода на Гайтански бе пуснат. През февруари 2024 г. ВАС се произнесе в полза на "Петрургия" по друг казус, като потвърди решението на Административен съд – Велико Търново, че не е необходима нова оценка на изменения устройствен план на Върбовка.
Гайтански има бизнес интереси и в авиацията - държи концесията на летището в Горна Оряховица.
Фирмата му "Кристална вода" печели редица поръчки по програма "Околна среда" за над 100 млн. лева.
Ахмед Доган основа първата си фирма с Гайтански. Тя се казва "Уотър-Витал". Доган и Гайтански имат по 50% от капитала от 20 000 лв. Двамата са и управители на дружеството, което представляват заедно и поотделно.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха