Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Фигурата на българския работник от Паметника на Съветската армия
Снимка: Николай Литов
Фигурата на българския работник от Паметника на Съветската армия Снимка: Николай Литов

22% гласуват за монумент на българските ханове.

А за претопяване на старите фигури вот дават 30% в анкета  на 24chasa.bg

След разгорещения дебат за съдбата на Паметника на Съветската армия в София и развръзката с демонтирането му с флекс остава въпросът какво да се направи с освободеното място.

"24 часа" попита читателите си с анкета в сайта24chasa.bg, на която отговорилите до вчера са 3548 души.

Мнозинството от почти 52% искат да се възстанови Княжеската градина в първоначалния си вид.

Всеки 5-и обаче е убеден, че нов паметник на историческа личност или увековечаващ българщината ще е най-подходящият отговор на въпроса какво да има на мястото на ПСА.

Сред пожелалите друг постамент на мястото на демонтирания най-много поддръжници събира идеята за паметник на България (26,4%) или на българските ханове или някой от тях (21,6%).

Около една шеста (16,7%) в тази група искат паметник на Симеон Велики, 12,3% - на Васил Левски, 6,5% - на светите братя Кирил и Методий, а 2,4% - на Христо Ботев.

Други 28 на сто сред попитаните какво да има на освободеното пространство са склонни да се обяви международен конкурс за обновяването му, чрез който да се вземе най-разумното решение за преобразяването на мястото, показват данните.

Но според анкетата на "24 часа" с най-много привърженици си остава идеята то да бъде модернизирано така, че да се вписва органично в парка, известен в миналото като Княжеската градина.

Само 1% от попитаните са поддръжници на идеята вместо паметник, на мястото му да бъде построена представителна сграда.

Хората привиждат в оголеното място освен парк (близо 60%) и територия за развлечения, игри и забава за малки и големи - 17,8%, а други 12,6% - зона за изкуства.

На въпрос какво да се направи със самия Паметник на Съветската армия, отново над половината попитани, или 54 на сто, искат фигурите да отидат в Музея на социалистическото изкуство. Друга група от 13% искат паметникът да бъде възстановен извън София.

Около 30 на сто от анкетираните искат фигурите да бъдат претопени, за да се заличи всякакъв спомен, че паметника някога го е имало, показват данните.