Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Студентите празнуват на 8-и декември СНИМКА: Пиксабей
Студентите празнуват на 8-и декември СНИМКА: Пиксабей

 В Бразилия празнуват на 11 август, в Русия - на 25 януари. Повечето страни обаче си избират датата заради студентски бунтове и протести

В Панама на този ден отбелязват Деня на майката, в Румъния и Узбекистан - на Конституцията

8 декември е един от най-чаканите дни в годината за студентите.

Празникът възниква още през 1902 г. като патронен празник на най-старото висше учебно заведение в страната - Софийският университет. Тогава на този ден се чества паметта на свети Климент Охридски, който се счита и за покровител на българското висше образование.

Първоначално празникът е бил на 25 ноември, но след преминаването към Григорианския календар през 1916 г. се мести с 13 дни и започва да се чества на 8 декември. Така е и до днес, а 25 ноември си остава денят, в който Българската православна църква почита св. Климент Охридски.

Въпреки че за начало на честванията на 8 декември се смята 1902 г., празнуването е било спряно за 18 години след 1944 г., когато комунистическата власт го заменя със 17 ноември - Международния ден на студентите. 

Софийски университет “Св. Климент Охридски”
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Неговата история също е любопитна. На 17 ноември 1939 г. нацистки войски атакуват Карловския университет в Прага след студентски демонстрации срещу смъртта на Ян Оплетал и германската окупация на страната. Жертви на атаката стават 9 студенти, а други 1200 са изпратени в концлагери. Две години по-късно Международният студентски съвет в Лондон избира точно тази дата за техен ден в знак на почит към Оплетал и другите 9 студенти.

Не само в България обаче студентският празник се отбелязва на друг ден. В Бразилия го отбелязват на 11 август в чест на основаването на първите курсове по юридически науки. В Русия е на 25 януари - денят, в който императрица Елисавета подписва указ за основаването на Московския университет.

В Португалия и Гърция студентите празнуват на 24 март и 7 ноември, в памет на студентски бунтове и протести. В Иран пък денят на студентите е точно преди нашия - на 7 декември. Датата е избрана в памет на трима студенти от Техеранския университет, убити, след като полицаи стрелят по стачкуващи срещу възобновяването на отношенията на Иран с Великобритания през 1953 г.

Традиционно студентите празнуват в механи и дискотеки, като повечето залагат на заведения с народна и поп-фолк музика. Най-предпочитани за това са Банско и Пампорово, за където туристически агенции готвят оферти още от началото на годината. 

Студентите традиционно празнуват в механи и дискотеки
СНИМКА: Пиксабей
Студентите традиционно празнуват в механи и дискотеки СНИМКА: Пиксабей

Модерно сега е да се предлага специална парти гривна за отстъпки в механите и ресторантите-партньори, както и за нощните заведения. Навсякъде в празничната нощ ще гостуват известни изпълнители. Гривната обаче не гарантира запазено място в заведенията, поради което младите хора трябва да направят резервация предварително.

Голяма част от студентите обаче сами си правят организация и предпочитат да пътуват в тесен приятелски кръг, като при този случай най-често наемат къщи за гости, където имат повече усамотение и спокойствие.

Освен с академичния живот в България, 8 декември е свързан и с университета в Кеймбридж. В годините, когато започват да се развиват глобално идеите за феминизация и еманципация, съветът на Оксфордския университет взема решение в университета да се обучават и жени. На 8 декември 1920 г. обаче от Кеймбриджския университет отхвърлят предложението за допускане на жени до висше образование, въпреки натиска на общественото мнение. Едва през 1947 г. жените могат да се обучават във висшето учебно заведение, като днес Кеймбридж е единственият останал университет във Великобритания с колежи само за жени: Нюнъм, Мъри Едуардс и Луси Кавендиш. 

Университетът в Кеймбридж
СНИМКА: Пиксабей
Университетът в Кеймбридж СНИМКА: Пиксабей

8 декември се чества и в други страни, но в различен контекст. Например в Румъния, Узбекистан и Северните Мариански острови е ден на Конституцията. В Панама пък отбелязват Деня на майката.

Датата е обвързана и с религиите, като тогава Католическата църква отбелязва Непорочното зачатие на Дева Мария. В Будизма пък 8 декември е един от най-важните будистки празници - Денят на просветлението на Буда (Бодхи).