Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

3 различни вида автокрации искат да си поделят света

Само до преди година едва ли някой се съмняваше в дефинираната от Байдън глобална битка между демокрациите и автокрациите.
Снимка: фейсбук/ личен профил
Само до преди година едва ли някой се съмняваше в дефинираната от Байдън глобална битка между демокрациите и автокрациите. Снимка: фейсбук/ личен профил

Само до преди година едва ли някой се съмняваше в дефинираната от Байдън глобална битка между демокрациите и автокрациите.

Днес обаче това е вече остаряла концепция.

Имаме заявки от новите "трима големи" - САЩ, Русия и Китай - за подялба на света. Към днешна дата това са три различни видове автокрации.

Русия е най-старата - вече над 20 години имаме диктатура на бившите съветски служби - т.н. Силовики. Те просто превзеха властта чрез сила. Първо, за да опазват крадливия си президент, а след това да създадат империя на клептокрацията чрез лъжа и принуда.

Китай вече не е точно комунистическа държава, а автокрация, базирана на идеологията на комунистическия национализъм. С право на някой това може да се струва "дървено желязо", но е начин как старият комунистически елит да удържа властта - формално всички комунистически ритуали се запазват, но изпълват с ново националистическо съдържание. Големите пари са настрана, дори техните собственици може да изчезват за по няколко месеца след непремерена реплика към властта.

САЩ все повече се превръщат в автокрация на големите пари. Първо, дерегулацията създаде невероятни финансови гиганти, които причиниха Голямата рецесия през 2008 г. Поуки от концентрацията на огромен капитал не бяха взети - дори се разреши безлимитно финансиране на политически кампании - което си беше par excellence покана към едрия бизнес да си купи обслужващи политици. Докато техноолигарсите направо си сложиха президентска двойка.

Тръмп е просто еманацията на този процес. Днес той нормализира корупцията като държавна политика: прави емисии на свой бит койн, който трябва да бъде купуван от всеки искащ достъп до него; същото важи за акциите на неговата платформа Truth Social; дава платени вечери на свръхбогаташите срещу десетки милиони за място на софрата; дори Мелания си пусна свой бит койн и промоционален филм, финансиран от Jeff Bezos. Представям си как Тръмп й е казвал: "They have to pay, baby!"

А вече с голяма вероятност е ясно и за какво са тарифите. Икономическа политика? Bullshit. Всеки, който иска промяна в тарифите ще трябва да Му плати.

Виждаме три модела автокрации, които дано не вкарат света във война, макар вече сериозно да пробват. За тях демокрацията е враг, дори само защото нейното съществуване е опасна политическа алтернатива. От Мусолини, за когото "истината е, че хората се умориха от свободата", през Ленин, който подготвя въжето на "буржоазната демокрация" и стигнем до "лицемерието на колективния Запад" на Путин и техноолигархията в САЩ, която смята, че държавата трябва да бъде управлявана от СЕО.

В този бушуващ геополитически океан, Европа е не само стожер на свободата, на демокрацията като политически модел, а и е надежда. Да, тя е бавна, защото взема решенията с консенсус - но няма "силен вожд", който да влезе в каре с тримата големи авторитари. Да, тя е силно регулирана, за да не допусне големите пари да управляват. Да, тя е по-слабо иновативна от САЩ и Китай, но днес няма собственик на паневропейска мрежа, която да я ползва за дезинформация и политически облаги. Да, тя днес е със слаба отбрана, защото огромната част от парите отидоха за невиждан в света жизнен стандарт.

Но ЕС се цени повече от средната класа, образованите и градските хора. Задачата е той да бъде харесан от малкия човек, особено в застрашените демокрации в Източна Европа. И затова гражданското образование и медиите трябва да бъдат подложени на европейски регулации - които да защитават европейските ценности и да подготвят хората срещу дезинформацията.

И не само - вместо да се занимава с прекомерни регулации на бизнеса, ЕС трябва да се погрижи най-вече за нашата сигурност: отбрана за външните граници; европейска служба за сигурност, която да разследва и преследва организираната престъпност, включително в политиката и вездесъща прокуратура, която да прави труден живота на криминалите, вече напазарували националните правоприлагащи органи.

Ако беше така - нямаше да го има българският корупционен "феномен", нямаше да има този разврат в нашата политика, нямаше да ги има жертвите на нейната корупция.

И нямаше да има поводи за протести и промяна на системата. Защото демокрацията щеше да е доказала своето превъзходство най-после у нас.

От Фейсбук.

Видео

Коментари