Оста Русия - Иран: пресечната точка на войните в Украйна и в Газа
Как тя влошава средата на сигурност в Близкия изток и Черноморския басейн и защо дроновете станаха ключово средство в днешните конфликти
Една от пресечните точки на двете големи военно-политически кризи днес – войната в Украйна и войната в Газа – е Иран и неговата политика. Няма да е пресилено да се каже, че военните способности на Русия да продължава войната срещу Украйна се дължат и на техническата помощ от Иран и Северна Корея. Процесът е двустранен – Русия получава дронове и артилерийски боеприпаси, а Иран и Северна Корея получават технологии, ново въоръжение, модерни ракетни и космически програми. Формира се квази коалиция, при която акцент не е печалбата от взаимното военно сътрудничество, а политическият ефект.
Военното сътрудничество е инструмент за нещо много по-значимо – изграждане на политическа ос между Русия, Иран и Северна Корея. Тази квази коалиция към момента е стабилна и основана именно на военнотехническо сътрудничество – ще бъде такава докато интересите на страните съвпадат, но следва да се наблюдава динамиката на отношенията. Не бива да пропускаме, че
Иран и Русия имат дълги отношения,
които далеч не винаги са били брилянтни и доверието е липсвало. Именно доверието между участниците в тази ос е слабото й място. Интересите им днес съвпадат, но те са ситуативни (особено за Русия – Иран ще е ключов съюзник докато войната в Украйна продължава), затова доверието между тях едва ли ще е устойчиво. Само един пример е забавянето на доставките на самолети Су-35С за Иран, което свидетелства за трудностите в руската военна промишленост или поне за това, че руската страна дава приоритет на производството на крилати ракети, а не на самолети. Това забавяне създава у иранското военно и политическо ръководство усещане, че държавата им е използвана ситуативно за задоволяване на руските политически цели. От няколко десетилетия продажбата на оръжие между Иран и Русия е важен аспект от двустранните им отношения със сериозен отзвук в регионален план. Иран се обръща към Русия за закупуване на оръжие поради международните санкции, които ограничават възможността му да придобива военно оборудване от други държави – по време на войната между Ирак и Иран през 80-те години на миналия век. Историческият контекст сочи към повече от четиридесет годишно военнотехническо сътрудничество. Последната (публично обявена) сделка е за продажба на 24 броя изтребители Су-35С, чиято доставка следваше да се осъществи през тази година.
Преките последици от сделките са многопластови, от една страна – очевидно нарастване на военните способности на Иран, а от друга – създаване на риск от изостряне на регионалните отношения, нарастване на политическите амбиции на Иран и надпревара във въоръжаването със Саудитска Арабия. Не бива да се пропуска и възможността за предоставяне на част от придобитото въоръжение на групировки, действащи в съседни на Иран държави. Русия също купува оръжие от Иран (особено дронове), което повишава нейните военни способности. Така се очертава прекият ефект на военната търговия между двете страни – сериозно влошаване на средата на сигурност в района на Близкия изток и Черноморския басейн –
оръжието не е само за изграждане на собствена отбрана, а за прякото му използване на територията на други държави
Продажбите на оръжие често са повлияни от геополитически съображения и регионална динамика, съчетани с желание за финансови приходи. Политическите последици от търговията с оръжие включват няколко основни ефекта: Реално проектиране на регионална военна мощ от страна на Иран, т.е. не само идеологическо или религиозно въздействие, а военна мощ, базирана на действителни военни способности. Много по-активно прилагане на т.нар. прокси война, т.е. използване на военно-политически организации и мрежи в съседни държави, които са под пълен (политически, финансов и военен) контрол на Техеран. Терористични организации като Хамас, Хизбула, Комитети за народна съпротива, Народен фронт за освобождение на Палестина са само най-известните, но съгласно публични данни около 20 организации се подкрепят и финансират от Иран. Въоръжение, придобито от Русия е предавано на подкрепяни от Иран групировки в Ливан, Йемен, Сирия, Ирак и Газа. Ефектът е предвидим – значително увеличаване на динамиката на конфликтите и повишаване напрежението в региона.
Технологичен напредък и подобряване състоянието на иранското военно производство – придобиването на оръжие от Русия позволява на Иран да развие собственото си производство и технологичен капацитет. Това допринася за технологичната самостоятелност на Иран и укрепва позицията му на регионална сила. Иран разполага със сериозна национална производствена база и капацитет. Съгласно публично оповестена информация
Русия предава на Иран пленена техника на държавите от НАТО, която е успяла да придобие на фронтовете в Украйна, а иранските предприятия внимателно я изучават.
Анализирайки глобалната среда на сигурност може да се заключи, че търговията с оръжие между Русия и Иран ще се активизира – основно с трансфер на ракетни технологии за Иран и, респективно, предаване на дронове на Русия.
В геополитически контекст търговията с оръжие между Русия и Иран е важен фактор за формирането на военните и политическите отношения между двете страни. Продължаващата търговия с оръжие е осигурила на Иран стратегически способности и военни технологии, а Русия е получила икономически ползи и е засилила влиянието си в Близкия изток. Ако погледнем към външнополитическите цели и задачи на Иран в Близкия изток и в света, трябва да отбележим, че това е дългосрочна програма, която се влияе от различни фактори, които са исторически, религиозни, културни, идеологически и геополитически – някои общи цели и задачи на иранската външна политика се открояват, а военнотехническото сътрудничество с Русия ги утвърждава: Влияние в региона – Иран се стреми да утвърди регионалното си влияние, като подкрепя прокси групи, партии и политически съюзници в целия Близък изток – мрежа от партньори и съюзи, за да противодейства на предполагаемите рискове и заплахи (според вижданията на иранското военно-политическо ръководство) и да разшири сферата си на влияние.
Придобиването на ново въоръжение от Русия
пряко способства постигането на тази цел.
Утвърждаване в по-голяма степен на ролята на защитник на интересите на шиитите в целия регион. Това е по-скоро инструмент за постигане на посочената по-горе цел и затова
придобиването на ново въоръжение или ракетни технологии се вписва в желаната роля на „защитник на шиитите" в Близкия изток. Иран се стреми да формира партньорства и съюзи със съмишленици (държави и недържавни участници), които споделят сходни антизападни разбирания. Търговията с оръжие (както закупуване от страна на Иран, така и продажба от Иран на Русия) се вписва напълно в тази външнополитическа цел.
Икономическо развитие – военно-политическото ръководство на Иран осъзнава, че е необходимо да диверсифицира икономиката и да намали зависимостта си от приходите от продажба на петрол. Може да се очаква, че ще се задълбочава икономическото партньорство и търговски отношения с държави от Азия (особено Китай), а дългосрочната цел е да бъдат насърчавани инвестициите и технологичното развитие. Военното сътрудничество с Русия е лост за постигане и на тази външнополитическа цел, тъй като придобиването на лицензии за производство на военна продукция в Иран създава заетост и укрепва научно-техническия потенциал на страната във военната област. Русия в ролята на купувач на оръжие от Иран Русия ще придобие нови или повишени военни способности чрез покупки от Иран. В Иран са разработени технологии за безпилотни летателни апарати, включително разузнавателни и ударни, които представляват непосредствен интерес за Русия. Може да се достигне да заключение, че Иран превъзхожда Русия в сферата на разработване и използване на дронове и предаването на технологии между двете страни ще продължи.
Трансферът на военни технологии и оборудване означава изключително задълбочено политическо и военно партньорство между двете държави. Това е много повече от знак за сътрудничество в области от взаимен интерес, всъщност е квази военна коалиция и взаимен обмен на технологии с цел прякото им използване на фронтовете в Европа и Близкия изток.
Според публично достъпна информация, Иран е изпратил (през акваторията на Каспийско море) голямо количество дронове на Русия, включително дронове Mohajer-6 и Shahed и се организира производството им на територията на Руската федерация. Използването на ирански безпилотни летателни апарати може да окаже значително влияние върху войната в Украйна, тъй като Русия се стреми да намали въздействието на въоръжението, което САЩ и съюзниците от НАТО предоставиха на Украйна. Доставката на безпилотни летателни апарати от Иран за Русия има политически и военни последици – укрепва още повече отношенията между Иран и Русия, които се задълбочават през последните години. Наред с това е и предизвикателство към САЩ и съюзниците от НАТО, които предоставят военна помощ за Украйна. Очертава се взаимният интерес на Иран и Русия за още по-силно военно сътрудничество – наблюдава се надделяване на политическите амбиции на Русия и Иран над обикновената печалба по оръжейните сделки. Всъщност основният желан ефект от това сътрудничество е политически, а печалбата е второстепенен, което е своеобразен парадокс в модерната търговия с военна продукция.
Може да се очаква, че сътрудничеството им ще се увеличи, тъй като отговоря на външнополитическите цели и амбиции както на Иран, така и на Русия. Това което представлява най-съществен риск е предоставянето на ракетни технологии на Иран, което да му позволи да разработи и придобие междуконтинентални балистични ракети с голям обсег (под благовидния предлог на собствена космическа програма), което ще има значителни политически ефекти не само в Близкия изток, но и в глобален мащаб. Вероятно космическата програма на Иран ще получи сериозно развитие, ако Русия осъществи трансфер на технологии – военното сътрудничество може да има ограничен обхват, но космическото сътрудничество е много по-дългосрочно и стратегическо.
Оценявайки основните изводи, възниква въпроса – какво може да извлече България като анализ и какви практически действия да предприеме. Може да се заключи, че безпилотните апарати са и ще продължат да бъдат ключово средство в модерните конфликти. Ако България има амбиция да бъде в крак с новите подходи при воденето на война, следва да изгради собствени способности за производство на дронове. Първата стъпка може да бъде производство на дронове от малък клас, а след това постепенно и на по-големи летателни апарати. Индустриалното сътрудничество, свързано с придобиването на нов боен самолет е само една възможност, но собствените разработки са особено важни. Придобиването на способности обаче не означава само насищане на българските въоръжени сили с дронове, а обучение на личния състав и подготовка за ефективно използване за разузнаване и поразяване на вероятния противник.
-----------------------
Андрей Михайлов е експерт на Атлантическия клуб, през 2021 – 2022 г. е бил член на Комисията по отбрана в 46-ото НС, член на Комисията за контрол на специалните служби в 47-ото НС. Председател на делегацията в Парламентарната асамблея на НАТО през 2022 г.
Най-четени
-
Секретно 1952 г.: В таен план Сталин ни дава част от Македония
Смъртта му слага край на идеята СССР да нападне Югославия от наша територия След като на 10 януари КСНС при президента потвърди българската позиция относно започването на преговори за членство на
-
Галерия Познавах човек, живял в катедралата "Нотрдам дьо Пари". Реален човек, а не измислен герой
Познавах човек, живял в катедралата "Нотрдам дьо Пари", превърнал я в свое убежище, точно както онзи гърбушко от романа "Парижката света Богородица" на Виктор Юго
-
Галерия Мъжете в живота на Радина Кърджилова
Става актриса и заради връзката си със Стефан, сина на легендата Иван Иванов. След осем години бурна любов с него изхвърля годежния си пръстен в морето С Деян Донков се карат жестоко в тв риалити
-
Галерия Първородният син на Желю Желев умира на 80-ия си ден, дъщеря му се самоубива
Момчето, кръстено Митко, издъхва от вродена сърдечна недостатъчност Йорданка увисва на въжето в резиденцията в "Бояна", а Станка се бори с болестта на детето си - нарколепсия Първият демократично
-
Галерия Къде са децата на президентите?
Дъщерята на Румен Радев – Дарина, получи втора голяма роля в Народния театър, а малко преди това се и дипломира в НАТФИЗ. Междувременно бившият държавен глава Петър Стоянов се похвали