Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Юлиян Попов КАДЪР: БНТ
Юлиян Попов КАДЪР: БНТ

Добра новина е, че ще има редовно правителство и то политически подкрепено. Добре е и, че преговорите се водят при затворени врати - иначе започва да ги управлява фейсбук, коментира бившият екоминистър Юлиян Попов в "Тази сутрин" по bTV.

Според него у нас има много малки проблеми, които трябва спешно да се решат, отделно има и големи като съдебната реформа, например.

"Високата политизация на администрацията е един от проблемите - не може чисто административни длъжности да са политически позиции. Министърът не трябва да дойде и да започне да уволнява регионални шефове - честата им смяна парализира системата. Необходимо е позициите да са административни, а не политически. Подобно е положението и с областните управители. Политиката да се съсредоточи в парламента", обясни Попов.

И допълни, че бюрокрацията е другият важен проблем, а българското средно образование е катастрофално и трябва спешна промяна и да бъде приоритет.

"Дългогодишен е проблемът с безводието. Аз съм умерен оптимист, защото темата стана фокус в обществото. Важно е да правим промяна в инвестициите във водния сектор и да престанем да разчитаме само на евросредства. Трябва да има бизнесмодели и добро корпоративно управление така цената даже може и да падне", коментира Попов.

"В момента има райони, в които загубите са 80-90% при инвестирани евросредства. Територията у нас, която ще страда, няма да се разширява. Има места с местни източници, при които проблемите ще продължат заради лошо управление. Навремето Дунав е използван за напояване, сега инфраструктурата трябва да се възстанови и да се използва реката като ресурс. България по принцип е бедна на воден ресурс", категоричен е бившият екоминистър.

Той заяви, че климатичните проблеми са усилващ фактор в природните бедствия. Необходима е промяна в енергийната ефективност на сградите.

"ПВУ е недобра дори грешна политика на европейско равнище. Заради икономическата криза след ковид държавите не бяха подготвени за тези средства.
За да се усвоят такива фондове, трябва да има проекти. А при въртележката на сменящи се правителства ние нямаме такива проекти, които да спечелят европари.

Може да защитим подобни проекти, но трябват реформи. Формулата е пари срещу реформи. Реформите обаче са по-дори от самите европари, може даже и без тях да минем при добри реформи", допълни Юлиян Попов.