Не евросредства, а добро корпоративно управление е спасението във водния сектор
Добра новина е, че ще има редовно правителство и то политически подкрепено. Добре е и, че преговорите се водят при затворени врати - иначе започва да ги управлява фейсбук, коментира бившият екоминистър Юлиян Попов в "Тази сутрин" по bTV.
Според него у нас има много малки проблеми, които трябва спешно да се решат, отделно има и големи като съдебната реформа, например.
"Високата политизация на администрацията е един от проблемите - не може чисто административни длъжности да са политически позиции. Министърът не трябва да дойде и да започне да уволнява регионални шефове - честата им смяна парализира системата. Необходимо е позициите да са административни, а не политически. Подобно е положението и с областните управители. Политиката да се съсредоточи в парламента", обясни Попов.
И допълни, че бюрокрацията е другият важен проблем, а българското средно образование е катастрофално и трябва спешна промяна и да бъде приоритет.
"Дългогодишен е проблемът с безводието. Аз съм умерен оптимист, защото темата стана фокус в обществото. Важно е да правим промяна в инвестициите във водния сектор и да престанем да разчитаме само на евросредства. Трябва да има бизнесмодели и добро корпоративно управление така цената даже може и да падне", коментира Попов.
"В момента има райони, в които загубите са 80-90% при инвестирани евросредства. Територията у нас, която ще страда, няма да се разширява. Има места с местни източници, при които проблемите ще продължат заради лошо управление. Навремето Дунав е използван за напояване, сега инфраструктурата трябва да се възстанови и да се използва реката като ресурс. България по принцип е бедна на воден ресурс", категоричен е бившият екоминистър.
Той заяви, че климатичните проблеми са усилващ фактор в природните бедствия. Необходима е промяна в енергийната ефективност на сградите.
"ПВУ е недобра дори грешна политика на европейско равнище. Заради икономическата криза след ковид държавите не бяха подготвени за тези средства.
За да се усвоят такива фондове, трябва да има проекти. А при въртележката на сменящи се правителства ние нямаме такива проекти, които да спечелят европари.
Може да защитим подобни проекти, но трябват реформи. Формулата е пари срещу реформи. Реформите обаче са по-дори от самите европари, може даже и без тях да минем при добри реформи", допълни Юлиян Попов.
Най-четени
-
Смърт във Венеция
Преди 5 века гондолиерите в града на каналите са били 10 хил. души, днес са 400 Традицията се предава векове наред от баща на син, но сега всеки европейски гражданин може да се пробва срещу курс от
-
Галерия Баварски пророк: Жълт прах, разхвърлян от самолети, ще спре руските танкове
Гадателят Ирлмайер предсказал още смартфоните и климатичните промени Баварският пророк Алоис Ирлмайер (1894-1959) живял през 20-и век, но се твърди, че много от неговите пророчества се отнасят за
-
Как Георги Илиев погреба Фатик до баща му в бял ковчег
Шефът на "ВАИ холдинг" Георги Илиев, борците Боян Радев и Димитър Джамов и още около 150 близки, приятели и бизнеспартньори погребаха убития Филип Найденов– Фатик на 21 август 2003 г
-
Ти си момчето на мама
ТИ СИ МОМЧЕТО НА МАМА 1. Живееш с ваште (Ми само на 43 години си, кво. На тая възраст организмът още не е укрепнал за самостоятелен живот). 2. Търсиш себе си (Все още не си сигурен какъв искаш да
-
Галерия Кой стои зад старостилната църква? (инфографика)
Милиони са били нужни за построяването на храмовете им. Даренията влизали по сметка на един от свещениците им Проф. Иван Желев: Гръцките такива обичат да имат свои проксита. Доц